Jak utrwalić opaleniznę po lecie? Jak zadbać o skórę?
Piękna, brązowa opalenizna to marzenie wielu z nas. Kiedy już ją mamy, chcielibyśmy, aby została na skórze jak najdłużej. Jak utrzymać opaleniznę? Jakie kosmetyki do opalonej skóry najlepiej się sprawdzą? Podpowiada ekspert allecco.pl.
- Jak słońce wpływa na skórę?
- Jak utrzymać opaleniznę?
- Kosmetyki do opalonej skóry
- Regeneracja po lecie – jak utrzymać opaleniznę dzięki diecie?
Wystawianie ciała na słońce ma wiele zalet, m.in. umożliwia produkcję witaminy D, która jest niezbędna dla naszego układu kostnego, krwionośnego czy nerwowego, a także zapewnia nam dobre samopoczucie. Częste lub długotrwałe korzystanie ze słońca skutkuje też pojawieniem się opalenizny.
Wiecie, że opalenizna to tak naprawdę reakcja obronna naszego organizmu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które uszkadza DNA w skórze. Pod wpływem promieni UV, rozpoczyna się intensywna produkcja melaniny, czyli pigmentu, który odpowiada za piękny, brązowy kolor ciała. Drugim efektem działania promieni UV jest uwolnienie melaniny z melanocytów (komórek pigmentowych, w których powstaje barwnik) do skóry i jej utlenienie. Wskutek tego nasza skóra nabiera brązowego koloru. Jeśli wszystko przebiega poprawnie, opalenizna będzie w miarę równomierna. Jeśli natomiast dojdzie do pewnych zaburzeń w trakcie tego procesu, pojawią się ciemne plamy na skórze – przebarwienia.
Jak słońce wpływa na skórę?
Latem nasza skóra jest bardzo narażona na niekorzystne dla niej bodźce. Klimatyzacja, suche, gorące powietrze, wysokie temperatury i ostre słońce nie są jej sprzymierzeńcami. Często już po kilku takich upalnych dniach możemy zauważyć, że skóra nie jest tak jędrna i błyszcząca. Zamiast tego stała się odwodniona i wrażliwa. Wielu z nas doświadczyło, czym jest swędzenie opalonej skóry. Mimo uzyskania pożądanego brązowego odcienia, na takiej przesuszonej i piekącej skórze opalenizna nie prezentuje się już tak, jak tego oczekiwaliśmy.
Jak utrzymać opaleniznę?
Jest kilka sposobów, które sprawią, że opalenizna będzie nie tylko pięknie wyglądać, ale też długo się utrzymywać. Podstawą jest nie tylko nawilżenie opalonej skóry, ale również zadbanie o mocne nawilżenie jeszcze przed opalaniem. Można w tym celu użyć swojego ulubionego balsamu do ciała. Osoby ze skórą wrażliwą powinny pamiętać, aby stosować preparaty przeznaczone dla ich skóry, by jej dodatkowo nie podrażnić. Dobrze sprawdzi się Bepanthen Sensiderm Daily Care. Nie tylko nawilży i odżywi skórę, ale także wzmocni jej mechanizmy obronne. Wielu pacjentów chwali sobie Cetaphil MD Balsam nawilżający, który równie dobrze sprawdzi się też jako balsam po opalaniu. Im skóra będzie lepiej nawilżona, tym opalenizna zostanie z nami na dłużej.
Kolejna sprawa to ochrona przeciwsłoneczna. Decydując się na krem z filtrem, nawet wysokim, nie pozbawiamy się opalenizny. Dzięki filtrom opalanie jest dużo bezpieczniejsze, a ciemne plamy na skórze rzadziej się pojawiają. Zastanawiając się więc jak utrwalić opaleniznę, nie zapominajmy o dobrym kremie z wysokim filtrem. Do ciała może to być Dermedic Sunbrella Mleczko ochronne, do twarzy Iwostin Solecrin Krem ochrony, a u dzieci świetnie sprawdzi się Chicco Krem do opalania.
