Opalanie: słońce szkodzi skórze
Jak bezpiecznie się opalać? Jaki krem ochronny na słońce wybrać? Czy opalanie w ciąży niesie zagrożenie dla dziecka? Wątpliwości rozwiewa ekspert allecco.pl.
- Jak bezpiecznie się opalać?
- Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne?
- Bezpieczne opalanie a produkcja witaminy D3
- Jak wybrać krem do opalania?
- Jaki krem do opalania dla dzieci?
- Ochrona przeciwsłoneczna dla dorosłych
Słońce wpływa pozytywnie na samopoczucie, dodaje energii i sprzyja aktywności. Jest również potrzebne do produkcji witaminy D3, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nadaje także skórze piękną opaleniznę. Jednak nieumiejętne korzystanie ze słońca niesie ze sobą wiele zagrożeń. Warto więc poznać zasady bezpiecznego opalania.
Jak bezpiecznie się opalać?
Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków nadmiernego opalania. Promieniowanie słoneczne może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych i oparzeń słonecznych. Powoduje szybsze starzenie się skóry. Jeśli jest ona często wystawiana na intensywne słońce, z czasem staje się grubsza, bardziej szorstka, pozbawiona elastyczności i sprężystości. Znacznie częściej pojawiają się na niej przebarwienia i szybciej uwidaczniają się zmarszczki.
Negatywne skutki nadmiernego opalania mogą ujawnić się nawet wiele lat później w postaci raka skóry. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie się do kilku zasad ochrony przed słońcem, a także regularne używanie odpowiednich kosmetyków do opalania, które zabezpieczają skórę przed nadmiarem promieni słonecznych.
Oto podstawowe zasady bezpiecznych kąpieli słonecznych:
- Unikajmy opalania w godzinach największego nasłonecznienia – mniej więcej od 11.00 do 15.00;
- Pamiętajmy o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i odpowiednim ubiorze – w ochronie przed słońcem pomagają nam szerokie kapelusze i czapki z daszkiem. Luźne, ciemne ubranie również lepiej chroni przed promieniowaniem słonecznym;
- Spędzając czas na zewnątrz, starajmy się wybierać miejsca zacienione;
- Pijmy dużo wody – organizm wystawiony na działanie wysokiej temperatury i długotrwale przebywający na słońcu jest narażony na odwodnienie. Poza tym, nawadnianie chroni skórę przed przesuszeniem spowodowanym bezpośrednim działaniem promieni świetlnych;
- Stosujmy kosmetyki do opalania z filtrem UV.
Zasady bezpiecznego opalania powinien znać każdy. Są jednak grupy osób, szczególnie narażonych na niebezpieczne skutki nadmiaru promieni słonecznych. Należą do nich małe dzieci, kobiety w ciąży i osoby starsze. Osoby o jasnej karnacji, a także te, które chorowały na nowotwór skóry, również są bardziej narażone na negatywne skutki nadmiaru słońca. Podobnie z osobami, u których w rodzinie wystąpił ten rodzaj nowotworu.
Ochrona przed słońcem niemowląt jest bardzo ważna, ponieważ ich skóra jest znacznie cieńsza i delikatniejsza w stosunku do skóry u osób dorosłych. Jest tym samym bardziej wrażliwa na działanie promieni świetlnych i łatwiej może dojść do oparzeń słonecznych. Dodatkowo dzieci spędzają zwykle znacznie więcej czasu na zewnątrz i częściej ich skóra wystawiana jest na słońce.
Czy opalanie w ciąży jest bezpieczne?
W trakcie ciąży nie trzeba, a nawet nie powinno się zamykać w domu w obawie o negatywne skutki działania promieni słonecznych. Można korzystać z uroków słońca bez obawy o zdrowie dziecka, należy jednak stosować się do wspomnianych powyżej zasad.
Promienie słoneczne nie dostają się do rozwijającego się płodu. Nie ma więc powodu, aby w celu ochrony przed słońcem w ciąży szczególnie zakrywać brzuch. Należy natomiast pamiętać, że w skutek zmian hormonalnych, skóra kobiet ciężarnych jest bardziej wrażliwa i podatna na powstawanie przebarwień. Długotrwałe przebywanie na intensywnym słońcu zwiększa również ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu, które mogą powodować komplikacje ciążowe.
Bezpieczne opalanie a produkcja witaminy D3
Ekspozycja skóry na słońce, mimo wielu wad, ma również swoje dobre strony. Jedną z nich jest skórna synteza witaminy D3. Witamina ta odpowiada przede wszystkim za utrzymanie mocnych, odpornych na złamania kości. Wielu rodziców zastanawia się, czy w takim razie stosowanie kosmetyków do opalania nie spowoduje niedostatecznej syntezy tej witaminy?
W naszym kraju, ze względu na dosyć małe nasłonecznienie, w okresie od października do marca zaleca się dodatkowo suplementować witaminę D3. Natomiast od kwietnia do września, wystarczy wystawienie ok. 20 proc. powierzchni skóry na słońce na okres 15 minut, aby wytworzyć odpowiednią ilość tego związku. Aby jednak było to możliwe, skóra nie może być wtedy pokryta kosmetykiem z ochroną przeciwsłoneczną. Jeśli rodzic ma wątpliwości, zawsze warto wykonać badanie, określające poziom witaminy D3 i w razie potrzeby podawać dziecku odpowiedni preparat, taki jak Bioaron D lub D-Vitum.
