Problemy skórne: jak je leczyć latem
Niektóre problemy skórne pojawiają się często podczas lata. Wysypka u dzieci pod wpływem wysokiej temperatury, zmiany skórne po ukąszeniu owadów lub nieestetyczne plamy na skórze to jedne z nich. Czy można im zapobiec, jak leczyć letnie choroby skórne – radzi ekspert allecco.pl.
- Alergia i uczulenie na słońce
- Oparzenia słoneczne
- Problemy skórne po ukąszeniu owadów
- Jak radzić sobie z ukąszeniami owadów?
- Przebarwienia i plamy na skórze
- Potówki
Największym zagrożeniem, związanym z ekspozycją na słońce, jest nowotwór skóry. Słonce może powodować jednak wiele innych, mniej groźnych chorób skórnych. Niektórym z nich można zapobiec, inne szybko ustępują po odpowiednim leczeniu.
W trakcie lata, pod wpływem słońca i wysokich temperatur, u wielu osób pojawia się swędząca pokrzywka, czerwona wysypka, czy ciemniejsze przebarwienia i plamy. Te problemy skórne mogą dotknąć osób w każdym wieku – także niemowlęta i osoby starsze. Przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym z nich:
- alergii i uczuleniu na słońce;
- oparzeniom słonecznym;
- zmianom skórnym po ukąszeniu owadów;
- przebarwieniom i plamom na skórze;
- potówkom.
Alergia i uczulenie na słońce
Objawy alergii nasilają się głównie wiosną i latem, kiedy wiele roślin intensywnie pyli. W okresie czerwiec – sierpień alergia szczególnie może dokuczać osobom, uczulonym na trawy, bylicę i pokrzywę. Pyłek traw i bylicy to jedne z najczęstszych alergenów wziewnych. Głównymi objawami alergii są: łzawienie, wodnista wydzielina z nosa, swędzenie nosa i oczu, a także kichanie. Może również pojawić się swędząca lub piekąca pokrzywka na skórze.
Problemy skórne powodowane są nie tylko przez alergeny które wdychamy, ale także przez przypominające je alergeny z pożywienia – np. osoby uczulone na bylicę, często nie tolerują marchwi, jabłek i selera. Więcej na temat alergii krzyżowych pisaliśmy w artykule: Alergie krzyżowe: jak leczyć skutecznie?
Uczulenie na słońce może pojawić się w każdym wieku. Ten uciążliwy problem skórny nasila się głównie wiosną i na początku lata, kiedy skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona do większej dawki promieniowania słonecznego. Zmiany te ustępują po kilku dniach. Warto w tym okresie unikać słońca i stosować kremy z wysokim filtrem.
Pokrzywka, wysypka i inne problemy skórne mogą również pojawić się pod wpływem stosowania leków lub kosmetyków zawierających składniki, które zwiększają wrażliwość skóry na promienie słoneczne. Przykładowo może to być dziurawiec, niektóre antybiotyki, retinol i kwasy owocowe.
Oparzenia słoneczne
Długotrwałe przebywanie na słońcu może grozić oparzeniem słonecznym. O oparzeniu mówimy, jeśli na odsłoniętej skórze pojawia się zaczerwienienie i ból w tej okolicy. W takiej sytuacji należy ochłodzić to miejsce, np. stosując pantenol w spray’u, aerozole chłodzące np. Altacet Ice lub kompresy chłodzące. Przy poważniejszym oparzeniu, kiedy oprócz czerwonych plam na skórze, zauważamy pęcherze z płynem i odczuwamy silny ból, warto skonsultować się z lekarzem.
Aby uniknąć bolesnych i niebezpiecznych oparzeń słonecznych, warto zrezygnować z długotrwałego przebywania na słońcu, osłaniać ciało i korzystać z kremów przeciwsłonecznych. Więcej informacji na temat zasad bezpiecznego korzystania ze słońca opisaliśmy w artykule: Opalanie: słońce szkodzi skórze.
Problemy skórne po ukąszeniu owadów
Ukąszenia owadów zdarzają się szczególnie często właśnie latem. U osób, które nie są uczulone na jad owadów, po ugryzieniu lub użądleniu pojawia się zwykle niewielki obrzęk, zaczerwienienie i lekki ból lub swędzenie w miejscu ukąszenia. Objawy te mijają w ciągu kilku godzin lub kilku dni.
Jedną z chorób skórnych u dzieci i osób dorosłych, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest alergia na jad owadów. Dotyczy ona przede wszystkim jadu pszczół, szerszeni, os i trzmieli. Ukąszenia owadów u osób uczulonych na składniki ich jadu szybko prowadzą do wystąpienia objawów – najczęściej jest to kilka minut, choć mogą pojawić się one też kilka godzin później.
Przy alergii na ukąszenia owadów pojawia się rozległa pokrzywka, silny świąd lub ból i zaczerwienienie. Duże znaczenie ma tutaj miejsce, w którym doszło do ugryzienia lub użądlenia. Jeśli dotyczy ono kończyn dolnych lub górnych, zwykle nie ma powodu do obaw i mimo nieprzyjemnych dolegliwości, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Należy jednak uważać na ukąszenia owadów w okolicach twarzy lub szyi. Niebezpieczne jest połknięcie owada. Stwarza to zagrożenie powstawania obrzęku w jamie ustnej, który może utrudniać oddychanie.
