Co na komary – jak wybrać spray przeciw insektom?
Sezon na latające i uciążliwe insekty już dawno się rozpoczął. Jak co roku staramy się odstraszyć je bardziej lub mniej skutecznymi metodami. Owady te są jednak dość uparte i przyciągane zapachem potu ludzkiego oraz wydzielanym ciepłem gryzą, pozostawiając swędzące bąble, a niekiedy wywołując moce reakcje alergiczne. Jakie pomocne preparaty możemy znaleźć na aptecznych półkach? Co skutecznie pozwoli nam zabezpieczyć się przed komarami, kleszczami i innymi insektami? Oto kilka cennych rad.
- Ochrona przeciw komarom – praktyczne porady
- Dlaczego komary gryzą?
- Spray przeciw komarom
- Co przeciw komarom i kleszczom dla dzieci i niemowląt?
Ochrona przeciw komarom – praktyczne porady
W celu uniknięcia pogryzienia przed wyjściem na zewnątrz warto założyć spodnie z długimi nogawkami i bluzkę z długimi rękawami. Ciemne kolory przyciągają komary, natomiast jaskrawe – osy i pszczoły, dlatego najlepiej, założyć na siebie strój w białym kolorze. Również kwiatowe i owocowe zapachy sprawią, że staniemy się łakomym kąskiem dla insektów.
Dlaczego komary gryzą?
Komary przyciąga ciepło ciała ludzkiego, składniki potu (m.in. kwas mlekowy), wilgoć i wydychany przez nas dwutlenek węgla. W związku z tym, że wydzielanie tych substancji jest bardzo indywidualne, dlatego komary gryzą bardziej tylko niektórych. Jedynie samica żywi się krwią ludzką, ze względu na zawarte w niej specyficzne białka. Podczas przebijania skóry wpuszcza ona do krwioobiegu substancję, która zapobiega krzepnięciu krwi, a to skutkuje czerwonym, swędzącym bąblem na naszym ciele.
Spray przeciw komarom
Forma sprayu to zdecydowanie najpopularniejszy środek na komary i inne insekty. Co powinien zawierać dobry preparat, aby skutecznie odstraszać owady?
- Olejki eteryczne
To silnie działające substancje, które dzięki naturalnemu pochodzeniu stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Należy jednak pamiętać, by nie nanosić nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę, gdyż może to skutkować podrażnieniem. Olejki odstraszające owady to przede wszystkim: z trawy cytrynowej, goździkowy, z eukaliptusa cytrynowego (citronella), patchouli (paczulowy), ale także olejek lawendowy, pomarańczowy, cytrynowy, tymiankowy, bazyliowy, geraniowy czy z kopru włoskiego. Taką kompozycję dodatkowo wzbogaconą o składniki nawilżające i ochraniające skórę, którą możemy zastosować już u dzieci od 1 - ego roku życia możemy znaleźć w preparacie Mosquiterum spray. Należy zawsze zwrócić uwagę na informację od producenta na etykiecie odnośnie możliwości stosowania sprayu u dzieci i kobiet ciężarnych, gdyż nie wszystkie olejki można stosować w przypadku tej grupy pacjentów. Warto wspomnieć również o fotouczulającym działaniu olejków cytrusowych. Dlatego jeśli chcemy zaaplikować preparat na komary w słoneczny dzień lepiej wybrać taki bez tych składników.
- Preparaty zawierające DEET (N,N-dietylo-meta-toluamid)
Spraye przeciwko owadom, jeśli w swoim składzie nie zawierają olejków eterycznych, to właśnie ten kontrowersyjny związek chemiczny. Działa on po przez blokowanie narządów czuciowych owada, dając efekt odpychający i odstraszający. W związku z takim mechanizmem niewątpliwie jest to środek w pewnym stopniu neurotoksyczny również dla ludzi. Zależy to jednak od jego stężenia i częstotliwości stosowania. Zabroniony jest jednak do użytku przez kobiety w ciąży i noworodki do 2 - ego miesiąca życia. Preparaty zawierające DEET wykazują wysoką skuteczność w odstraszaniu komarów i mogą być stosowane stosunkowo rzadko – dla osób dorosłych maksymalnie do 3 razy w ciągu doby. Nic dziwnego że amid ten jest tak skuteczny skoro został stworzony na potrzeby armii amerykańskiej, w celu zwalczania owadów przenoszących choroby w lasach równikowych. Jednym z preparatów zawierającym DEET w stężeniu 25%, dopuszczonym do stosowania u dzieci od 3 – ego roku życia i dorosłych jest ULTRATHON. W przypadku maluchów musimy jednak pamiętać o jedynie sporadycznym stosowaniu tego sprayu, gdyż mimo wszystko jest to produkt biobójczy.
Co przeciw komarom i kleszczom dla dzieci i niemowląt?
Żeby chronić nasze pociechy przed insektami, na pewno warto założyć moskitierę na wózek, szczególnie kiedy wybieramy się na spacer do parku czy lasu. Oprócz sprayu na komary czy kleszcze możemy użyć opaski lub plasterki nasączone olejkami eterycznymi. Taki produkt nadaje się do przymocowania na wózek, czy ubranko dziecka. W przypadku maluchów nie będzie dobrym pomysłem nałożenie opaski na nadgarstek, gdyż nie powinna ona znaleźć się w okolicy oczu czy buzi, ponieważ działa drażniąco, ze względu na zawartość olejków. Na rynku mamy m.in. nasączone olejkiem citronella i eukaliptusowym plasterki, które wydzielają zapach do 12 godzin i nadają się do przyklejenia na wózek dziecka – Mosbito Natura.
Ugryzienie w przypadku każdego insekta jest zdecydowanie nieprzyjemne w skutkach. Oprócz swędzącego bąbla, obawiamy się również silnego odczynu alergicznego, a także zapalenia opon mózgowych i choroby atakującej stawy – boreliozy, w przypadku kleszczy. Warto więc sięgnąć po preparaty repelencyjne, bo jak mówi stare przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.