Pielęgnacja włosów: kiedy będzie skuteczna?
Zanim wybierzemy produkty do pielęgnacji, warto zastanowić się nad tym, jakie tak naprawdę są nasze włosy.
- Co to jest porowatość włosów?
- Jak określić porowatość?
- Jakie są rodzaje porowatości?
- Marka Anwen – na różne rodzaje porowatości
Poza najbardziej oczywistym, bo widocznym gołym okiem, podziałem na włosy: proste, falowane i kręcone, grube i cienkie czy gęste i rzadkie – istnieje również kryterium porowatości. Ma szczególne znaczenie w kontekście świadomej pielęgnacji włosów.
Co to jest porowatość włosów?
Powierzchnia włosa pokryta jest drobnymi łuskami zbudowanymi z cysteiny oraz kwasów tłuszczowych, które stanowią zewnętrzną, ochronną warstwę włosów. Porowatość to stopień odchylenia tych łusek na powierzchni. Często jest cechą genetyczną, ale zależy również od sposobu pielęgnacji włosów i zabiegów fryzjerskich jakie wykonujemy.
Jak określić porowatość?
Codzienne pielęgnowanie i stosowanie różnych produktów do mycia, kondycjonowania i stylizacji włosów może wpływać na porowatość oraz powodować zmiany w całej strukturze włosów.
Różny stopień odchylenia łusek determinuje w dużej mierze poziom oddziaływania substancji aktywnych, które – w zależności od wielkości cząsteczek – w różnym stopniu penetrują w głąb struktury włosów lub działają na ich powierzchni. Dlatego dobór kosmetyków zawierających składniki dopasowane do włosów o różnej porowatości jest kluczowy w skutecznej pielęgnacji włosów, przynoszącej najlepsze efekty.
Najlepszym sposobem, nie wymagającym użycia mikroskopu, który pozwoli nam określić rodzaj porowatości włosa i dobrać odpowiednie kosmetyki, jest obserwacja swoich włosów i przyporządkowanie ich do konkretnych grup na podstawie opisanych poniżej cech. Można również odwiedzić naszą stronę internetową i wykonać test online (tutaj).
Jakie są rodzaje porowatości?
Włosy o niskiej porowatości mają ciasno przylegające do kory włosa łuski, które są ułożone regularnie i bardzo trudno jest je poruszyć. Nie wymagają one aż tak bogatej pielęgnacji, a nawet wręcz odwrotnie – powinna być ona ograniczona, bo bardzo łatwo niskoporowate włosy obciążyć.
Takie włosy są odporne na uszkodzenia, wszelkie zabiegi fryzjerskie, ale i stylizację. Są to włosy z natury zdrowe, gładkie i błyszczące. Układają się w charakterystyczny „lejący” się sposób, śliskie w dotyku, wystylizowane mają tendencję do wracania do formy z przed stylizacji. Większość substancji odżywczych zamiast wnikać w głąb takiego włosa, osiada na nim tworząc dodatkową powłokę i sprawiając, że włosy tracą objętość.
Takie włosy dobrze reagują na substancje o odpowiednio małych cząsteczkach, bo tylko te są w stanie wniknąć w głąb włosa, nie nadbudowując się na jego powierzchni. Włosy niskoporowate lubią oleje o małych cząsteczkach i inne „małocząsteczkowe” składniki. Bardzo dobrze na takich włosach sprawdzają się też aminokwasy i niektóre zioła.
Włos o wysokiej porowatości ma nieregularnie rozmieszczoną łuskę, która mocno odstaje od kory włosa i bardzo łatwo reaguje na zmiany temperatury czy wilgotności powietrza. Przez to włosy te są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie substancji. Takie włosy, jeśli o nie odpowiednio nie zadbamy, będą matowe, szorstkie i spuszone.
W pielęgnacji tego rodzaju włosów lepiej sprawdzają się substancje aktywne o stosunkowo dużych cząsteczkach, które wygładzają włosy i domykają łuski, obniżając tym samym porowatość. Dla włosów wyskoporowatych najbardziej odpowiednie są proteiny wielkocząsteczkowe, które wypełniają luki w łusce włosa i wygładzają go. W ich pielęgnacji bardzo ważne są również oleje o dużych cząsteczkach, czyli kwasy wielonienasycone z grupy omega-3 i omega-6, które także wygładzają włosy i sprawiają, że są bardziej elastyczne i błyszczące.
Większość włosów naturalnie ma porowatość, którą możemy opisać jako średnią. Mogą to być też włosy, których wysoka porowatość została zmniejszona poprzez odpowiednią pielęgnację lub niska porowatość została podniesiona przez niszczące zabiegi chemiczne.
Takie włosy nie sprawiają większych trudności, są podatne na układanie i stylizację, ale znacznie mniej niż włosy wysokoporowate. Podobnie, choć w mniejszym stopniu niż włosy wyskokoporowate, mają tendencję do puszenia się oraz mogą być trudne w rozczesywaniu. Włosy średnioporowate dobrze tolerują oleje o średnich cząsteczkach, czyli kwasy jednonienasycone z grupy omega-7 i omega-9. Odpowiednie substancje aktywne z grupy protein dla tego rodzaju włosów to te, o średniej wielkości cząsteczek, które z jednej strony odbudowują keratynową strukturę włosa, ale również efektywnie wygładzają włosy.
Marka Anwen – na różne rodzaje porowatości
Tworząc receptury swoich kosmetyków, eksperci marki Anwen - jako pierwsi w Polsce – wzięli pod uwagę tak ważny czynnik jak porowatość włosów. Włosy o różnej porowatości – wysokiej, niskiej i średniej – wymagają bowiem różnego rodzaju substancji pielęgnujących, dobranych pod kątem rozmiaru ich cząstek.
– Dzięki takiemu podejściu kosmetyki Anwen są lepiej dopasowane do potrzeb włosów i przez to bardziej skuteczne. Za sprawą optymalnie dobranych składników, włosy o wysokiej porowatości odzyskują utracony blask i stają się gładsze, a te o niskiej porowatości zyskują objętość i lekkość, której im brakowało – tłumaczą eksperci marki Anwen.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Masz pytania? Napisz po bezpłatną poradę: farmaceuta@allecco.pl