Uczucie suchości w gardle i przełyku pojawia się często. Niezależnie od przyczyny można sięgnąć po skuteczny preparat ochronny z porostem islandzkim, który posiada właściwości nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne. Jak go stosować? Jaka forma produktów z porostem jest wygodna w aplikacji i działa bezpośrednio na błonę śluzową gardła?
Czas na miłość: olejki do masażu, żele intymne
Stres, zmęczenie, a nawet niektóre leki mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, a tym samym na libido. Jak zatem poprawić życie seksualne i relacje z partnerem? Czy można do tego celu wykorzystać żele intymne oraz olejki do masażu? Podpowiada ekspert allecco.pl.
- Co obniża libido?
- Jak podnieść libido?
- Jakie olejki do masażu wybrać?
- Jakie żele pomogą?
Istnieje wiele technik masażu. Niektóre pozwalają zlikwidować dolegliwości bólowe, a inne zadziałają pobudzająco na zmysły lub zniwelują stres i napięcie. Wzajemny dotyk, z wykorzystaniem odpowiednio dobranego olejku, sprawia nie tylko przyjemność, ale również skraca dystans pomiędzy partnerami i może stanowić świetne urozmaicenie życia erotycznego.
Co obniża libido?
Spadek popędu seksualnego to problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Z upływem lat obserwuje się, że nie dotyczy on już osób po 60. roku życia, a coraz częściej dotyka 30-latków. Ma na to wpływ wiele czynników, zarówno tych psychicznych, fizycznych, jak i psychologicznych. Do najczęstszych z nich możemy zaliczyć:
Spory i napięcia pomiędzy partnerami
Kiedy w związku nie ma porozumienia i pojawiają się problemy natury emocjonalnej, nie trudno się dziwić, że odbija się to na życiu seksualnym. Warto zatem rozwiązywać wszelkie spory na bieżąco lub skorzystać z pomocy specjalisty.
Alkohol
Nikt nie mówi tutaj o lampce wina dla rozluźnienia, ale raczej o większej ilości trunków. Ma to związek z obniżeniem koordynacji wzrokowo – ruchowej u obu płci, a także spadkiem potencji u panów.
Kompleksy i zbyt niska samoocena
Akceptacja samego siebie pozwala na większą otwartość w sypialni oraz pełniejsze odczuwanie wszelkich doznań.
Zmęczenie, brak czasu i zbyt mała ilość snu
Bolączki współczesnego świata odbijają się dość mocno na życiu erotycznym, co bywa częstym problemem właśnie wśród młodych ludzi. Zmęczenie fizyczne sprawia, że często po prostu brakuje sił na zbliżenia, tym bardziej kiedy nasza głowa jest zajęta układaniem planu na następny dzień. Nie sprzyja temu również fakt, że wraz z ograniczoną ilością snu spada w organizmie stężenie estrogenów i testosteronu, a to przecież hormony płciowe stanowią główną siłę napędową dla popędu seksualnego.
Nadmiar stresu
Stres ma mobilizować nasz organizm do działania i kiedy trwa on krótko, to spełnia swoją rolę. Gorzej, gdy stan ten przedłuża się i we krwi krąży zbyt duża ilość kortyzolu oraz adrenaliny. Właśnie wtedy dochodzi do dużego spadku libido.
Choroby
Mowa tutaj o zaburzeniach krążenia, mogących powodować ograniczenia w ukrwieniu narządów płciowych, cukrzycy sprzyjającej suchości pochwy, a także otyłości, której towarzyszą zaburzenia hormonalne, a nawet wstyd związany z własnym wyglądem.
Leki
Zdarza się, że podczas długoletniej terapii lekami na nadciśnienie, cholesterol, pobudzającymi diurezę oraz farmaceutykami leczącymi depresję, znacznie spada libido wśród pacjentów. Podobnie bywa także w przypadku stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych, ale fakt ten kobieta zawsze powinna zgłosić lekarzowi prowadzącemu, aby dobrał pigułki w taki sposób, aby nie wpływały one negatywnie na życie seksualne.
Zaburzenia erekcji
Problemy z erekcją oraz impotencja nie zawsze współistnieją z obniżeniem popędu seksualnego, ale mogą do tego prowadzić, kiedy problem utrzymuje się dłużej. Dlatego zawsze warto wcześniej podjąć leczenie tego typu zaburzeń.
Depresja
Spadek libido stanowi jeden z objawów depresji. Poza tym towarzysząca chorobie nieumiejętność przeżywania przyjemności oraz obniżone poczucie atrakcyjności również nie wpływają pozytywnie na popęd seksualny.
