Często zdarza się, że mimo zdrowego stylu życia, włosy i paznokcie są w słabej kondycji, a wygląd skóry nie jest najlepszy. Na szczęście, w większości przypadków, poprawę przynosi odpowiednia modyfikacja jadłospisu i ewentualne wprowadzenie suplementacji.
Jak wybrać suplement na włosy i paznokcie?
Pod wpływem wielu czynników, takich jak: niewłaściwa dieta, stres, przebyte infekcje, zaburzenia metaboliczne, musimy zmagać się z osłabieniem struktury włosów i paznokci. Pozbawione blasku, przesuszone i wypadające włosy, a także rozdwajające się i łamliwe paznokcie to koszmar, który dopada chyba każdą kobietę. Oprócz stosowania preparatów odżywiających włosy i paznokcie z zewnątrz, warto sięgnąć po taki, który odbuduje ich strukturę od środka. Właśnie takie kompleksowe działanie da nam najlepszy efekt. Jak wśród tak wielu produktów wybrać ten właściwy dla nas suplement na włosy i paznokcie oraz na jakie składniki zwracać uwagę – oto mała podpowiedź.
- Kiedy stosować suplementy na włosy i paznokcie?
- Co zwierają suplementy na włosy i paznokcie?
- Zioła na włosy
Kiedy stosować suplementy na włosy i paznokcie?
Nie ma potrzeby stosowania suplementów diety wzmacniających włosy i paznokcie, kiedy nie obserwujesz ich osłabienia, a poza tym właściwie się odżywiasz i prowadzisz zdrowy tryb życia. Branie środków doustnych stanowiących uzupełnienie diety pomoże jedynie kiedy pojawi się problem, nie warto więc stosować ich profilaktycznie. Można też zawsze zacząć kurację od zastosowania właściwej maski lub odżywki wzmacniającej włosy czy paznokcie. Czasem jedynie zmiana kosmetyku jest wystarczająca.
Co zwierają suplementy na włosy i paznokcie?
Kiedy bierzemy do ręki suplement na skórę, włosy i paznokcie to widzimy całą masę przeróżnych składników. Które z nich są ważne w takim preparacie i jaką rolę pełnią w zachowaniu pięknego wygląd – oto wyjaśnienie.
Witaminy
Wraz z przetwarzaniem żywności, jej gotowaniem, czy narażeniem na promieniowanie UV, witaminy w niej zawarte ulegają częściowemu lub całkowitemu rozkładowi. Dlatego w celu odżywienia skóry, włosów i paznokci należy uzupełniać ich braki. Szczególne znaczenie mają tutaj:
- Biotyna (witamina H, witamina B7)
To nietypowa witamina, ponieważ syntetyzowana jest przez bakterie jelitowe. Oczywiście możemy znaleźć ją także w pożywieniu (główne jej źródła to: mięso, soja, orzechy). Oprócz tego, że poprawia kondycję oraz wygląd skóry, włosów i paznokci, to odpowiada za metabolizm glukozy, funkcjonowanie układu immunologicznego, pracę tarczycy, syntezę kwasów tłuszczowych i właściwą krzepliwość krwi. - Kwas pantotenowy (witamina B5)
Jest bardzo ważna jeśli chodzi o procesy zachodzące w strukturze skóry i włosów. Odpowiada między innymi za procesy pigmentacyjne oraz podziały komórek w obrębie włosa. Poprawia wygląd skóry, ponieważ bierze udział w regeneracji komórek, poprawiając tym samym jej elastyczność. Jej bogatym źródłem, podobnie jak innych witamin z grupy B, są drożdże. - Kwas foliowy
Wzmacniając cebulki włosa, zapobiega łysieniu. - Witaminy B6, B12
Zmniejszają wypadanie włosów, a także poprawiają ich pigmentację, opóźniając siwienie. - Witamina A
Wpływa na prawidłowy metabolizm komórek rogowego nabłonka skóry, w tym komórki macierzy włosa. Tym samym regeneruje suche, łamliwe włosy i poprawia wygląd i koloryt skóry. - Witaminy C i E
Działają silnie antyoksydacyjnie, zwalczając wolne rodniki, zapewniają młody, zdrowy wygląd oraz poprawiają krążenie w obrębie skóry głowy. - Mikroelementy
Ich niewielkie zapotrzebowanie w organizmie nie zmienia faktu, że są niezbędne do prawidłowego metabolizmu komórek. Wchłaniają się one z pożywienia w niewielkim stopniu. - Miedź (Cu)
Bierze udział w wytwarzaniu kolagenu oraz w metabolizmie barwników. Jej niedobór prowadzi do odbarwień i zmian w strukturze włosa. - Mangan (Mn)
Stanowi element strukturalny skóry. - Cynk (Zn)
Chroni organizm przed wolnymi rodnikami oraz odpowiada za wygląd włosów i paznokci. Jego niedobór prowadzi do hiperkeratozy skóry i wypadania włosów. - Selen (Se)
Działa w połączeniu z witaminą E, odpowiada za metabolizm metali ciężkich i za działanie antyoksydacyjne. - Aminokwasy
Jako związki budujące białka najlepiej, gdy są dostarczane do organizmu z pożywieniem. Na pewno nie warto ich stosować w preparatach do użytku zewnętrznego, ponieważ nie ma pewności co do ich jakiekolwiek skuteczności w takiej formie. - Arginina
Wspomaga krążenie w obrębie skóry głowy, zmniejszając tym samym wypadanie włosów. - Metionina, Glutamina, Cysteina
Zawierają w swojej strukturze siarkę, która wspomaga naturalne procesy odbudowy włosów i paznokci.
Zioła na włosy
Mogą być używane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie ze względu na zawartość związków krzemu, mikroelementów i flawonoidów oraz na całą gamę innych składników wpływających na wygląd i kondycję skóry, włosów i paznokci. Do najpopularniejszych zaliczamy: skrzyp polny, pokrzywę, tatarak, łopian, czarną rzodkiew, bambus, a nawet rzeń – szeń.
Dobrze jest znaleźć preparat, który dzięki swojemu bogatemu i właściwie dobranemu składowi uzupełni nasze zabiegi pielęgnacyjne z zastosowaniem kosmetyków. Jednym z takich preparatów jest suplement na włosy, poprawiający ich kondycję i regulujący gospodarkę hydrolipidową skóry głowy, który można stosować tylko raz dziennie - Vitapil. Jeśli chcemy wspomagać nie tylko włosy, ale również skórę i paznokcie powinniśmy szukać w preparacie wszystkich czterechopisanych wyżej grup składników, czyli witamin, mikroelementów, aminokwasów i ziół, takim suplementem jest np. Silica, czy SkrzypoVita 1 x dziennie.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.