Zgodnie z aktualną wiedzą, każda kobieta w ciąży i karmiąca piersią powinna przyjmować witaminę D. Czy rzeczywiście jest taka ważna? Jak wpływa na rozwijające się dziecko i na zdrowie mamy?
Ciąża: co jeść, co pić?
- Z czego powinna zrezygnować kobieta w ciąży
- Obowiązkowe składniki w jadłospisie kobiety w ciąży
Kobieta w ciąży nieustannie otrzymuje tzw. dobre rady, które jednak nie zawsze są zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Co jeść, co pić w ciąży, a czego lepiej unikać – radzi ekspert allecco.pl.
Wiele spośród rad udzielanych kobietom w błogosławionym stanie może wprawić w osłupienie. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się jadłospisowi ciężarnych i zweryfikujemy prawdziwość niektórych często powtarzanych „prawd”.
Z czego powinna zrezygnować kobieta w ciąży
Zacznijmy od tego, z czego każda ciężarna powinna zrezygnować w trosce o dobro swoje i dziecka:
- Z alkoholu – jest kategorycznie zabroniony w ciąży! Negatywnie wpływa na rozwój dziecka, przyczynia się do upośledzenia umysłowego i wielu innych zaburzeń, które mogą się ujawnić dopiero w późniejszym okresie życia.
Każda ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku, nie ma „bezpiecznej dawki” w ciąży! Alkohol nie ma też udowodnionego jakiegokolwiek korzystnego wpływu na organizm kobiety czy jej dziecka (a wręcz przeciwnie, ma udowodniony negatywny wpływ), więc nie wolno pod żadnym pozorem sięgać po piwo, wino czy inne napoje alkoholowe w czasie ciąży.
- Z surowego mięsa, ryb, jajek, warzyw i owoców – chodzi tu o uniknięcie różnego rodzaju zakażeń, które „łapiemy” jedząc nieobrobiony termicznie pokarm. Chorób, których możemy nabawić się w ten sposób, jest całe mnóstwo, a należy pamiętać, że ciąża to stan, w którym odporność kobiety jest obniżona. W związku z tym nawet błahe i niegroźne na przeciętnego człowieka zakażenie, może się skończyć dramatem dla ciężarnej. Warto wspomnieć, że w wielu restauracjach jest możliwość przygotowania dań „surowych” w wersji dla ciężarnych – na przykład niektóre lokale serwujące sushi pieką ryby, które są przeznaczone do dań dla ciężarnych. Ciąża nie oznacza więc całej serii wyrzeczeń.
- Serów pleśniowych i produktów z mleka niepasteryzowanego – kluczowa jest tu obróbka termiczna. Ten proces odpowiada za wyeliminowanie większości drobnoustrojów, które mogą wywoływać groźne dla przyszłych mam choroby.
- Objadania się – może nie jest to konkretny produkt, którego kobieta w ciąży powinna unikać, ale zdecydowanie ciąża to nie jest czas, w którym powinno się „jeść za dwoje”. Zbyt dużo przybranych kilogramów albo zbyt wysoka początkowa waga matki może prowadzić do rozwoju wielu metabolicznych zaburzeń, które mają negatywny wpływ na płód (między innymi do cukrzycy ciążowej). Oczywiście nie oznacza to, że w ciąży należy być na rygorystycznej diecie, ale objadanie się bez opamiętania na pewno nie jest wskazane.
.
.
Warto też dodać, że są rzeczy, przed którymi kobiety w ciąży są przestrzegane, ale zupełnie niesłusznie. Najpopularniejszym przykładem takiego produktu jest… kawa. Kobiety ciężarne jak najbardziej mogą ją pić – oczywiście w rozsądnych ilościach (maksymalnie 200 mg kofeiny dziennie).
Obowiązkowe składniki w jadłospisie kobiety w ciąży
Co kobieta w ciąży powinna obowiązkowo dodać do swojego jadłospisu? Nie wymienię tu konkretnej żywności, lecz skupię się na składnikach, których odpowiednio duża dostępność jest kluczowa dla dobra płodu:
- Kwas foliowy – jest niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka. Tak naprawdę jego suplementacja powinna się rozpocząć już kilka miesięcy przed planowaną ciążą w dawce 0,4mg dziennie. Lekarz może zalecić większą dawkę w określonych sytuacjach, ale nie ulega wątpliwości, że jest to element niezbędny dla każdej ciężarnej.
- Witamina D3 – jej niedobór dotyczy niemal wszystkich osób w naszym kraju, więc nic dziwnego, że suplementacja jest zalecana również kobietom w ciąży. Optymalna dawka to ok. 2000 j. na dobę, chociaż, oczywiście, w indywidualnych przypadkach lekarz prowadzący ciążę może zalecić inną dawkę.
- Jod – w związku z obowiązkiem jodowania soli w Polsce, niedobór jodu nie jest już tak powszechnym problemem w populacji. W ciąży jednak zwiększa się zapotrzebowanie na ten pierwiastek, więc zaleca się spożywanie 250 ug jodu na dobę (łącznie z pożywieniem). Najczęściej więc, aby uniknąć zaburzeń funkcjonowania tarczycy u matki i dziecka, a także problemów z rozwojem układu nerwowego u płodu, zaleca się suplementację 150-200 ug jodu dziennie.
- Żelazo – podobnie jak w przypadku jodu, ilość tego pierwiastka dostarczana z jedzeniem może być niewystarczająca, więc zaleca się przyjmowanie ok. 30 mg dziennie żelaza w celu zapobiegnięcia niedokrwistości u przyszłej mamy i jej dziecka.
- Kwasy omega-3 (DHA) – tu z kolei sytuacja wygląda podobnie jak przy suplementacji witaminy D3 – w Polsce ogólne spożycie ryb (a w nich zawartość kwasów omega-3 jest największa) jest niskie, więc w ciąży wskazane jest dodatkowe przyjmowanie ok. 200 mg na dobę.
Mam nadzieję, że kwestia diety kobiety w ciąży stała się choć odrobinę bardziej zrozumiała, a przyszłe mamy będą już wiedziały, które rady dietetyczne to tylko mity, a które naprawdę mają znaczenie.
Produkty dla kobiet w ciąży znajdziesz tutaj >>
Życzę zdrowia!
.
Artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.