Sposoby na wypadanie włosów - siła naturalnych składników
Problem wypadania włosów jest dość powszechny i dotyczy osób w różnym wieku. W poprawie kondycji włosów i przywróceniu im odpowiedniej gęstości pomóc mogą ekstrakty roślinne, które okazały się skuteczne w hamowaniu wypadania włosów i stymulowaniu ich do wzrostu. Jakie preparaty warto stosować w początkowym okresie utraty włosów, a jakie są potrzebne przy długotrwałym i nasilonym ich wypadaniu?
- Dlaczego włosy wypadają na jesień?
- Zioła na wypadanie włosów
- Jakie witaminy i minerały na wypadanie włosów?
- Najlepsze działanie - wzmocnienie włosów od wewnątrz i od zewnątrz
- Jakie inne ekstrakty roślinne są pomocne przy wypadaniu włosów?
- Wypadanie włosów u mężczyzn i u kobiet - dlaczego warto sięgać po dedykowane preparaty?
- Jak radzić sobie z wypadaniem włosów u mężczyzn?
- Jak radzić sobie z wypadaniem włosów u kobiet?
- Preparaty na wypadanie włosów - jaka forma najlepsza?
- Jak dodatkowo wzmocnić włosy, czego unikać a co stosować?
Dlaczego włosy wypadają na jesień?
Przyczyn wypadania włosów w okresie jesiennym jest kilka. Po pierwsze, nadmierna ilość promieniowania słonecznego latem pogarsza ogólną kondycję włosów. Promienie UV osłabiają je i uszkadzają ich strukturę. Po drugie, zwiększona utrata włosów jesienią jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Dotyczy nie tylko człowieka, ale również innych ssaków. Długość dnia ulega skróceniu, co wpływa m.in. na zmiany poziomu określonych hormonów. Wzrasta wówczas stężenie melatoniny. Hormon ten ma istotne znaczenie dla cyklu włosa. Przyczyny wypadania włosów na jesień można upatrywać również w tym, jak traktujemy włosy latem. Częste używanie prostownicy, lokówki, korzystanie z ostro zakończonych szczotek, niewłaściwe czesanie, suszenie lub upinanie włosów osłabia mieszki włosowe co w dłuższej perspektywie może nasilać problem wypadania włosów. Istotne znaczenie ma też sposób odżywiania się, który zmienia się wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Niedobory składników odżywczych wpływają na pogorszenie kondycji mieszków włosowych i także mogą być przyczyną wypadania włosów.
Zioła na wypadanie włosów
Aby lepiej zrozumieć jak różne substancje aktywne wpływają na poprawę kondycji włosów, warto poznać cykl rozwojowy włosa. Przechodzi on przez trzy fazy: fazę wzrostu (anagen), fazę zahamowania wzrostu, w której korzeń włosa ulega przebudowie (katagen) i fazę spoczynku, w której włos obumiera, a cebulka opuszcza mieszek włosowy (telogen). Cykl ten powtarza się ok. 20 razy. W mieszkach włosowych pojawiają się kolejne włosy, które powtarzają te same fazy. Włosy pokrywające skórę głowy znajdują się w różnych miejscach cyklu. Większość z nich jest w fazie wzrostu, a jedynie niewielka ich część jest w fazie spoczynku. Naturalna jest więc ciągła, niewielka utrata włosów. Za normę uznaje się codzienne wypadanie włosów w ilości 60-90. W okresie jesiennym, ilość ta zbliżona jest raczej do tej wyższej granicy. Czasem może jednak dochodzić do nadmiernej utraty włosów. Jeśli jest ona bardzo nasilona, warto udać się do trychologa, który oceni kondycję włosów i stan skóry głowy. W pozostałych przypadkach można sięgnąć po naturalne składniki które pomogą powstrzymać nadmierne wypadanie włosów i korzystnie wpłyną na ich wzrost.