Suplementacja jest wskazana szczególnie u maluchów do 6. miesiąca życia, które nie powinny być w ogóle wystawiane na bezpośrednie działanie słońca. Także u innych osób, które są bardziej narażone na negatywne skutki promieniowania słonecznego, warto rozważyć, czy bezpieczniejsze nie jest stosowanie witaminy D3 doustnie, aniżeli eksponowanie ciała na słońce bez użycia filtrów ochronnych.
Jak wybrać krem do opalania?
Zastanawiając się, jaki krem ochronny na słońce będzie skuteczny lub które kosmetyki do opalania są bezpieczne, warto najpierw zastanowić się nad stopniem ochrony, jakiej potrzebujemy. Jest to określone wartością SPF. Krem ochronny SPF50 zapewni skórze dłuższą ochronę przed ewentualnym poparzeniem niż kosmetyk z filtrem SPF30 lub mniejszym.
Szukajmy preparatów, które chronią nie tylko przed promieniowaniem UVA, ale również UVB. W okresie letnim, kiedy słońce jest intensywne, zaleca się stosować kosmetyki do opalania z wysokim filtrem, przynajmniej SPF30. Krem ochronny na słońce dla niemowląt, dzieci i innych osób, które są w większym stopniu narażone na szkodliwe skutki promieniowania, powinien mieć ochronę na poziomie SPF50. Podobne zalecenia są dla osób, wyjeżdżających do ciepłych krajów o dużym nasłonecznieniu.
Mniejsze znaczenie ma wybór rodzaju kosmetyku do opalania. Dostępne są kremy, balsamy, mleczka, spray’e i pianki. Ich wybór zależy już od indywidualnych preferencji i wygody stosowania.
Kosmetyki chroniące przed słońcem zawierają filtry fizyczne, chemiczne lub ich połączenie. Filtry fizyczne, inaczej zwane mineralnymi, nie wchłaniają się z powierzchni skóry. Działają poprzez rozpraszanie lub odbijanie promieni słonecznych. Filtry chemiczne natomiast wnikają głębiej w naskórek i tam pochłaniają promieniowanie. Krem ochronny na słońce dla niemowląt i osób ze skórą wrażliwą powinien zawierać raczej filtry mineralne. Warto jednak pamiętać, że to one zwykle odpowiadają za pozostawienie na skórze białawej warstwy.
Jaki krem do opalania dla dzieci?
Od chwili narodzin możemy zastosować krem ochronny SPF50 Pharmaceris Sun. Zawiera on 100 proc. filtrów mineralnych i może być stosowany również przez osoby o skórze wrażliwej.
Do ochrony przed słońcem niemowląt zalecany jest również krem ochronny SPF50 Dermedic Sunbrella Baby. Słabszą ochronę, na poziomie SPF25 zapewnia krem Momme, zawierający dodatkowo odżywcze oleje i substancje pielęgnujące skórę. Lepiej sprawdzi się on wiosną i jesienią, ponieważ użyte filtry przeciwsłoneczne nie są wystarczające przy wysokich temperaturach.
Niezależnie od tego, jaki krem ochronny na słońce wybierzemy, warto pamiętać o kilku wskazówkach dotyczących ich stosowania:
- Nakładamy preparat 20-30 minut przed wystawieniem skóry na słońce;
- Aplikację powtarzamy co 2-3 godziny, a także po spoceniu się czy korzystaniu z wody, nawet jeżeli stosujemy kosmetyk wodoodporny;
- Stosujemy preparat ochronny również na takie okolice jak kark, uszy, dekolt i usta.
Ochrona przeciwsłoneczna dla dorosłych
Dla dorosłych dostępny jest szeroki wybór kosmetyków do opalania. Ich stosowanie chroni nie tylko przed pojawieniem się negatywnych skutków promieniowania słonecznego. Zapobiegają one również wystąpieniu objawów alergii na słońce, zwanej potocznie uczuleniem na słońce. Alergia na słońce jest wynikiem nadmiernej wrażliwości skóry na promienie UV. Objawy uczulenia na słońce to głównie wysypka, zaczerwienienie, swędzenie i opuchlizna. Osoby borykające się z tą przypadłością powinny szczególnie mieć na uwadze regularne stosowanie kremów ochronnych z filtrem UV.
Do twarzy można zastosować lekki fluid ochronny La Roche Anthelios, natomiast do ciała – balsam Cetaphil Suntivity. Preparaty te mają wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Są również odpowiednie dla osób ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Preparaty do opalania dostępne są również wśród takich linii kosmetyków jak Dermedic Sunbrella, Ziaja Sopot Sun i Iwostin Solecrin.
Za naturalny kosmetyk chroniący przed słońcem uważany jest ostatnio również olej kokosowy. Opalanie przy jego zastosowaniu chroni jednak skórę w niewielkim stopniu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zamiast stosować olej kokosowy na opalanie, znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jego użycie do pielęgnacji skóry po opalaniu. Głęboko nawilży i odżywi skórę, dzięki czemu opalenizna będzie prezentować się atrakcyjniej.
Słońce, mimo wielu zalet, nie wpływa korzystnie na kondycję naszej skóry. Aby korzystanie z niego było bezpieczne, pamiętajmy o stosowaniu kosmetyków do opalania z filtrami słonecznymi. Uważajmy na słońce szczególnie w przypadku dzieci, osób starszych, kobiet ciężarnych i osób o jasnej karnacji skóry. Filtry przeciwsłoneczne to skuteczny sposób zapewnienia skórze ochrony przed niekorzystnym wpływem promieni świetlnych.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.