Kategorie
Krem do opalania to kosmetyk, który ma charakter całoroczny. Niestety, większość osób nakłada go jedynie latem, gdy wybiera się na plażę lub planuje zdobywanie górskich szczytów. Promienie UVB wyraźnie dają się we znaki. To właśnie one odpowiadają za poparzenie słoneczne, któremu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości takie jak pieczenie i zaczerwienienie skóry. Ta sprawia wrażenie rozgrzanej, natomiast kilka dni po nadmiernym opalaniu zaczyna się złuszczać. Objawy te należą do uciążliwych, dlatego ludzie stawiają na filtr przeciwsłoneczny.
Tymczasem promienie UVA są dużo bardziej zdradliwe, gdyż negatywnie oddziałują na organizm przez wiele lat, nie dając przy tym żadnych symptomów. Zauważono, że osoby, które pracują tuż przy oknie, często mają bardziej zarysowane zmarszczki z jednej strony twarzy. Dzieje się tak, gdyż promienie UVA indukują fotostarzenie. Ponadto kąpiele słoneczne przyczyniają się do powstawania przebarwień, których usuwanie nastręcza trudności. Z tego względu każdego dnia warto stosować krem do opalania. Ten powinien chronić zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.
Kremy przeciwsłoneczne należy aplikować z jeszcze jednego powodu. To nie tylko najlepsze kosmetyki przeciwzmarszczkowe, ale również kluczowe produkty z punktu widzenia profilaktyki czerniaka. Zauważono, że na ten nowotwór złośliwy skóry częściej zapadają osoby o jasnej karnacji, które preferują kąpiele słoneczne. Opalenizna to nic innego jak melanina, czyli barwnik nadający koloryt cerze. Powstaje on w dużych ilościach jako naturalna reakcja obronna skóry na nadmierną ekspozycję na promienie UV.
Niestety, nawet osoby o ciemniejszej karnacji powinny sięgać po emulsje do opalania, gdyż wysoka zawartość melaniny nie chroni ich przed czerniakiem. Promienie słoneczne indukują powstawanie dużych ilości wolnych rodników. Te reaktywne cząstki prowadzą do uszkodzeń makromolekuł komórkowych, gdy nie zostaną w porę zneutralizowane przez antyoksydanty. Przy dużym stresie oksydacyjnym wywołanym przez promienie UV sytuacja wymyka się spod kontroli, dochodzi do uszkodzeń DNA. Aby temu zapobiec, należy stosować najlepsze kremy do opalania zgodnie z zaleceniami producenta.
Balsam do opalania to kosmetyk, który aplikuje się na ciało. Nie tylko skóra twarzy wymaga zabezpieczenia przed zgubnymi skutkami oddziaływania promieni UV. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na skład produktu. Zarówno krem, jak i mleczko do opalania może zawierać filtry mineralne, chemiczne lub mineralno-chemiczne. Te różnią się mechanizmem działania i rodzajem ochrony. Wszystkie filtry mineralne zabezpieczają skórę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Porównuje się je do luster, który odbijają słońce i w rezultacie nie pozwalają na to, aby doprowadziło ono do uszkodzeń w obrębie zewnętrznej powłoki ciała. Filtry fizyczne to tlenek cynku i dwutlenek tytanu, są chętnie wybierane przez alergików, ale wiele osób unika ich, uważając, że bielą skórę. Nowoczesny balsam do opalania został jednak tak opracowany, aby wyeliminować ten problem.
Filtry chemiczne zabezpieczają skórę przed promieniami UVA lub UVB, gdyż je pochłaniają i zamieniają w bezpieczną energię cieplną. Niektóre z nich mogą uczulać, dlatego należy zapoznać się ze składem produktu przed dokonaniem zakupu. Na szczęście mleczko do opalania oferuje allecco.pl. Stawia ona na dermokosmetyki, które posiadają hipoalergiczną formułę. Na szczególną uwagę zasługuje Pharmaceris S Suchy olejek ochronny SPF 50+.
Większość kosmetyków dostępnych na rynku łączy w sobie filtry chemiczne z fizycznymi, zapewniając kompleksową ochronę przed promieniami UVA i UVB. Kremy do opalania dla dzieci muszą pozostawać zgodne z rygorystycznymi regulacjami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Z myślą o najmłodszych opracowano specjalne preparaty. Zapewniają one najwyższy poziom ochrony (SPF 50+), gdyż poparzenia słoneczne z wczesnego dzieciństwa bardzo mocno zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka. Najmłodsi powinni suplementować witaminę D, a ich rodzice dołożyć wszelkich starań, aby jak najbardziej ograniczyć ekspozycję na promienie UV.
Nie każdy spray do opalania chroni przed promieniami UVA. SPF informuje o tym, jak dany kosmetyk zabezpiecza skórę przed promieniami UVB, zaleca się stosowanie SPF 30 i SPF 50+. Niższe faktory okazują się niewystarczające w profilaktyce czerniaka. W opisie produktu często można znaleźć wzmiankę o ewentualnej ochronie UVA.
Krem do opalania należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Dzieci, kobiety w ciąży i osoby o bardzo jasnej karnacji powinny stosować SPF 50+. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki, które łączą filtry fizyczne z chemicznymi i charakteryzują się wysoką fotostabilnością. Spray do opalania ma zazwyczaj lżejszą konsystencję niż balsam. Z kolei krem z filtrem w przypadku cery tłustej i mieszanej nie powinien wykazywać właściwości komedogennych. Najlepiej postawić na kosmetyki wodoodporne, jednak nawet one wymagają ponownej aplikacji w ciągu dnia, gdyż ścierają się podczas siedzenia, chodzenia etc.