Rośliny, które uważa się za skuteczne przy wypadaniu włosów to m.in. miłorząb japoński, skrzyp polny, pokrzywa, tatarak i bambus. Miłorząb japoński poprawia ukrwienie skóry głowy i tym samym zwiększa dopływ tlenu do komórek. Dzięki temu, otoczka kolagenowa oplatająca włos ulega wzmocnieniu. Mieszki włosowe są lepiej ukrwione i odżywione. Ekstrakt z miłorzębu japońskiego może więc przywrócić odpowiednią gęstość włosów, blask, a także powstrzymać wypadanie włosów. Skrzyp to jedno z ziół, którego właściwości doceniane są przez zwolenników medycyny naturalnej. Ma on poprawiać wygląd włosów i ograniczyć proces ich wypadania. Korzeń łopianu to kolejny surowiec, któremu przypisuje się korzystny wpływ na kondycję włosów i skórę głowy. Odżywia cebulki i stymuluje odrost włosów.
Jakie witaminy i minerały na wypadanie włosów?
Mocne, lśniące włosy wymagają odpowiedniego odżywienia. Niedobór witamin i składników mineralnych niekorzystnie wpływa na grubość włosa i jego wzrost. Dochodzi do osłabienia mieszków włosowych, które może zapoczątkować proces łysienia. Powszechnie znaną witaminą, której niedobór może prowadzić do zwiększonej łamliwości i wypadania włosów jest biotyna (witamina B7). Nie jest to jednak jedyna witamina z grupy B, której niedostateczna ilość w pożywieniu może powodować przerzedzenie włosów. Istotne znaczenie ma również ilość ryboflawiny (witaminy B2), kwasu foliowego (witaminy B9) i kobalaminy (witaminy B12). Wypadanie włosów może być także wynikiem niedoboru cynku. Jeśli utrzymuje się on dłużej, może przyczyniać się do rozwoju zmian skórnych i choroby skóry głowy. Inne składniki mineralne, które mają wpływ na stan włosów to selen, krzem i żelazo, którego niedobór powoduje nie tylko osłabienie włosów, ale również bladość skóry i zwiększoną łamliwość paznokci. Nie tylko niedobór, ale także nadmiar niektórych składników odżywczych może wpływać na zwiększone wypadanie włosów. Należy uważać przede wszystkim na ilość przyjmowanej witaminy A.
Najlepsze działanie - wzmocnienie włosów od wewnątrz i od zewnątrz
Składniki odżywcze przyjmowane z pożywieniem odżywiają cebulki włosów od środka. Kosmetyki zapewniają im odpowiednią pielęgnację od zewnątrz. Najlepsze efekty może więc przynieść połączenie obu sposobów i kompleksowe zadbanie o włosy i skórę głowy. Korzystanie ze specjalistycznych kuracji hamujących wypadanie włosów w połączeniu z odpowiednią suplementacją i dostarczaniu niezbędnych substancji odżywiających włosy od wewnątrz, przyniesie lepsze efekty niż każda z tym metod zastosowana pojedynczo. Jeśli dieta nie pokrywa wystarczająco zapotrzebowania organizmu na wszystkie potrzebne do jego prawidłowego funkcjonowania substancji odżywczych, można sięgnąć po suplementy diety, które uzupełnią braki. W preparatach doustnych, które wzmacniają włosy i zwiększają ich gęstość warto szukać takich składników jak wspomniane wyżej witaminy z grupy B, cynk oraz witaminy o działaniu antyoksydacyjnym, takie jak witamina E i witamina C. Neutralizując wolne rodniki działają one ochronnie na cebulkę włosa. Cennym składnikiem suplementów wzmacniających włosy są też nienasycone kwasy tłuszczowe. Preparatem który zawiera wszystkie te substancje jest Phytophanere.
Do wzmacniania włosów od zewnątrz warto wykorzystać produkty, które zawierają substancje stymulujące wzrost włosów, wzmacniające ich cebulki, przywracające włosom objętość i blask. W składzie specjalistycznych kosmetyków na wypadanie włosów można znaleźć też związki, które wydłużają fazę wzrostu włosa, dzięki czemu ograniczają ich wypadanie. Intensywna, kompleksowa kuracja, polegająca na wzmacnianiu włosów od zewnątrz i od środka pozwoli szybciej uzyskać lepsze efekty.
