Mamy sposoby na owady – przegląd preparatów odstraszających komary, kleszcze i meszki
Komary, kleszcze czy meszki są wyjątkowo dokuczliwe o tej porze roku. Czy znasz skuteczne preparaty odstraszające owady? Ekspert allecco.pl zrobił przegląd dostępnych na rynku środków.
- Środki odstraszające insekty – podział
- Jak wybrać preparat na insekty?
- Jak skutecznie odstraszyć insekty?
- Co na komary i inne insekty dla dzieci?
- Jak radzić sobie z ugryzieniem?
- Wyjmowanie kleszcza i postępowanie po jego usunięciu:
Środki odstraszające insekty – podział
Repelenty, czyli środki odstraszające insekty, sprawdzające się w odstraszaniu zarówno komarów, jak i kleszczy oraz meszek, można podzielić na dwie grupy, w zależności od ich składu:
Zawierające olejki eteryczne
Odpowiedni zapach jest w stanie utrzymać owady w bezpiecznej odległości. Najbardziej skuteczne olejki, które mogą być używane pojedynczo lub w połączeniach, to m.in. olejek goździkowy, z eukaliptusa cytrynowego (citronella), lawendowy, bazyliowy, z kopru włoskiego, patchouli (paczulowy), pomarańczowy, cytrynowy, tymiankowy, geraniowy lub z trawy cytrynowej.
Zawierające DEET (N,N-dietylo-meta-toluamid)
Jest to neurotoksyczny związek chemiczny, porażający narządy czuciowe owada, co prowadzi do jego odstraszenia. Jest on niewątpliwie bardziej skuteczny jako repelent niż olejki eteryczne, szczególnie jako środek na kleszcze, ale też meszki i komary. Nie można go jednak nadużywać.
Jak wybrać preparat na insekty?
Wraz z nastaniem sezonu producenci prześcigają się w wypromowaniu środków na komary i inne insekty. Jakie mamy postaci tych preparatów i co na komary będzie najlepsze dla nas i naszych dzieci? Oto mały przegląd.
Spray na komary
Głównymi składnikami tego typu produktów są albo DEET albo olejki eteryczne. W zależności od stężenia składników czynnych producent informuje na etykiecie, czy można używać preparat bezpośrednio na skórę, czy nadaje się on do nanoszenia jedynie na odzież.
Ważne jest też, co ile godzin warto powtórzyć aplikację, aby utrzymać stały efekt odstraszający. Przykładem może być tutaj środek na komary zawierając 25-proc. roztwór DEET, który można stosować zarówno na skórę, jak i na ubranie, dający nawet 8 godzin ochrony przed insektami –Ultrathon. Alternatywą będzie spray odstraszający na bazie olejków eterycznych, jak np. Mosquiterum.
Opaska odstraszająca owadyJest to silikonowa opaska nasączona olejkiem lub olejkami eterycznymi. Może być ona założona na nadgarstek lub zawieszona na inny przedmiot, np. wózek, czy torebkę. Do opasek dołączone są zazwyczaj zamykane woreczki strunowe. Należy wkładać je do środka po zakończeniu użytkowania, ponieważ zachowa ona dłużej swoje właściwości. W momencie, gdy nie wyczuwalny jest już zapach olejku z opaski, oznacza ta, że została ona zużyta. Bardzo popularną opaską jest np. Mosbito Natura opaska na rękę odstraszająca komary.
Plastry odstraszające owady
Ich działanie również opiera się na zapachu nieznośnym dla owada. Naklejenie plasterka, nasączonego olejkiem, np. lawendowym, na meble, wózek, czy ubranie to dobry sposób na komary. Przykładem takiego produktu może być Mosbito plastry przeciw komarom. Dla osiągnięcia celu zwalczanie zarówno kleszczy jak i meszek konieczna będzie mieszanka kilku olejków o intensywniejszych zapachach w ich wyższych stężeniach, głównie tych bardziej cytrynowych, typu citronella.
Jak skutecznie odstraszyć insekty?
Skoro znamy już dostępne na rynku środki na komary, kleszcze i meszki, zastanówmy się jak postępować, żeby ustrzec się przed ugryzieniami:
• unikajmy spacerów w porach, kiedy aktywność owadów jest najwyższa, czyli rano i wieczorem,
• pamiętajmy o odpowiednim ubraniu – długi rękaw i długie spodnie będą najbardziej odpowiednie na spacer po lesie,
• używajmy repelentów, jednak tak często jak zaleca producent na opakowaniu oraz zgodnie z ich przeznaczeniem bezpośrednio na skórę, bądź na ubranie,
• nie używajmy intensywnych perfum, zapachy szczególnie kwiatowe mogą zwabiać owady,
• zabezpieczmy wózek dziecka odpowiednią do tego celu moskitierą,
• po każdym spacerze po lesie czy łące dokładnie obejrzyjmy skórę, czy nie znajdziemy tam kleszcza, bądź niepokojących ukąszeń.
Co na komary i inne insekty dla dzieci?