Alergia na ukąszenia owadów to choroba skórna, która może powodować zarówno objawy miejscowe (pokrzywka, świąd w miejscu ugryzienia i ból), jak i objawy ogólne. W łagodniejszej formie, chory może odczuwać osłabienie, zmęczenie i niepokój. Przy silniejszej reakcji alergicznej ze strony organizmu, może pojawić się dodatkowo biegunka, nudności, bóle brzucha, głowy, a także uczucie ciężkości w klatce piersiowej.
Największym zagrożeniem związanym z ukąszeniem owadów u osób uczulonych na ich jad, jest pojawienie się wstrząsu anafilaktycznego. Co prawda u dzieci najczęstszą przyczyną wstrząsu anafilaktycznego jest pokarm, jednak u dorosłych jego źródłem jest zwykle właśnie jad owadów lub leki. Objawy wstrząsu anafilaktycznego to wysypka, gwałtowny spadek ciśnienia krwi, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, problemy z oddychaniem, a także nudności i wymioty.
Jak radzić sobie z ukąszeniami owadów?
Przy reakcjach miejscowych, w większości przypadków wystarczy zastosowanie leku przeciwhistaminowego w tabletkach, np. Allegra, Loratan Pro, Zyx Bio lub w postaci maści – np. Fenistil. Przy chorobach skórnych u dzieci i dorosłych o podłożu alergicznym, można również sięgnąć po krem z hydrokortyzonem. U dzieci poniżej 12-ego roku życia, zaleca się konsultację lekarską przed jego użyciem. Przy bardzo nasilonych objawach należy zgłosić się do lekarza.
Warto stosować również preparaty chroniące przed ukąszeniami lub ugryzieniami owadów. Przykładowe preparaty to Mosquiterum i Orinoko Junior Spray. Zwracajmy też uwagę na to, czy do napoju lub jedzenia pozostawionego na zewnątrz nie wleciał żaden owad. W ten sposób łatwo dostanie się on do jamy ustnej. Aby ograniczyć styczność z owadami, na okres letni dobrze jest zrezygnować z intensywnych, kwiatowych zapachów do ciała.
Przebarwienia i plamy na skórze
Nieestetyczne plamy na skórze mogą powstać nie tylko bezpośrednio pod wpływem promieniowania UV. Często są one wynikiem reakcji z niektórymi substancjami zawartymi np. w stosowanych kosmetykach lub lekach. Pod wpływem światła dochodzi wówczas do pojawienia się wyprysków lub przebarwień. Dlatego zwracajmy uwagę na leki i produkty, które stosujemy. Jeśli jest na nich ostrzeżenie o zwiększonej wrażliwości skóry na promienie słoneczne, starajmy się maksymalnie chronić ciało przed słońcem i zawsze stosować kremy z filtrami UV.
Nadmierna lub częsta ekspozycja ciała na promieniowanie świetlne może prowadzić również do pojawienia się łuszczących, rogowaciejących plam na skórze. U osób starszych, pod wpływem słońca dochodzi często do pojawienia się tzw. plam starczych. Głównie uwidaczniają się one na twarzy, dłoniach i ramionach. Jedynym sposobem, który chroni przed pojawieniem się przebarwień i plam na skórze, jest osłanianie ciała przed słońcem i stosowanie kremów przeciwsłonecznych.
Potówki
Drobna wysypka na ciele, mająca postać krostek lub pęcherzyków, może oznaczać potówki. Zdarzają się one głównie u małych dzieci, choć mogą pojawić się w każdym wieku. Pod wpływem wysokiej temperatury i wilgoci łatwo dochodzi do zablokowania gruczołów potowych. Wysypka u dzieci i dorosłych najczęściej pojawia się na zakrytych częściach ciała, które nie mają przewiewu – w pachwinach, na tułowiu i w fałdach skóry. Może mieć postać białych pęcherzyków lub pojawiać się jako drobna, czerwona wysypka.
Aby zapobiec potówkom, starajmy się nie przegrzewać skóry. Latem nosić głównie przewiewne ubrania, a w przypadku dzieci, nie ubierać ich zbyt grubo i wietrzyć skórę. Po kąpieli natomiast dokładnie ją osuszać. Przy czerwonej wysypce, wskazującej na stan zapalny, można również zastosować kąpiel z wykorzystaniem nadmanganianu potasu, o działaniu odkażającym.
Latem, pod wpływem wysokich temperatur i promieniowania słonecznego, łatwo dochodzi do rozwoju pewnych chorób skórnych. Nietrudno wówczas o oparzenia słoneczne lub przebarwienia. Coraz więcej osób skarży się również na uczulenie na słońce i alergię na jad owadów. Upalne lato i ekspozycja ciała na promienie świetlne niesie ze sobą wiele zagrożeń. Większości z nich dosyć łatwo zapobiegać. Niektóre jednak są nieodwracalne i powodują pojawienie się trwałych zmian barwnikowych na skórze. Korzystajmy więc ze słońca rozsądnie i nie zapominajmy o stosowaniu kremów z wysokim filtrem, aby uchronić skórę przed negatywnymi skutkami opalania.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.