Dlaczego gubisz włosy?
- Czy latem chodziliście po słońcu w nakryciu głowy?
- Zdarza Wam się mechanicznie uszkadzać włosy?
- Jak bardzo męczycie włosy w trakcie stylizacji?
- Jakich witamin dostarczacie włosom?
- Jak czeszecie włosy?
Czy każdy stracony włos to sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego? Niekoniecznie. Często to Wy sami dręczycie swoje włosy. Czas zmienić przyzwyczajenia. Specjalnie dla allecco.pl radzi Dagmara Wajs, lek. med.
- Moi Drodzy, nie martwcie się: to całkiem normalne, że człowiekowi wypada nawet 50 włosów dziennie, a jesienią ta liczba może się zwiększyć nawet do 100. Gdy widzimy pojedyncze kosmyki na szczotce lub po delikatnym przeczesaniu włosów dłonią, najprawdopodobniej nie powinniśmy się przejmować, bo mamy do czynienia z zupełnie naturalnym zjawiskiem.
Jeśli jednak ilość włosów w innych miejscach niż nasza głowa znacząco się zwiększyła, a z głowy wręcz wychodzą one garściami, warto wówczas udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wspólnie spróbować znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy.
Ale dobrze by także było, abyście zadali sobie kilka pytań dotyczących dbałości o włosy, zanim zaczniecie podejrzewać u siebie chorobę lub planować kosztowne zabiegi:
Czy latem chodziliście po słońcu w nakryciu głowy?
Jeśli nie, narażaliście skórę i włosy na promieniowanie UV. To może powodować nadmierne wypadanie włosów jesienią. Dlatego, szczególnie latem, warto stosować lekkie odżywki z filtrami UV, by uchronić włosy od przesuszenia i osłabienia.
Zdarza Wam się mechanicznie uszkadzać włosy?
Jak? Chociażby szarpiąc podczas zakładania bluzy, kurtki czapki, przycinając suwakiem itd. Pamiętajcie, że nawet pocieranie kosmyków o grube, szorstkie materiały może je uszkodzić. Mamy wtedy wrażenie, że włosów jest wszędzie pełno, tylko na głowie jakoś mniej… Nie jest to bezpośrednio spowodowane ich wypadaniem, ale łamaniem, co sprawia, że objętość fryzury się zmniejsza. Warto więc przed założeniem kurtki zapleść włosy w warkocz.
Jak bardzo męczycie włosy w trakcie stylizacji?
Chodzi tu głównie o wysoką temperaturę, która również przyczynia się do przesuszenia włosów, a w efekcie zwiększenia ich łamliwości. Warto pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia, a loki kręcić na wałkach, a nie rozgrzaną lokówką. A jeśli już koniecznie musicie potraktować włosy prostownicą, nałóżcie na nie wcześniej produkt chroniący przed wysoką temperaturą.
Jakich witamin dostarczacie włosom?
To, co jemy ma ogromny wpływ na to, w jakiej kondycji znajduje się cały nasz organizm. Jeśli mamy problem z nadmiernym wypadaniem włosów, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pokarmy zawierające ,dużą ilość żelaza, cynku i witaminy D,. Pomocne mogą okazać się specjalne suplementy diety.
Jak czeszecie włosy?
Najczęstszym błędem jest rozczesywanie mokrych jeszcze włosów – wtedy są one dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego lepiej je rozczesywać, gdy wyschną. Kolejnym złym nawykiem jest używanie odżywki nieodpowiedniej dla typu włosów oraz nakładanie jej od czubka głowy aż po same końce. Może to spowodować, że odżywka oblepi niepotrzebnie włosy i je obciąży, co może być przyczyną ich nadmiernej utraty. Na rynku są również specjalne produkty dostępne bez recepty, które zawierają składniki o udowodnionym korzystnym działaniu na porost włosów – są to między innymi szampony czy wcierki z minoxidilem. Kluczem do sukcesu jest tutaj jednak systematyczność – jedno zastosowanie nie przyniesie natychmiastowych, satysfakcjonujących rezultatów.
Powodzenia w pielęgnacji!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.