Sprawdź naszą bogatą ofertę preparatów z filtrem ochronnym do opalania >>
Kosmetyki do opalonej skóry
Pierwszą czynnością po każdym dłuższym przebywaniu na słońcu jest nawilżenie opalonej skóry. Jeśli będzie ona przesuszona, szybko straci ładny kolor i blask. Z pomocą przychodzą nam odpowiednio dobrane kosmetyki po opalaniu. Lekkie balsamy, mleczka czy pianki delikatnie ukoją podrażnioną i przesuszoną słońcem skórę. Godnym polecenia jest Aksamitny żel nawilżający La Roche-Posay. Ochłodzi, odświeży i odżywi suchą skórę. Bardzo dobrym preparatem, który głęboko nawilży i w razie potrzeby złagodzi swędzenie opalonej skóry jest żel aloesowy Aloe Vera 2 Pure. U najmłodszych można zastosować lekkie mleczko po opalaniu Mustela Bebe Sun. Dla osób z bardzo wrażliwą skórą, polecany jest np. Cetaphil Suntivity Repair. Można go stosować jako balsam po opalaniu, który przywróci komfort naszej skórze.
Sprawdź inne kosmetyki po opalaniu dostępne w aptece >>
Kosmetyki do opalonej skóry to również peelingi. Delikatne, regularnie wykonywane sprawią, że nasza skóra będzie bardziej jędrna, gładka, a dzięki temu opalenizna ładniej się prezentuje. Apteka oferuje np. delikatny peeling z niebieską glinką lub pastę do ciała z ekstraktem z alg morskich. Nawilżenie opalonej skóry przyniesie też chłodny prysznic. Dodatkowo zmyje on wszelkie zanieczyszczenia, które nie wpływają dobrze na kondycję naszej skóry. Gorące kąpiele dodatkowo wysuszają i mogą powodować swędzenie, dlatego nie są najlepszym pomysłem na upalne dni.
Jeśli chcemy na dłużej zachować złocisty odcień naszej skóry, możemy wykorzystać w tym celu spray, bronzer lub balsam utrwalający opaleniznę. W aptece można też zaopatrzyć się w kosmetyki, które umożliwiają uzyskanie efektu opalonej skóry, bez długotrwałego przebywaniu na słońcu. Takim produktem jest np.La Roche-Posay Nawilżający żel samoopalający. Znajdzie się też coś dla zwolenników bardziej naturalnych preparatów – Diaderma Olejek marchewkowy. Zawiera on wysokie stężenie beta-karotenu, który nadaje cerze ciemniejszy odcień. Może być też z powodzeniem stosowany, jeśli chcemy utrwalić już uzyskany złocisty odcień skóry. Używając takich kosmetyków jak balsam utrwalający opaleniznę czy żel samoopalający, należy mieć na uwadze, aby równomiernie i ze starannością rozprowadzać je na ciele. Dzięki temu nie pojawią się ciemne plamy na skórze.
Regeneracja po lecie – jak utrzymać opaleniznę dzięki diecie?
Nie tylko kosmetyki po opalaniu pomogą nam utrzymać piękną, złocistą skórę. Niemałą rolę odgrywa tutaj odpowiednia dieta, a przede wszystkim, wspomniany już wyżej beta-karoten. Większość z nas kojarzy go przede wszystkim z marchewkę, a znajduje się on także w innych kolorowych warzywach i owocach: papryce, pomidorach, brzoskwiniach czy brokułach. Warto je jeść w obecności tłuszczu, dzięki czemu, beta-karoten lepiej się przyswoi. Można np. dodać kilka kropel oleju do sałatki owocowej lub warzywnej. Beta-karoten chroni naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, dlatego wiele osób zaczyna go przyjmować jeszcze przed rozpoczęciem sezonu na opalanie. Nasila on również produkcję melaniny, dzięki czemu nadaje naszej skórze ciemniejszego odcieniu. Przy jego dużym spożyciu, może pojawić się lekkie zażółcenie skóry, które jest - na szczęście - tylko przejściowe.
Jeśli nasza dieta jest uboga w warzywa i owoce lub z innych przyczyn chcemy zwiększyć ilość spożywanego beta-karotenu, możemy się wspomóc suplementami z tą substancją. Może być to Beta Karoten Sun lub Bio-Karoten z witaminą E. Pamiętajmy tylko, że zarówno palacze, jak i byli palacze, nie powinni suplementować dodatkowo beta-karotenu. Przeprowadzone dotychczas badania pokazują, że zwiększa się wówczas u tych osób ryzyko zachorowania na raka płuc.
Skóra muśnięta letnim słońcem zdecydowanie dodaje nam uroku, a często i atrakcyjności. Dlatego chcielibyśmy, żeby została z nami na dłużej niż tylko kilka dni. Stosując się do powyższych wskazówek jest to możliwe. Silnie nawilżające kosmetyki po opalaniu, a także właściwa pielęgnacja skóry tuż przed wystawieniem ciała na słońce, zapewnią nam dłuższą radość z pięknie opalonej skóry.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.