Która z nas nie marzy o pięknych, lśniących i zdrowych włosach? Jak w zachowaniu dobrej kondycji włosów pomogą ziołowe maseczki i inne naturalne metody? Oto kilka przepisów od Eksperta allecco.pl.
Pielęgnacja włosów: odżywienie i regeneracja
Wysuszone, bez koloru, splątane – często po lecie włosy wyglądają gorzej. Jak naturalnie zadbać o skórę głowy i włosy, aby odzyskały blask, aby przestały wypadać? Radzi ekspert allecco.pl.
- Naturalne składniki wspomagające włosy
- Kosmetyki do włosów domowej roboty
- Naturalne kosmetyki do włosów
Wysoka temperatura zwiększa parowanie wody z wnętrza włosa, co sprzyja jego wysychaniu. Natomiast promieniowanie UV uszkadza strukturę i osłabia warstwę lipidową. Właśnie dlatego po wakacjach włosy stają się bardziej matowe, suche i łamliwe.
Jesienią natomiast zaczyna się problem z ich nadmiernym wypadaniem. Dla odżywienia i nawilżenia włosów niezbędne są zabiegi kosmetyczne, które przywrócą im blask. Warto jednak postawić na naturalne kosmetyki do włosów. W ich składzie zamiast szkodliwych i drażniących skórę głowy silikonów, konserwantów oraz związków powierzchniowo czynnych (SLS lub SLES) znajdziemy składniki pochodzenia naturalnego. Jakie kosmetyki naturalne do włosów wybrać i jakie są domowe sposoby na ich skuteczną pielęgnację? Kilka cennych porad znaleźć można w poniższym artykule.
Jak odżywić skórę, włosy i paznokcie po lecie? Więcej informacji można znaleźć w artykułach:
>> Jak utrwalić opaleniznę po lecie? Jak zadbać o skórę?
>> Akcja regeneracja: skóra, włosy i paznokcie
Naturalne składniki wspomagające włosy
Wykonując zabiegi pielęgnacyjne w domu oraz samodzielnie przygotowując kosmetyki możemy mieć pewność, że zastosowane składniki są naturalne, bez sztucznych barwników i innych zbędnych związków chemicznych. Jakie produkty przydadzą się do przygotowania takich specyfików?
Oleje roślinne
Są to produkty zawierające kwasy tłuszczowe, witaminy oraz minerały. Olejowanie włosów sprawia, że są ona nawilżone, błyszczące i mocne. Do zabiegu można zastosować używane niemal w każdej kuchni oleje - oliwę z oliwek, olej kokosowy, ale także olejek arganowy, migdałowy czy olej z awokado. Olejowanie polega na posmarowaniu włosów lekko ogrzanym olejem i pozostawieniu go na co najmniej 30 minut. Po tym czasie można umyć głowę delikatnym szamponem.
Zboża
To cenne źródło protein, witamin oraz minerałów. Taki zestaw wartościowych składników bardzo mocno odżywia włosy, przyspiesza ich wzrost i nadaje miękkości. Wiele cennych właściwości ma m.in. owies, który sprawdza się do pielęgnacji włosów suchych i zniszczonych.
Miód
Miód zapewnia włosom odpowiedni poziom nawilżenia, ponieważ w naturalny sposób zatrzymuje w nich wilgoć. Ponadto hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów na skórze głowy. Dlatego sprawdza się zarówno w przypadku łupieżu, jak i suchych i łamliwych włosów.
Jajka
Głównie chodzi o żółtko, które zawiera lecytynę i siarkę. Ta pierwsza wzmacnia i nawilża włosy. Siarka natomiast wchodzi w skład keratyny, czyli białka stanowiącego budulec włosa. Ponadto białko hamuje łamliwość i zwiększa objętość.
Drożdże
Bardzo dobrze wpływają na cebulki włosów, przez co zapobiegają ich wypadaniu i stymulują ich wzrost. Wszystko dzięki bogatej zawartości witamin z grupy B oraz całej gamy makro- i mikroelementów.
Kosmetyki do włosów domowej roboty
Aby wykonać naturalną odżywkę do włosów wystarczą składniki znajdujące się niemal w każdej kuchni i ewentualnie łatwo dostępne dodatki. Natomiast efekty po regularnym stosowaniu preparatów własnej roboty będą porównywalne z tymi, jakie dają nam popularne kosmetyki do włosów, w których znajduje się jednak wiele drażniących związków chemicznych. Oto kilka przepisów na naturalne odżywki i maski do włosów:
>> Miodowa – należy połączyć 1 łyżkę miodu z 2 łyżkami oliwy z oliwek, nanieść na wilgotne włosy i zostawić na co najmniej 30 minut owijając głowę ręcznikiem. Lepki miód dobrze spłukuje się z włosów, wystarczy do tego celu użyć delikatnego szamponu.
