Wysuszone, bez koloru, splątane – często po lecie włosy wyglądają gorzej. Jak naturalnie zadbać o skórę głowy i włosy, aby odzyskały blask, aby przestały wypadać? Radzi ekspert allecco.pl.
Jak wybrać suplementy na wypadanie i wzmocnienie włosów?
Piękne i zdrowe włosy nadają blask każdemu, ale żeby utrzymać je w dobrej kondycji musimy się o to postarać. Nasze włosy są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne, ale też na braki składników odżywczych. Jak wzmocnić włosy i jakie zabiegi należy w tym celu stosować, jakich zasad przestrzegać? Oto kilka cennych informacji.
- Co wpływa na kondycję włosów?
- Co powoduje osłabienie i wypadanie włosów?
- Jakie są sposoby na zmniejszenie wypadania włosów i poprawę ich kondycji?
- Jak zadbać o zniszczone włosy?
- Jak wybrać preparat na włosy?
- Jakie składniki powinny znaleźć się w suplementach na wzmocnienie włosów?
- Jak wybrać preparat do pielęgnacji włosów?
- Łysienie u mężczyzn – co na wypadanie włosów?
Co wpływa na kondycję włosów?
Włosy zbudowane są z widocznej na zewnątrz łodygi i ukrytych w drugiej i trzeciej warstwie skóry mieszków włosowych, które są unerwione i ukrwione. W mieszkach włosowych znajdują się brodawki włosowe i to od ich ilości oraz odżywienia zależy bujność naszych włosów. Zatem o tyle o ile wygląd włosów z zewnątrz możemy poprawiać za pomocą zabiegów kosmetycznych, musimy pamiętać, że kluczem do sukcesu jest zadbanie o nie od wewnątrz. Stosując pełnowartościową, zróżnicowaną dietę oraz uzupełniając niedobory witamin, a także makro- i mikroelementów, sprawimy, że nasze włosy będą zdrowe, bujne i odżywione.
Co powoduje osłabienie i wypadanie włosów?
Włosy są bardzo wrażliwe zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i kondycję naszego organizmu. Poniżej znajdziecie kilka czynników wpływających na osłabienie i wypadanie włosów.
1. Czynniki środowiskowe oraz atmosferyczne – temperatura, wilgotność, zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV.
Po wakacjach nasze włosy są rozjaśnione, ale także bardziej łamliwe. Dzieje się tak ze względu na to, że promieniowanie słoneczne znacznie osłabia strukturę włosa, co jest procesem nieodwracalnym. Pod wpływem niekorzystnych czynników środowiska włosy tracą swoją naturalną barierę ochronną. Dzieje się tak szczególnie, jeśli były one poddane zabiegom dekoloryzacji, co bardzo mocno nadweręża ich strukturę.
2. Zbyt intensywne zabiegi kosmetyczne.
Nadmierne przegrzewanie za pomocą suszarki, lokówki czy prostownicy, ale także zbyt częste farbowanie i ondulowanie, sprawiają, że uszkodzeniu ulega łodyga włosa. Tracą wtedy one na objętości, ale również stają się bardziej kruche i łamliwe, co za tym idzie znacznie wolniej rosną. Warto w takim wypadku ograniczyć tego typu zabiegi i pozwolić włosom na regenerację.
3. Osłabienie organizmu.
Często możemy zaobserwować, że po przebytej chorobie zaczynają nam wypadać włosy. Dzieje się tak na skutek utraty wielu składników odżywczych z organizmu. Stres i długotrwałe napięcie to również czynniki odpowiedzialne za nadmierne wypadanie włosów.
Patrząc na problem z drugiej strony warto dodać, że utrata włosów to często sygnał o problemach zdrowotnych na tle hormonalnym lub pod wpływem działania leków (poddanie narkozie).
4. Predyspozycje genetyczne.
Dziedziczymy po rodzicach i dziadkach nie tylko kolor, ale także rodzaj i strukturę włosów. Dlatego niektórzy bez większych starań mają gęste, zdrowo wyglądające włosy, a inni ciągle muszą je pielęgnować i suplementować preparaty w celu ich odżywienia.
Jakie są sposoby na zmniejszenie wypadania włosów i poprawę ich kondycji?
Warto też sięgnąć po preparaty wzmacniające włosy z apteki, które uzupełnią naszą dietę w brakujące pierwiastki i witaminy, mające kluczową rolę w odżywieniu włosów.
