Wraz ze wzrostem temperatury na dworze uaktywniły się kleszcze. W okresie maj – czerwiec polują one na żywicieli. Jak się przed nimi chronić? Czy wszystkie kleszcze są niebezpieczne? Jak usunąć kleszcza? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.
Jak łagodzić ukąszenia owadów?
Znacie sposoby na skuteczne odstraszanie owadów? Wiecie, co zrobić, kiedy już użądlą lub ugryzą, jaka maść na ukąszenia jest skuteczna? Jakie sposoby będą najbezpieczniejsze na ukąszenia owadów u niemowląt? Na te pytania odpowiada ekspert allecco.pl.
- Ukąszenia owadów – opuchlizna i inne objawy
- Ukąszenia owadów – czym smarować
- Ukąszenia owadów – domowe sposoby
Aby nie musieć radzić sobie z konsekwencjami ukąszeń owadów u nas czy u dzieci, najlepiej starać się ograniczać możliwości ich wystąpienia. Warto zatem unikać miejsc, o których wiemy, że jest tam wyjątkowo dużo kleszczy czy komarów lub chociażby zakrywać skórę przewiewnymi ubraniami. Zrezygnujmy też z mocnych, kwiatowych zapachów, aby nie przyciągać owadów.
Jeśli jedzenie lub napój znajduje się na zewnątrz, warto sprawdzać, czy nie wleciał do niego żaden owad, aby nie dostał się przypadkiem do jamy ustnej. Poza tym zamiast gwałtownie odganiać pszczoły, trzmiele i inne owady, lepiej delikatnie starać się je strzepnąć.
Można również stosować preparaty odstraszające owady, np. Ultrathon, Mosquiterum o naturalnym składzie lub Chicco Spray przeciw komarom, który jest bezpieczny nawet dla niemowląt - można go stosować od 3. m-ca życia.
Ukąszenia owadów – opuchlizna i inne objawy
Większość ukąszeń owadów jest, na szczęście, niegroźna. Typowe objawy, które mogą się pojawić to delikatny ból w miejscu ugryzienia, swędzenie, opuchlizna i zaczerwienienie. W rzadkich przypadkach, u osób uczulonych na jad owadów, może dojść do poważniejszych reakcji organizmu, łącznie ze wstrząsem anafilaktycznym, który stanowi zagrożenie dla życia.
Gorzej ukąszenia owadów znoszą dzieci. Czując ból i swędzenie, często rozdrapują miejsce ugryzienia, co może prowadzić do zakażenia i rozwoju infekcji bakteryjnej. Maluchom ciężko jest wytłumaczyć, aby nie drapały skóry po ukąszeniu. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zacząć działać.
Szczególną uwagę należy zwrócić na ukąszenia owadów, które zostawiają w skórze żądło – pszczoły, trzmiele. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej je usunąć. Prawidłowym sposobem jest podważenie żądła za pomocą paznokcia, noża czy chociażby kawałka twardego kartonu. Nie wyciskamy ani nie wysysamy żądła, ponieważ w taki sposób łatwo możemy uszkodzić woreczek jadowy i uwolnić jad do skóry co nasili dolegliwości. Jeśli dojdzie do ugryzienia przez kleszcza, również ważne jest szybkie jego usunięcie np. za pomocą preparatu Mustico Tick-off lub Kick the Tick, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami, które te owady mogą przenosić.
Ukąszenia owadów – czym smarować
Kiedy już dojdzie do ugryzienia, warto działać od razu. Dobrze byłoby, po pierwsze, odkazić miejsce ukąszenia. Można to zrobić za pomocą wody z mydłem lub wykorzystując preparaty apteczne, np. Rivanol lub Octenisept.
Jednym ze sposobów radzenia sobie z ukąszeniami owadów i objawami jakie wywołują, jest zastosowanie żelu Fenistil. Ma on działanie łagodzące, zmniejszające opuchliznę, przeciwświądowe i miejscowo znieczulające. Może być stosowany też u dzieci, jednak nie należy nakładać go na uszkodzoną skórę, ani na dużą jej powierzchnię. Nadaje się również na ukąszenia owadów u niemowląt, jednak tutaj trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby maluch nie zjadł żelu lub przypadkiem nie przeniósł go sobie np. do oczu.
