Wakacyjne zatrucia pokarmowe najczęściej są spowodowane spożyciem jedzenia lub picia zawierającego szkodliwe dla turysty bakterie. Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na urlopie – radzi ekspert allecco.pl.
Dieta: nawodnij ciało!
W upalne dni niezwykle ważne jest to, aby odpowiednio dobrać posiłki i napoje. Szczególnie, gdy uprawiamy sport lub z innego powodu jesteśmy narażeni na odwodnienie organizmu. Jak temu zaradzić? Podpowiada ekspert allecco.pl.
- Ochłodzenie przez pocenie
- Strategia nawadniania
Fale upałów w letnich miesiącach jednym dają w kość, innym sprawiają ogromną przyjemność. Nieważne, do której z wymienionych grup należysz, czy chowasz się w cieniu czy kochasz słońce i opalanie – zawsze musisz dbać o nawodnienie organizmu! Szczególnie narażone na odwodnienie są osoby aktywne fizycznie.
Ochłodzenie przez pocenie
Stopień i intensywność utraty wody w trakcie wysiłku są bardzo zróżnicowane – zależy to zarówno od cech indywidualnych – takich, jak m.in.: wysokość i masa ciała, ilość masy mięśniowej, wytrzymałość, ale także od rodzaju aktywności, uprawianej dyscypliny, warunków środowiskowych (np.: temperatura, wilgotność, stopień nasłonecznienia).
Zwiększone zapotrzebowanie na wodę podczas upałów – w uproszczeniu – wynika z tego, że organizm ochładza się poprzez pocenie. Parowanie to najlepszy sposób naszego ciała, by pozbyć się nadmiaru ciepła. Jednak w momencie, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, a my nie uzupełniamy ubywających elektrolitów, gruczoły potowe zaczynają zmniejszać aktywność.
Wodę tracimy nawet tego nie zauważając, również poprzez oddychanie – w upały nawet litr na dobę! Podobnie w trakcie uprawiania sportu lub innego wysiłku fizycznego. Podczas biegu średnio tracimy od 1 do 2 litra wody na godzinę (to, ile potu wydzielamy, jest kwestią indywidualną i dwie osoby o tej samej masie ciała, przy tym samym wysiłku w identycznych warunkach, wydzielają zupełnie inne objętości potu).
Strategia nawadniania
Zapotrzebowanie na płyny w dużej mierze zależy od intensywności, czasu trwania wysiłku, a także oczywiście od indywidualnych cech fizjologicznych i biochemicznych.
Jedynym skutecznym sposobem uniknięcia i przeciwdziałania odwodnieniu – zarówno w trakcie, jak i po wysiłku fizycznym – jest indywidualna, właściwie dobrana strategia nawadniania. Ważny jest rodzaj przyjmowanych płynów, ale także częstotliwość spożycia – odpowiednia ilość płynów przed i w czasie wysiłku fizycznego, a także uzupełnienie strat wodno-elektrolitowych po jego zakończeniu.
W upalne dni niezwykle ważne jest też to, aby odpowiednio dobrać posiłki. Pominięcie lub zbyt długie opóźnianie spożycia tzw. posiłku powysiłkowego może wpłynąć na znaczne opóźnienie i wydłużenie okresu regeneracji organizmu, który nawet w prawidłowych warunkach może trwać kilka lub kilkanaście dni.
Konieczne jest, aby wybierać produkty zawierające dobrze przyswajalne białko oraz niezbędne do regeneracji witaminy z grupy B, zwłaszcza B1 i B12 oraz żelazo. Najlepszymi źródłami tych składników są ryby, mięso, warzywa ciemnozielone, np. szpinak, jarmuż.
Należy również pamiętać o zwiększeniu podaży warzyw i owoców, szczególnie bogatych w witaminę C i pozostałe antyoksydanty. Warto sięgnąć po porzeczki, cytrusy, natkę pietruszki, czy też paprykę, które świetnie sprawdzają się jako dodatek do posiłków, a także jako składniki koktajli.
Powodzenia w stosowaniu zdrowej diety!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.