Dieta na włosy powinna być bogata w białko, składniki mineralne (żelazo, miedź, cynk, krzem) oraz witaminy głównie z grupy B, ale także A i E. Nie powinno w niej zabraknąć także ryb oraz tłuszczów nienasyconych, bogatych w kwasy omega – 3, ponieważ nadają one włosom blasku i sprężystości, nawilżając je od środka, dodatkowo ograniczając ich wypadanie. Zatem wybierając produkty spożywcze dobre na włosy powinniśmy sięgać po:
- warzywa strączkowe i produkty zbożowe z pełnego ziarna - bogate w witaminy z grupy B,
- świeże warzywa i owoce – źródło cennych witamin i antyoksydantów,
- orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika – bogate w mikroelementy (cynk, krzem, miedź),
- nabiał i mięso – dostarczają aminokwasów budujących strukturę włosa (cysteina, metionina),
- tłuste ryby morskie, ale też oliwę z oliwek oraz inne oleje – źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, E, D).
Nie trzeba chyba dodawać, że dla włosów podobnie jak dla funkcjonowania całego organizmu niekorzystne są wysokoprzetworzone produkty typu fast-food oraz nadmierna ilość cukrów, białe pieczywo, kawa, alkohol, papierosy. W tym wypadku powinniśmy unikać nadmiaru produktów bogatych w szczawiany (rabarbar, botwinka, jarmuż), gdyż ograniczają one wchłanianie cynku, magnezu i wapnia.
Jak zadbać o zniszczone włosy?
Codzienna pielęgnacja włosów powinna być oparta na kilku zasadach, które pozwolą utrzymać włosy w dobrej kondycji.
1. Masuj skórę głowy, ponieważ dzięki temu zabiegowi poprawi się ukrwienie w obrębie cebulek, co wspomaga wzrost włosów. Warto w tym celu zastosować preparat, który zawiera składniki dodatkowo wspomagające ukrwienie w obrębie skóry głowy i odżywiające mieszki od zewnątrz, np. Seboradin Regenerujący Lotion.
2. Nie używaj zbyt dużej ilości szamponu. Do włosów zniszczonych lepiej sprawdzą się maski, niż odżywki, ponieważ lepiej odżywią one włókna włosa.
3. Wybieraj szczotki z naturalnego włosia, które dodatkowo masują skórę głowy.
4. Unikaj suszenia włosów za pomocą suszarki oraz inwazyjnych zabiegów modelujących. Najlepiej jeśli włosy po umyciu wyschną same. Natomiast jeżeli musisz użyć suszarki, to najlepiej jeśli będzie ona wyposażona w dyfuzor.
5. Farbuj włosy farbami zawierającymi naturalne wyciągi roślinne, ponieważ koloryzacja tymi tradycyjnymi, zawierającymi wiele związków chemicznych bardzo niszczy włosy. Efekty obu zabiegów są porównywalne.
Jak wybrać preparat na włosy?
Witaminy na włosy to bardzo rozbudowany dział w każdej aptece. Powinniśmy jednak dobierać preparat do indywidualnych potrzeb, zwracając uwagę na wiek, płeć i efekt jaki chcemy osiągnąć. Warto zawsze pamiętać, że przyjmowanie środków doustnych zawsze da lepszy efekt, jeśli będzie uzupełnione odpowiednią kuracją zewnętrzną. Produkty wzmacniające powinno zażywać się minimum 3 miesiące. Warto zacząć kurację na jesień lub wiosnę, kiedy organizm potrzebuje więcej składników odżywczych. Zatem czy sięgać po preparat jedno-, czy wieloskładnikowy oraz czego szukać w takich produktach – kilka rad poniżej.
Jakie składniki powinny znaleźć się w suplementach na wzmocnienie włosów?
Najczęściej witaminy na włosy to preparaty wieloskładnikowe zawierające sypkie wyciągi ze skrzypu polnego czy bambusa, witaminy oraz mikroelementy. Wyciągi roślinne są bogate w związki krzemu i dzięki temu nadają włosom elastyczność, także bardzo je wzmacniają. Ważnymi składnikami są również:
Witamina A
Pobudza mieszki włosowe do wzrostu, a ponadto odpowiada za odpowiednie nawilżenie włosów i za dobrą kondycję skóry głowy. Jej niedobór sprawia, że włosy stają się łamliwe, z rozdwojonymi końcówkami i nie mają odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Witamina C
Poprawia ukrwienie w skórze głowy i jest silnym antyoksydantem. Bierze udział w syntezie kolagenu i prawidłowym funkcjonowaniu cebulek włosa. Przy niedoborze tej witaminy włosom brakuje kreatyny (białka budulcowego), przez co stają się łamliwe.