Jakie inne ekstrakty roślinne są pomocne przy wypadaniu włosów?
Mniej popularny w walce z nadmierną utratą włosów jest ekstrakt z palmy sabałowej Serenoa, wywar z rozmarynu i wyciąg z nasion selera, który jest bogaty w witaminę A, limonen, flawonoidy i wiele innych substancji aktywnych. W niektórych preparatach stymulujących wzrost włosów znaleźć można również ekstrakt z grzybów shiitake. Zawarte w nim składniki aktywne mają powodować przyspieszenie porostu nowych włosów, zapobiegać ich łamaniu, a także wzmocnić mieszki włosowe. Palma sabałowa okazała się skuteczna w leczeniu najczęściej występującego typu łysienia. Łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne, a jego przyczyną są zaburzenia hormonalne. U mężczyzn objawia się ono przerzedzeniem włosów w okolicy skroniowej i stopniowej utracie reszty włosów z wyjątkiem tych, które znajdują się w części potylicznej głowy. Łysienie androgenowe u kobiet jest najbardziej zauważalne w okresie menopauzy. W przypadku kobiet nie dochodzi do całkowitej utraty włosów, a jedynie ich przerzedzenia. Zaburzenia hormonalne, które leżą u podłoża tego schorzenia związane są z dihydrotestosteronem (DHT), który łącząc się z odpowiednim receptorem zniekształca mieszek włosowy i skraca okres wzrostu włosa. Ekstrakt z palmy sabałowej hamuje aktywność enzymu, który jest potrzebny do powstania DHT. Ekstrakt z rozmarynu wpływa natomiast na poprawę krążenia krwi i odżywienie cebulek włosów.
Wypadanie włosów u mężczyzn i u kobiet - dlaczego warto sięgać po dedykowane preparaty?
Wypadanie włosów u mężczyzn i u kobiet najczęściej ma inne przyczyny. Wymaga więc indywidualnego podejścia i zastosowania odmiennych substancji aktywnych. U mężczyzn, utrata włosów jest zazwyczaj wynikiem działania DHT. U kobiet, łysienie androgenowe również może wystąpić, jednak zdarza się to znacznie rzadziej. Przeważa natomiast łysienie telogenowe. Za jego pojawienie się mogą odpowiadać choroby tarczycy (np. niedoczynność tarczycy), choroba autoimmunologiczna, a także niedobory witamin i składników mineralnych. Tego typu wypadanie włosów może pojawić się także po odstawieniu środków antykoncepcyjnych. Wymaga ono zastosowania innych preparatów, które pomogą odbudować mocne włosy. Rzadziej występuje łysienie plackowate, które polega na wypadaniu włosów z różnych miejsca na skórze głowy. W sporadycznych przypadkach może przekształcić się ono w łysienie uogólnione. Łysienie plackowate dotyka najczęściej osób młodych, w trzeciej dekadzie życia. Jak widać, rożne są przyczyny wypadania włosów. Dedykowane preparaty na wypadanie włosów dla mężczyzn i kobiet pozwalają bardziej indywidualnie podejść do tego problemu i zastosować substancje, które są skuteczne przy określonym rodzaju łysienia.
Jak radzić sobie z wypadaniem włosów u mężczyzn?
Przy wyborze odpowiedniego preparatu przeciw wypadaniu włosów, warto zastanowić się nad tym, jak długo już trwa ten problem. Inne substancje czynne są skuteczne w początkowym okresie łysienia, a jeszcze inne przy jego wzmożonej intensywności lub długim czasie trwania. Im wcześniej dostrzeżemy ten problem, tym mamy większą szansę na uzyskanie lepszych efektów kuracji. Jeśli utrata włosów rozpoczęła się w ciągu ostatnich miesięcy, można sięgnąć po preparaty wzmacniające cebulki włosa, stymulujące je do wzrostu i jednocześnie spowalniające proces wypadania włosów. Takie właściwości posiada np. ekstrakt shiitake w połączeniu z witaminą B3. Możemy znaleźć go w preparacie Phytolium+. Jego regularna aplikacja co 2. dzień przez okres 3 miesięcy znacząco zmniejsza utratę włosów i widocznie je wzmacnia.
