Uczucie suchości w gardle i przełyku pojawia się często. Niezależnie od przyczyny można sięgnąć po skuteczny preparat ochronny z porostem islandzkim, który posiada właściwości nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne. Jak go stosować? Jaka forma produktów z porostem jest wygodna w aplikacji i działa bezpośrednio na błonę śluzową gardła?
Kwas hialuronowy: zatrzymuje młodość
Pielęgnacja i zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego mogą zapewnić skórze nie tylko doskonałe nawilżenie, świeżość i gładkość, ale również wyraźne ją odmłodzić, modelując kształt twarzy – zapewnia ekspert allecco.pl.
- Kwas hialuronowy w kosmetykach
- Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym naturalnie występującym w organizmie człowieka. Niestety, wraz z wiekiem, obniża się ilość kwasu hialuronowego w naszym organizmie. U osób 70-letnich jego zawartość jest nawet o 80 proc. niższa niż na początku życia. Objawem zmniejszonego poziomu tego kwasu jest wysuszenie i zwiotczenie skóry oraz powstawanie zmarszczek. Jak temu przeciwdziałać?
Kwas hialuronowy w kosmetykach
Na rynku można znaleźć różne formy i rodzaje kwasu hialuronowego. Jest on pozyskiwany syntetycznie i świetnie sprawdza się w preparatach poprawiających urodę. Kwas hialuronowy może być dostępny w formie proszku, bez żadnych dodatków (przed zastosowaniem koniecznie należy rozpuścić go w wodzie). Najczęściej spotykany jest jednak w postaci roztworów wodnych o żelowej konsystencji.
Preparaty oznaczone procentowym stężeniem będą wskazywały, ile kwasu hialuronowego występuje w danym roztworze: im wyższy poziom, tym konsystencja produktu będzie gęstsza. Wyróżnić można również podział pod względem wielkości cząsteczek. W kosmetykach znajdziemy kwas hialuronowy wielkocząsteczkowy, małocząsteczkowy lub ultramałocząsteczkowy. Im mniejsza masa cząsteczki, tym większa zdolność przenikania przez barierę rogową naskórka, co umożliwia dotarcie i działanie w głębszych warstwach skóry.
Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy zapobiega i spowalnia procesy starzenia się skóry, wiąże wodę oraz doskonale nawilża. Natomiast wysokocząsteczkowy, z uwagi na ograniczone właściwości przenikania, działa na powierzchni i wzmacnia barierę hydrolipidową oraz zapobiega ucieczce wody z naskórka. Powszechnie w kosmetykach możemy spotkać dwa rodzaje kwasu hialuronowego o różnych wielkościach cząsteczek. Takie połączenie pozwala na oddziaływanie na obu płaszczyznach i korzystniejsze efekty.
Często kwas hialuronowy mylony jest z kwasami hydroksylowymi. Związki te mają przeciwstawne działanie: są wykorzystywane w kosmetologii do oczyszczania i złuszczania skóry. Natomiast kwas hialuronowy nie wywołuje rogowacenia naskórka, ma właściwości silnie go nawilżające.
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy może być również wykorzystywany w gabinetach medycyny estetycznej i kosmetologii. Do zabiegów iniekcyjnych używany jest już od 1986 roku. Stanowi produkt wyjątkowo dobrze tolerowany przez organizm człowieka, nie powoduje alergii, a po czasie ulega naturalnej biodegradacji. Śródskórne podanie kwasu hialuronowego daje nawilżenie, jędrność i elastyczność oraz młody wygląd.
W zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez podanie kwasu hialuronowego, możemy wyróżnić jego postać nieusieciowaną lub usieciowaną:
- nieusieciowany kwas hialuronowy – cząsteczki są pozostawione w takim kształcie, w jakim naturalnie występują w organizmie człowieka. W takiej formie kwas hialuronowy utrzymuje się krócej, ale zachowuje swoje właściwości wiązania wody, co zapewnia doskonałe nawilżenie i rewitalizację skóry. Ma on zastosowanie głównie w zabiegach mezoterapii, przede wszystkim przy przesuszonej skórze, o poszarzałym kolorycie oraz z widocznymi oznakami starzenia. By osiągnąć pełny, satysfakcjonujący efekt na dłużej, zaleca się wykonanie serii takich zabiegów.
- usieciowany kwas hialuronowy – poprzez odpowiedni proces usieciowania, dąży się do stabilizacji kwasu hialuronowego. Uzyskany w ten sposób preparat ma przedłużoną trwałość i lepszą jakość oraz szerszy zakres zastosowania w medycynie estetycznej. Traci on jednak zdolność do wiązania wody i w mniejszym stopniu przyczynia się do nawilżenia skóry. Usieciowana forma związku uzupełnia braki naturalnego kwasu hialuronowego i tkanki tłuszczowej. Taka postać wykorzystywana jest głównie do wypełniania bruzd, redukcji zmarszczek, a także modelowania konturów twarzy, czyli tzw. wolimetrii. Z jego pomocą można również zniwelować cienie pod oczami, a także powiększyć usta lub delikatnie poprawić ich asymetrie.
W zależności od miejsca i ilości podania, marki preparatu, stopnia usieciowania oraz indywidualnych predyspozycji, kwas hialuronowy może pozostać w skórze od 6 do nawet 20 miesięcy. W przypadku, gdy osiągnięty efekt nie jest zgodny z oczekiwaniami, można w łatwy sposób zredukować jego ilość poprzez zastosowanie hialuronidazy (enzym odpowiadający za metabolizm kwasu hialuronowego) lub poprzez termiczne podgrzanie miejsca zabiegowego, np. za pomocą fal radiowych.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.