Alternatywą w takich wypadkach jest Fenistil w kroplach. Można go podawać już po 1. miesiącu życia. Zalecałabym jednak ostrożność, ponieważ jednym z najczęstszych działań niepożądanych, które mogą wystąpić po zastosowaniu Fenistilu w kroplach jest senność. U dzieci do 1. roku życia obserwowano incydenty bezdechu podczas snu. Najbezpieczniej więc podawać krople dopiero po skończeniu 1. roku, a u młodszych robić to tylko po konsultacji z lekarzem. Fenistil w żelu działa już po kilku minutach. Nie ma również przeciwwskazań do stosowania go w trakcie ciąży i karmienia piersią. Nie powinien być stosowany wówczas na dużej powierzchni skóry, ani wtedy, gdy jest ona uszkodzona.
Można sięgnąć też po maść na ukąszenia owadów z hydrokortyzonem. Przykładem jest Hydrocort. Ta sama substancja występuje też w postaci kremu pod nazwą Hydrocortisonum. Jest to steryd, działający przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Można go stosować od 12. roku życia, a u młodszych dopiero po konsultacji lekarskiej. Krótkotrwale hydrokortyzon może być też używany przez kobiety w ciąży i karmiące.
Stosując tą maść na ugryzienia komarów, pszczół i innych insektów, wystarczy nałożenie cienkiej warstwy 2-3 razy dziennie na miejsce po ugryzieniu. Unikajmy częstszego smarowania lub nakładania grubszej warstwy sterydu, aby zbyt duża jego ilość nie wchłonęła się do krwi.
Na ugryzienia komarów dobrze sprawdzi się też aerozol Allertec Ukąszenia. Zawiera on dwie substancje przeciwhistaminowe, dzięki czemu objawy pojawiające się w wyniku ukąszenia owadów – opuchlizna, swędzenie, ból, uczucie rozpierania – są łagodzone. Szybko przynosi ulgę, a dzięki formie spray’u jest wygodny w stosowaniu.
W przypadku pojawienia się dużej opuchlizny, pomoże nam popularny Altacet. Żel ten działa przeciwobrzękowo i może być stosowany już po 3. roku życia. Szybko zmniejszy opuchliznę, stan zapalny i złagodzi ból.
Kolejna maść na ugryzienia komarów i innych owadów to znana doskonale naszym babciom Maść propolisowa. Zmniejszy ona stan zapalny, złagodzi swędzenie i obrzęk. Można ją też użyć u dzieci powyżej 6. roku życia.
Na ukąszenia owadów u niemowląt można również zastosować Entil Ukąszenia. Preparat ten nie ma ograniczeń wiekowych. Tworzy barierę ochronną w miejscu ugryzienia, łagodzi podrażnienia i zmniejsza obrzęk. U dzieci powyżej 3. roku życia dobrym pomysłem jest użycie plasterków Xarasan Kids. Te plasterki, oprócz mechanicznej bariery przed czynnikami zewnętrznymi, nasączone są składnikami ziołowymi, które działają przeciwzapalnie i przynoszą ulgę swędzącej skórze.
Jeśli po ukąszeniu owadów pojawi się duży obrzęk, zaczerwienienie, odczuwamy silne pieczenie lub swędzenie, które nie przechodzi, możemy sięgnąć po leki przeciwalergiczne w tabletkach, np. Allertec, Allegra, Contrahist. Jednak najczęściej nie są one potrzebne.
Ukąszenia owadów – domowe sposoby
Jednym z najprostszych sposobów na ugryzienia komarów, os, pszczół i innych owadów jest zimny okład. Przyłożenie kilku kostek lodu owiniętych np. w chusteczkę znieczuli swędzące, bolące miejsce, a dodatkowo obkurczy naczynia krwionośne. Dzięki temu, substancje z jadu owada będą słabiej przenikać do krwi.
Jeśli użądli nas pszczoła, po wyciągnięciu żądła można przyłożyć w to miejsce cebulę lub zrobić okład z sody oczyszczonej, rozpuszczonej w wodzie. Natomiast w przypadku użądlenia przez osę, lepiej sprawdzi się plaster cytryny lub ocet.
Na ugryzienia komarów sprawdza się też często wcieranie w miejsce ukłucia soku z babki lancetowatej, szałwii, a także rozgniecionej natki pietruszki.
Pamiętajmy: dzieci, szczególnie te najmłodsze, należy zawsze uważnie obserwować, ponieważ nie wiemy jeszcze, czy któreś z nich nie jest uczulone na jad owada. Jeśli natomiast dziecko zostanie użądlone w okolicy gardła, najlepiej udać się z nim na pogotowie, aby pojawiający się z czasem obrzęk nie utrudnił oddychania.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.