Niektóre problemy skórne pojawiają się często podczas lata. Wysypka u dzieci pod wpływem wysokiej temperatury, zmiany skórne po ukąszeniu owadów lub nieestetyczne plamy na skórze to jedne z nich. Czy można im zapobiec, jak leczyć letnie choroby skórne – radzi ekspert allecco.pl.
Niedługo lato – zadbaj o skórę już teraz
- Skóra latem
- Skóra od wewnątrz
- Skóra na zewnątrz
- Uwaga dzieci!
- Uwaga słońce!
Skóra latem
Ludzka skóra wymaga pielęgnacji o każdej porze roku, natomiast to właśnie latem, jest ona najbardziej narażona zarówno na utratę wody, jak również na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
Głównym zagrożeniem, przed którym w sposób szczególny należy chronić skórę jest mocne promieniowanie UV. I mowa tu nie tylko o zagrożeniach wynikających ze zmian nowotworowych o których jest tak głośno, ale także o zniszczeniach skóry prowadzących do przedwczesnego jej starzenia, głębokich zmarszczek czy przebarwień.
Skóra od wewnątrz
Bardzo ważne dla skóry jest jej nawilżanie. Dzięki odpowiedniemu nawilżaniu, skóra bardziej odporna jest na działanie promieniowania UV. Aby zapobiec utracie wody powinniśmy regularnie pić spore ilości płynów. W aptekach dostępne są także suplementy diety zapewniające odpowiednie nawilżanie skóry od wewnątrz, które w składzie zawierają m.in. kwas hialuronowy, który dodatkowo poprawia elastyczność skóry, witaminy m.in C i E o właściwościach antyoksydacyjnych, beta-karoten opóźniający procesy starzenia, czy tez spirulinę dostarczającą niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. W celu ochrony skóry zaleca się także wzbogacenie diety o spore ilości warzyw i owoców, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami, powodującymi starzenie się skóry, jak również w suplementy diety bogate w kwas hialuronowy o podobnym działaniu dodatkowo wspomagające regenerację skóry. W dbaniu o skórę można również wzbogacić dietę o antyoksydanty, występujące naturalnie m.in, w jagodach, orzechach, zielonej herbacie, jak również kwasy omega-3 występujące w dużych ilościach w rybach i olejach.
W okresie wzmożonej ekspozycji na słońce zaleca się dostarczanie organizmowi beta-karotenu, zwanego również prowitaminą witaminy A. Bogatymi źródłami beta-karotenu są m.in. marchew, szpinak, brzoskwinia i morela. Można posiłkować się również suplementami diety, których skuteczność potęguje odpowiedni okres ich zażywania tj. kilka tygodni przed pierwszymi promieniami słońca. Dzięki dużej zawartości beta-karotenu korzystnie wpływają one na ładny koloryt skóry oraz procesy odnowy komórek skóry.
Skóra na zewnątrz
Najistotniejszym aspektem ochrony skóry latem jest stosowanie kremów z wysokimi faktorami SPF, chroniących skórę przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Dobór wysokości faktora uzależniony jest indywidualnie od naturalnego odcienia skóry tzw. karnacji. Zaleca się, aby na początku ekspozycji na słońce zastosować wyższy faktor niż wskazywałaby na to karnacja, a następnie zastosować kosmetyk faktycznie dobrany do odcienia skóry. Odpowiednio zwłaszcza po opalaniu zaleca się również stosowanie balsamów lub liotonów nawilżających wysuszoną przez słońce skórę.
Uwaga dzieci!
Niemowlęta i dzieci do 2 roku życia nie powinny w ogóle przebywać na słońcu. W celu ich ochrony zaleca się tzw. blokery 50+ , które systematycznie (co 2 godziny) powinny być obficie nakładane. Podobnie wygląda sytuacja u nieco starszych dzieci, które maksymalnie jednorazowo na słońcu nie powinny przebywać dłużej niż 30 minut i podobnie powinny być stale stałe wsmarowywane.
Uwaga słońce!
Istnieje kilka ogólnych zasad ochrony skóry latem, przede wszystkim unikanie wystawiania się na słońce w czasie najsilniejszego promieniowania tj. miedzy 11:00 a 15:00 , oraz możliwie jak największe zakrywanie partii ciała odzieżą w jasnych kolorach. Należy również pamiętać o ochronie oczu, poprzez noszenie okularów z równie wysokimi filtrami przed promieniowanie UV.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Masz pytania? Napisz po bezpłatną poradę: farmaceuta@allecco.pl