>> Owsiana – 2 łyżki płatków owsianych trzeba zalać odrobiną ciepłego mleka, a gdy spęcznieją dodać 4 łyżki jogurtu naturalnego oraz olejek, np. migdałowy. Tak przygotowaną papkę nanosi się na włosy i pozostawia na 40 minut. Po tym czasie należy umyć głowę szamponem. Na koniec warto również przepłukać włosy naparem z ziół, np. pokrzywy.
>> Drożdżowa – pół kostki drożdży zalewa się ciepłym mlekiem i dodaje łyżeczkę miodu. Po dokładnym wymieszaniu papkę nakłada się na suche włosy i wciera w skórę głowy. Maskę najlepiej zostawić na co najmniej godzinę, a następnie umyć włosy szamponem.
>> Jajeczna – należy połączyć dwa jajka z niewielką ilością oliwy z oliwek. Jednolitą masę nakładamy na włosy i pozostawiamy na 30 minut. Naturalną maskę do włosów spłukuje się chłodną, nie zaś ciepłą wodą. Warto później umyć głowę ulubionym szamponem.
Naturalne kosmetyki do włosów
Wiadomo, że przygotowanie kosmetyków w domu wymaga czasu. Dla bardziej zapracowanych, chcących stosować naturalne preparaty do włosów jest na rynku wiele produktów spełniających oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Warto w takich kosmetykach szukać prostych, znanych powszechnie składników. Zwłaszcza tych, które wykorzystuje się do przygotowania naturalnych szamponów i odżywek w domu.
Niekiedy konieczna jest obecność również substancji zapewniających odpowiednią konsystencję bądź chroniących związki aktywne przed rozkładem. Między innymi dlatego organizacje certyfikujące kosmetyki naturalne dopuszczają w ich składzie do 5 proc. zawartości syntetyków. Mowa tutaj wyłącznie o związkach nie powodujących podrażnień i tych uznanych za bezpieczne. Z troski o środowisko warto także, aby kosmetyki nie były zapakowane w plastik, a np. ciemne szkło apteczne.
Oto przegląd naturalnych kosmetyków do włosów:
Naturalne szampony do włosów
Alternatywą dla płynnej formy szamponu jest pozbawione sztucznych dodatków mydło w kostce do włosów. Przykładem takiego produktu, który sprawdzi się również do mycia ciała jest Alcina mydło Aleppo Zhenobya. Dla tych którzy wolą bardziej tradycyjną wersję naturalnego szamponu do gustu powinny przypaść kosmetyki marki Yope, w tym m.in. Yope świeża trawa szampon do włosów, a także Annabis bodycann szampon.
Naturalne odżywki i maski do włosów
Dla poprawy wyglądu włosów po umyciu i ułatwienia ich rozczesania można sięgnąć po olejki do włosów, które w większości nie wymagają spłukiwania i można je nanieść zarówno na mokre, jak i suche włosy. Warto wybierać takie, które nie zawierają w swoim składzie silikonów oraz innych syntetycznych dodatków. Alternatywą będą na pewno naturalne odżywki i maski do włosów, m.in. Orientana Naturalna Bio Henna do włosów półdługich i krótkich lub drożdżowa maska do włosów z serii Babuszka Agafia.
Naturalne farby do włosów
Większość składników koloryzujących powinna być pochodzenia roślinnego. W składzie naturalnej farby do włosów nie mogą znaleźć się drażniące związki amoniaku i rezorcyna, a także SLS - y, parabeny oraz mieszanki aromatyczne. Przykładem linii kosmetyków spełniających te wymagania, która od lat jest popularna wśród osób ceniących sobie naturalne produkty są farby do włosów Biokap.
Naturalne kosmetyki do włosów kręconych, łamliwych, skłonnych do przetłuszczania się czy przesuszonych sprawdzają się równie dobrze jak te zawierające wiele syntetycznych składników. Zazwyczaj działają one też mniej drażniąco na skórę głowy. Są jednak nieco droższe, ale za dobrą jakość preparatu warto zapłacić wyższą cenę. Nic zaś nie stoi na przeszkodzie, żeby skomponować naturalne kosmetyki do włosów w warunkach domowych. Tym bardziej, że można użyć do tego celu składników, które znajdują się niemal w każdej kuchni. Bez wątpienia efekty będą równie zadowalające.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.