Menopauza
Spadek poziomu estrogenu, związany ze zmniejszeniem jego produkcji przez jajniki u kobiet w okresie przekwitania, niesie za sobą szereg zmian w organizmie pań, do których należą m.in. zaburzenia popędu seksualnego czy suchość okolic intymnych.
Karmienie piersią
Ze względu na wyższe stężenie prolaktyny, hormonu stymulującego proces laktacji, dochodzi do obniżenia popędu seksualnego. Ewolucyjnie mechanizm ten ma zabezpieczać kobietę przed zbyt szybkim zajściem w kolejną ciążę.
Jak podnieść libido?
Coraz bardziej popularne stają się również wizyty u seksuologa, który poprzez odpowiednio prowadzoną rozmowę, stara się rozwiązać problem z obojgiem partnerów. Nie mniej jednak popęd seksualny nie lubi nudy, więc warto stale go podsycać. Można stymulować libido poprzez zmysł zapachu, a do tego celu świetnie sprawdzą się olejki eteryczne, które można wykorzystać do masaży czy kąpieli. Można sięgnąć po inne afrodyzjaki, jak np. ciemna czekolada z dodatkiem chili czy lampka czerwonego wina podczas wieczoru we dwoje.
Jakie olejki do masażu wybrać?
To, po jaki olejek czy żel do masażu sięgnąć, zależy tak naprawdę od tego jakich efektów oczekujemy. Zupełnie innego produktu będziemy potrzebować w przypadku, gdy chodzi o pobudzenie zmysłów i efekt erotyczny, a odmiennego w celu zrelaksowania partnera.
Warto również zwrócić uwagę, że jeśli wybieramy olejki eteryczne, to musimy je rozcieńczyć, wykorzystując do tego np. olejek ze słodkich migdałów, bo w innym wypadku może dojść to podrażnienia skóry lub wybierać produkty przeznaczone typowo do masażu ciała. Pamiętajmy również, że zapach jest kwestią indywidualną, więc warto uzgodnić wcześniej z partnerem czy dany produkt na pewno mu odpowiada.
Powszechnie uważa się, że działanie erotyczne ma olejek ylang ylang, cyprysowy i paczuli. Natomiast relaksacyjne olejek różany, lawendowy oraz mandarynkowy.
Tak naprawdę nie należy przejmować się specjalnie techniką masażu, a jedynie dostosować się do oczekiwań partnera. Rozcieranie olejku na skórze, jej głaskanie i ugniatanie, a przede wszystkim dotyk bliskiej osoby sprawiają, że całkowicie zbędne okazują się wszelkie kursy masażu.
Jakie żele pomogą?
Suchość pochwy i sromu to dość kłopotliwa dolegliwość, która znacznie obniża komfort życia i powoduje obniżenie libido. Ma ona związek ze spadkiem ilości estrogenów, dlatego dotyka głównie kobiet w okresie menopauzy, ale może być też wynikiem infekcji okolic intymnych oraz stosowania niektórych leków (tabletek antykoncepcyjnych, przeciwalergicznych, na nietrzymanie moczu). Zbyt mała ilość śluzu sprawia, że zbliżenia z partnerem stają się wręcz bolesne, ponieważ okolice intymne są bardziej podatne na urazy oraz znacznie zwiększa się predyspozycja do infekcji tych obszarów. Warto z tą kwestią zawsze zwrócić się do ginekologa.
W aptekach można oczywiście zaopatrzyć się w żele intymne nawilżające, np. Feminum lub Intimel, które to załagodzą nieprzyjemne dolegliwości, ale również będą stanowiły ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Żele intymne na suchość pochwy nadają się do codziennego bądź jedynie okazjonalnego stosowania, np. podczas stosunku. Ponadto lubrykanty Durex, można używać również do masażu okolic intymnych, a ich specjalnie dobrane zapachy i konsystencja dodatkowo potęgują doznania podczas wieczoru tylko we dwoje.
Powszechnie wiadomo, że udane relacje intymne z partnerem, to nie tylko jeden z elementów dobrego związku, ale także sposób na rozładowanie stresu i napięcia, z którym borykamy się na co dzień. Zarówno nasz styl życia może przekładać się na spadek libido, jak i obniżony popęd seksualny będzie miał wpływ na nasze samopoczucie i relacje z otoczeniem. Dlatego tego typu problemy warto rozwiązywać już w zarodku, a okazją do tego wcale nie muszą być zbliżające się Walentynki.
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.