W przypadku dzieci musimy znaleźć preparat, który z jednej strony zapewni bezpieczną ochronę przed insektami, a z drugiej nie będzie powodował podrażnień na skórze malucha i będzie dla niego całkowicie bezpieczny.
Na pewno trzeba wiedzieć, że zapewniający najwyższą skuteczność związek chemiczny DEET, będąc neurotoksycznym dla owadów, nie pozostaje obojętny dla ludzi i nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 3. roku życia, a u starszych maluchów należy unikać jego długotrwałego używania. W przypadku tej grupy pacjentów lepiej sprawdzają się środki zawierające olejki, czy nawet pojedynczy olejek eteryczny odstraszający owady. Forma sprayu może niekiedy powodować podrażnienia na skórze u młodszych dzieci, dlatego najbardziej preferowane postaci preparatów przeciw insektom to płyny, opaski i plasterki.
Popularne płyny to m.in. Ziaja antybzzz, stanowiąca dobry sposób na meszki, czy Sio natural Płyn przeciw insektom, sprawdzający się jako preparat na kleszcze i inne insekty. Większość z nich jest możliwa do zastosowania dopiero od 1. roku życia malucha, jednak przyklejenie plasterka nasączonego olejkiem lawendowym poza zasięgiem rączek dziecka, da wystarczającą ochronę przed latającymi wokół niego komarami. Alternatywą jest preparat w postaci sprayu, na bazie ekstraktu z występującego w Australii eukaliptusa – Chicco spray przeciw komarom, który możemy stosować u maluchów od 3. miesiąca życia.
Każdy rodzic powinien pamiętać, że zarówno olejki eteryczne, jak i inne preparaty na kleszcze i komary, mogą powodować reakcje alergiczne. Dlatego, szczególnie przy pierwszorazowym zastosowaniu jakiegokolwiek środka, należy obserwować zarówno zachowanie, jak i skórę dziecka, a w razie pojawienia się zmian od razu zaleca się zmyć repelent wodą.
Jak radzić sobie z ugryzieniem?
Wszystko zależy tak naprawdę od tego, przez jakiego insekta zostaliśmy ugryzieni, a także od ilości tych ukąszeń oraz od skłonności do reakcji alergicznej i wieku osoby poszkodowanej.
Kiedy kwestia dotyczy osoby dorosłej i ugryzienia przez komara czy meszkę, należy:
• posmarować zmianę środkiem łagodzącym świąd i odczyn alergiczny, np. Fenistil żel i
• zastosować Calcium 300 mg + kwercetyna 60 mg,
• w przypadku większych zmian, bądź licznych ukąszeń, warto sięgnąć po lek przeciwalergiczny, np. Hitaxa fast, który dzięki formie rozpuszczalnej w jamie ustnej zacznie szybciej działać lub zasięgnąć porady lekarskiej.
W przypadku dzieci sytuacja niewątpliwie się komplikuje. Pojedyncze ukąszenia smarujemy żelem na ukąszenia, tym samym, co w przypadku osób dorosłych i podajemy wapno w syropie, np. Calcium Allergy .
Kiedy u dziecka preparat w postaci zewnętrznej nie koi świądu, po 1. miesiącu życia możemy zastosować Fenistil krople. Liczniejsze ukąszenia, a szczególnie u dziecka cierpiącego na alergię, wymagają niewątpliwie konsultacji lekarskiej.
Wyjmowanie kleszcza i postępowanie po jego usunięciu:
• W przypadku, kiedy mamy jakąkolwiek obawę, że nie poradzimy sobie z wyjęciem kleszcza, warto udać się do lekarza, bądź pielęgniarki, która na pewno pomoże nam usunąć insekta. Nie jest to jednak tak trudne, szczególnie z wykorzystaniem dostępnych na rynku produktów służących do tego celu, np. Kick The Tick przyrząd do bezpiecznego usuwania kleszczy, wyposażonego w probówkę w której możemy umieścić usuniętego kleszcza i posłać go do analizy lub Kick The Tick zestaw do bezpiecznego usuwania kleszczy, umożliwiający zamrożenie insekta przed jego wyjęciem. Należy pamiętać, że zabieg usuwania kleszcza najlepiej wykonywać w rękawiczkach, a także, że trzeba wyjąć go jak najszybciej, aby nie doszło do zakażenia.
• Kiedy znajdziemy kleszcza, który już od kilku, czy kilkunastu godzin jest zagnieżdżony w skórze, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Potrzebna może okazać się bowiem antybiotykoterapia.
• Po wyjęciu kleszcza należy odpowiednio pielęgnować miejsce po jego usunięciu – odkażać (np. Octenisept) i smarować maścią z antybiotykiem (np. Tribiotic).
• Ważne, by obserwować miejsce po ukąszeniu – kiedy tylko pojawi się niepokojące zaczerwienienie w postaci okręgu, należy zgłosić się do lekarza.
• W przypadku dzieci od razu wymagana jest konsultacja lekarska.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.