Jak wybrać krem do opalania?
Po długiej zimie z niecierpliwością oczekujemy pierwszych ciepłych dni. Coraz większa ilość słońca poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na zdrowie. Spragnieni kąpieli słonecznych, nie możemy zapominać, że nadmierna i niewłaściwa ekspozycja na słońce bardzo często prowadzi do niebezpiecznych w skutkach i bolesnych poparzeń. Jak właściwie zabezpieczyć siebie i nasze pociechy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych – kilka wskazówek poniżej.
- Jaki krem do opalania dla dzieci?
- Preparaty do opalania dla dorosłych – filtry
- Jaki olejek do opalania?
- Jaka emulsja do opalania?
- Jak stosować kremy do opalania?
Jaki krem do opalania dla dzieci?
Skóra dzieci do 3 – ego roku życia nie jest w pełni rozwinięta i nie zapewnia ochrony przed promieniowaniem słonecznym. W przypadku maluchów ekspozycja na słońce powyżej 15 minut może skutkować poparzeniami, co w przyszłości znacznie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na czerniaka, pojawienia się znamion czy przebarwień. Najbardziej skuteczną ochronę skóry dziecka uzyskamy stosując krem do opalania z filtrem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Oto 3 istotne aspekty:
- Filtr mineralny – pochodzenia naturalnego, nie wnika w skórę, ale tworzy na jej powierzchni barierę ochronną odbijającą promieniowanie UV. Dla najmłodszych to lepszy wybór niż krem z filtrem chemicznym, który jest mniej stabilny i częściej wywołuje podrażnienia.
- Wysokość faktora – dla dzieci poniżej 3 lat konieczny jest krem ze współczynnikiem SPF 50, ale starszych wystarczający będzie SPF 30.
- Ochrona przed UVA i UVB – oba rodzaje promieniowania wywołują mutacje genowe w obrębie komórek skóry, co może prowadzić do chorób nowotworowych w przyszłości. Dlatego należy sprawdzić na opakowaniu, czy wybierany przez nas krem zabezpiecza przed jednym i drugim promieniowaniem.
Preparatami spełniającymi powyższe kryteria, które dodatkowo działają łagodząco, nawilżająco i poprawiają procesy regeneracyjne skóry są Linomag Sun krem przeciwsłoneczny SPF 30 lub Dermedic Sunbrella Baby krem ochronny SPF 50.
Preparaty do opalania dla dorosłych – filtry
Promieniowanie UV towarzyszy nam nawet w pochmurne i zimowe dni. Dlatego właściwe jest stosowanie kremów z filtrem przez cały rok kalendarzowy, a nie tylko latem. Zwykło się jednak używać tego typu kosmetyki głównie w okresie letnim, żeby zabezpieczyć się przed oparzeniami słonecznymi wywoływanymi przez promieniowanie UVB. Zapominamy jednak, że jest jeszcze drugi rodzaj promieniowania o stałym natężeniu o każdej porze roku – UVA. To właśnie ten rodzaj fali, która wnika w głębsze warstwy skóry, odpowiedzialny jest za procesy starzenia się. Zarówno UVA, jak i UVB znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Zatem jak wybrać preparat, który pozwoli cieszyć się nam piękną opalenizną i będzie jednocześnie zabezpieczał naszą skórę?
- Należy zawsze uwzględnić rodzaj karnacji, stopień wrażliwości skóry oraz fakt czy jest to pierwsze czy kolejne opalanie, gdyż jak powszechnie wiadomo, ryzyko pojawienia się poparzeń zmniejsza się przy każdej następnej ekspozycji na słońce.
- Dobierajmy krem z filtrem do pogody i długości planowanej ekspozycji na słońce.
- Preparat powinien chronić przed promieniowaniem UVA i UVB.
- Na twarz zawsze należy wybierać kremy z najwyższym filtrem, gdyż jedynie faktor SPF 50 jest w stanie zatrzymać część promieniowania UVA odpowiedzialnego za procesy starzenia.
Jaki olejek do opalania?
Można zastosować olejek do opalania, kiedy skóra już wielokrotnie była poddana na ekspozycję słoneczną w celu podkreślenia jej wyglądu i nawilżenia. Nie jest właściwe zastosowanie takiego preparatu podczas np. kilkugodzinnego rejsu czy leżenia na plaży. Ważne, żeby olejek do opalania zawierał składniki dodatkowo zabezpieczające przed szkodliwym wpływem promieniowania UV – witaminę A, β – karoten, np. Karotka olejek do opalania SPF 12.
Jaka emulsja do opalania?
Emulsja, mleczko czy spray zawierają zazwyczaj wyższe niż olejki współczynniki SPF. Preparaty zawierające filtry mineralne mogą zostawiać białe ślady na skórze, ale są polecane dla alergików. Głównie jednak w kosmetykach dla dorosłych mamy do czynienia z filtrami chemicznymi, które szybciej ulegają rozkładowi. Dlatego nie warto trzymać tej samej emulsji przez kilka lat, a podczas opalania należy częściej nakładać warstwę kosmetyku. Obecnie na rynku aptecznym mamy również preparaty dla osób z wrażliwą skórą, które nie powodują podrażnień, odpowiednio zabezpieczają przed każdym rodzajem promieniowania oraz zawierają składniki poprawiające kondycję naskórka, np. Dermedic Sunbrella mleczko ochronne SPF 3.
Jak stosować kremy do opalania?
Preparat ochronny należy użyć na suchą skórę 15 – 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. Krem z filtrem powinien być stosowany codziennie, podczas wykonywania normalnych czynności, a nie tylko gdy planujemy opalanie. Nakładanie na twarz podkładu z filtrem nie jest wystarczające, należy użyć zawsze jako bazy kremu nawilżającego z faktorem minimum 30 SPF. Pamiętaj o naniesieniu najwyższego filtra na elementy wystające naszego ciała, takie jak nos, uszy, ramiona, kark. Mimo zapewnień producenta o wodoodporności kosmetyku po wyjściu z wody i osuszeniu nanieś ponownie preparat z filtrem na skórę. Nawet jeśli nie ma możliwości spłukania emulsji, faktor rozkłada się, dlatego co ok 2 – 4 godziny należy nanieść nową warstwę.
Po odbytej kąpieli słonecznej warto pamiętać o częstym nawilżaniu skóry, gdyż ekspozycja na słońce powoduje jej wysuszenie. Dlatego zamiast stosować, niezawierającą filtrów, oliwkę do opalania, lepiej użyć ją po powrocie z plaży. Niekiedy pacjenci mają obawę, że przy nadmiernym stosowaniu kremów z wysokim faktorem nie ma możliwości syntezy witaminy D3 w organizmie. Niepotrzebnie, gdyż już niewielka ilość promieni słonecznych powoduje wytwarzanie tej witaminy i nie ma potrzeby bać się stosowania wysokich filtrów. Tym bardziej, że przez coraz mniejszą grubość warstwy ozonowej promieniowanie UV, na które jesteśmy narażeni każdego dnia, jest coraz bardziej toksyczne i kancerogenne.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.