Witamina E
Dzięki stymulacji podziałów komórkowych w obrębie macierzy włosa przyspiesza jego wzrost. Jest silnym przeciwutleniaczem.
Witamina B5 (kwas pantotenowy)
Pobudza komórki do wytwarzania keratyny i odpowiada za jego dzienny wzrost. Odpowiada za sprężystość włosów, odpowiednią adsorpcję wody i nawilżenie.
Witaminy B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B6 (pirydoksyna)
Uczestniczą w licznych procesach metabolicznych zachodzących w obrębie skóry głowy, w efekcie których powstaje energia umożliwiająca wzrost włosów, a ponadto biorą udział w syntezie aminokwasów budulcowych. W preparatach na włosy często występują pod postacią drożdży piwnych, gdyż są one bogate w witaminy z grupy B.
Witamina B7 (biotyna)
Bardzo modna ostatnimi czasy witamina, która ma zdolność transportowania siarki do macierzy włosa. Dzięki temu wytwarzane są silne i elastyczne wiązania spajające łodygę włosa na całej jej długości. Odpowiada za metabolizm tłuszczów zabezpieczając przed łojotokiem i łupieżem.
Witamina B12 (kobalamina), B9 (kwas foliowy)
Przyspieszają regenerację włosów dzięki stymulacji procesów wzrostu i podziału komórek.
L – cysteina i L – metionina
Aminokwasy zawierające w swojej budowie siarkę. Biorą udział w syntezie kreatyny, składnika budulcowego włosów.
L – lizyna
Aminokwas, który bierze udział w procesach wzrostu i naprawy komórek.
Zn (cynk), Cu (miedź), Fe (żelazo)
Ich niedobór może powodować łysienie, a nawet odbarwienie i zmiany strukturalne włosów.
Zatem jeśli chcemy wybrać preparat bogaty w witaminy, składniki mineralne oraz wyciągi roślinne dobrane tak, aby można było stosować 1 tabletkę na dzień możemy sięgnąć po preparat Vitapil biotyna + bambus lub Skrzypovita 40+. Dla młodych mam borykających się z problemem wypadania włosów dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu Vitapil mama, który uzupełnia dietę kobiety w okresie laktacji w cenne składniki mineralne i witaminy poprawiające kondycję włosów. Alternatywą dla preparatów złożonych jest lek jednoskładnikowy - Biotebal, zawierający biotynę w najwyższej zarejestrowanej na rynku dawce do stosowania raz dziennie.
Jak wybrać preparat do pielęgnacji włosów?
Produkty na włosy do użytku zewnętrznego powinny również być odpowiednio dobrane. Zawierają one także, podobnie jak te doustne, wyciągi roślinne, witaminy i składniki mineralne odżywiające włosy i skórę głowy oraz poprawiające ukrwienie w obrębie mieszków włosowych. Na rynku dostępne są szampony - Dermena Szampon zapobiegający wypadaniu włosów lub odżywki – Dermena Odżywka wzmacniająca włosy. Niewątpliwie, jeśli tylko mamy wystarczająco dużo cierpliwości, warto stosować lotiony lub wcierki, ponieważ sam proces masowania poprawia ukrwienie w obrębie skóry głowy.
Łysienie u mężczyzn – co na wypadanie włosów?
Preparaty wzmacniające włosy dla mężczyzn powinny zawierać oprócz wymienionych witamin szczególnie dużo cynku i L – aminokwasów, np. DX2. Utrata włosów u mężczyzn często ma podłoże hormonalne. Związane jest to z nadmiarem testosteronu. Preparatem zarejestrowanym jako lek do stosowania w przypadku łysienia typu androgennego u kobiet i mężczyzn jest Loxon 2%. Minoksydyl, czyli substancja czynna z leku Loxon, hamuje miniaturyzację mieszków oraz pobudza namnażanie się ich komórek. Zahamowanie wypadania włosów obserwujemy po 2 miesiącach stosowania, a pojawienie się nowych po około 4 miesiącach. Jest to preparat przeznaczony dla osób w wieku od 18 do 65 lat, które nie leczą się na nadciśnienie tętnicze.
Ze względu na niewłaściwy sposób odżywiania, ale także stresujący tryb życia, cały nasz organizm narażony jest na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych i brak cennych składników odżywczych. Da się to również zaobserwować na naszych włosach, które stają się słabsze, bardziej łamliwe i przesuszone. Musimy zadbać o nie w sposób kompleksowy, żeby móc się cieszyć pięknymi i zdrowymi włosami.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.