Przy długotrwałym (>1 rok), intensywnym problemie wypadania włosów, należy zastosować preparat, który zawiera skoncentrowane substancje czynne, skuteczne w hamowaniu łysienia u mężczyzn. Warto w składzie szukać związku, który hamuje powstawania DHT, będącego główną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn. Stosowany kosmetyk powinien nie tylko wzmacniać włosy i stymulować wzrost nowych, ale również zapobiegać ich wypadaniu i wydłużać cykl życia włosa. Przykładowym preparatem, który działa przy nasilonym wypadaniu włosów są ampułki Phytolium 4. Zawarty w nich ekstrakt z palmy Serenoa hamuje produkcję DHT, przez co działa bezpośrednio na przyczynę problemu. W preparacie tym znajduje się też wyciąg z grzybów shiitake, ekstrakt z dzikich jabłek, który ogranicza utratę włosów, a także olejki eteryczne i inne składniki aktywne.
Jak radzić sobie z wypadaniem włosów u kobiet?
U kobiet, zmagających się z nasilonym wypadaniem włosów, również dobrze powinien sprawdzić się preparat Phytolium 4. Jego zaletą jest nie tylko wysoka jakość, ale również wygodne stosowanie. Należy dokładnie wmasować zawartość ampułki w skórę głowy. Nie wymaga ona spłukiwania. Optymalne efekty uzyskuje się dzięki 3-miesięcznej kuracji. Jeśli natomiast kobieta zauważa nagłą utratę włosów, która może być wywołana przez silny stres, zmianę pory roku lub nagłe zmiany hormonalne, np. po urodzeniu dziecka, może zastosować preparat, który jednocześnie ogranicza utratę włosów i stymuluje ich wzrost. Tak działają ampułki Phytocyane. Dzięki nim, włosy nabierają objętości i odzyskują blask.
Preparaty na wypadanie włosów - jaka forma najlepsza?
Szukając dobrego preparatu przeciw wypadaniu włosów, warto zwracać uwagę na jego skład i jakość. Wybierajmy produkty z ograniczoną ilością konserwantów, ponieważ ich nadmiar również może przyczyniać się do utraty włosów. Obecnie dostępne są produkty wysokiej jakości, zawierające w ponad 90% substancje pochodzenia naturalnego. W ich składzie szukajmy ekstraktów roślinnych skutecznych w hamowaniu wypadania włosów i stymulujących wzrost nowych. Jaka forma preparatów na wypadanie włosów jest najlepsza? Jeśli poszukujemy dobrego produktu z wysoką, skoncentrowaną zawartością składników aktywnych, warto sięgnąć po ampułki. W niewielkiej objętości zawarta jest duża dawka związków odżywczych, poprawiających stan włosów. Przykładem takiego preparatu są ampułki PhytoNovathrix. Mogą stanowić one skuteczny produkt na wypadanie włosów dla mężczyzn i kobiet, którzy nie są pewni jaki typ łysienia ich dotyczy. Jest to bowiem preparat, który przeciwdziała wszystkim przyczynom utraty włosów.
Szampon przeciw wypadaniu włosów może stanowić cenne dopełnienie kuracji. Stosowanie szamponu, podobnie jak ampułek, umożliwia jednoczesny masaż skóry głowy, który pobudza krążenie i umożliwia efektywniejsze dostarczanie do mieszków włosowych składników odżywczych. Szampon przeciw wypadaniu włosów przygotowuje skórę na działanie substancji aktywnych zawartych np. w ampułkach. Szampon wmasowany w mokre włosy warto pozostawić na nich przez 2-3 minuty lub inny okres czasu określony na opakowaniu przez producenta. Jako uzupełnienie kuracji przeciw wypadaniu włosów można zastosować szampon energetyzujący PhytoNovathrix.
Lepsze efekty kuracji może przynieść nie tylko korzystanie z szamponu ale także preparatu typu lotion. Sprawdza się on dobrze również po zakończeniu terapii, dla jak najdłuższego utrzymania uzyskanych efektów. Lotion jest wygodny w użyciu. Przykładowy preparat PhytoNovathrix Lotion rozprowadza się na skórze głowy i pozostawia na włosach.
Jak dodatkowo wzmocnić włosy, czego unikać a co stosować?
Aby jeszcze lepiej zadbać o skórę głowy i ograniczyć wypadanie włosów, warto pamiętać o:
- właściwej technice czesania włosów i ograniczeniu upięć, które mogą prowadzić do utraty włosów, np. mocne, wysokie upięcie włosów może wpłynąć na ich wypadanie, szczególnie wtedy, gdy włosy są długie i gęste,
- niekorzystnym wpływie prostownicy, lokówki i suszarki na stan włosów oraz wielu zabiegów fryzjerskich, np. farbowanie włosów wykonane produktami osłabiającymi ich kondycję, nie mniej jednak z niektórych trudno jest zrezygnować,
- korzystaniu ze szczotek o zaokrąglonych końcówkach - szczotkowanie włosów grzebieniami i szczotkami z twardymi i ostrymi zakończeniami zwiększa łamliwość włosów i po dłuższym czasie może prowadzić do ich wypadania,
- sposobie odżywiania się - dostarczanie do organizmu wszystkich potrzebnych składników mineralnych i witamin wpływa na nawilżenie i odżywienie włosów,
- prowadzeniu zdrowego trybu życia - palenie papierosów i długotrwały stres odbija się niekorzystnie na stanie włosów,
- korzystaniu z dobrej jakości, naturalnych preparatów do włosów - wiele produktów do codziennej pielęgnacji i mycia skóry głowy zawiera substancje, które mogą powodować nie tylko podrażnienie, ale także wypadanie włosów; dlatego właśnie tak ważny jest świadomy wybór kosmetyków do włosów,
- regularniej kontroli stanu zdrowia i leczeniu chorób podstawowych - choroby włosów i skóry głowy mogą prowadzić do łysienia.
Nadmierne wypadanie włosów to powszechny i poważny problem, który u wielu osób prowadzi do obniżenia samooceny i spadku pewności siebie. Niejednokrotnie jest przyczyną nie tylko zmniejszenia komfortu życia, ale także poważniejszych problemów natury psychologicznej. Pomocy warto szukać jak najszybciej. Skuteczne preparat przeciw wypadaniu włosów ograniczają ich utratę i stymulują wzrost. Moc ekstraktów roślinnych w połączeniu z regularnym stosowaniem odpowiednich kosmetyków może zmniejszyć lub nawet wyeliminować problem wypadania włosów, a tym samym poprawić samopoczucie pacjenta.
Bibliografia:
- Phillips T.G., Slomiany W.P., Allison R., Hair Loss: Common Causes and Treatment, 2017, Am Fam Physician, 15, 96(6), 371-378.
- Fabbrocini G., Cantelli M., Masara A., Annunziata M.C., Marasca C., Cacciapuoti S., Female pattern hair loss: A clinical, pathophysiologic, and therapeutic review, 2018, Int J Womens Dermatol, 4(4), 203-211, doi: 10.1016/j.ijwd.2018.05.001.
- Bartere S.A., Malode L.L., Malode G.,P., et al., Exploring the potencial of herbal drugs for the treatment of hair loss, GSC Biological and Pharmaceutical Sciences, 2021, 16(02), 212-223.
- Almohanna H.M., Ahmed A.A., Tsatalis J.P., Tosti A., The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review, Dermatol Ther, 2019, 9(1), 51-70, doi: 10.1007/s13555-018-0278-6.
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Masz pytania? Napisz po bezpłatną poradę: farmaceuta@allecco.pl