Doktor Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny znany z TVN Style, jest ekspertem allecco.pl, który radzi u nas, jak zdrowo się odżywiać. Dziś osobom uprawiającym sport podpowiada, co powinny uwzględnić w swoim jadłospisie.
PO TRENINGU: Jak zregenerować organizm?
Trening to nie tylko określony zestaw ćwiczeń, ale także odpowiednia dieta i jej uzupełnienie. Ekspert allecco.pl podpowiada, jak wybierać preparaty, które pozwolą zregenerować organizm po treningu.
- Aktywność fizyczna i obciążenie organizmu
- Regeneracja po treningu
- Suplementy i witaminy dla sportowców
Jeszcze przed zakupem karnetu na siłownię czy butów do biegania, powinniśmy ustalić cel, jaki chcemy osiągnąć poprzez zwiększenie aktywności fizycznej. Inaczej bowiem powinien wyglądać trening, kiedy chcemy budować masę mięśniową, a odmiennie w przypadku redukcji wagi czy poprawy kondycji. Warto też do określonego celu dostosować dietę oraz suplementację składnikami odżywczymi, które pozwolą zregenerować organizm oraz zniwelować obciążenie związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Dzięki takiemu podejściu nie zabraknie nam energii do ćwiczeń, a zmiana stylu życia sprawi, że poprawi się nie tylko nasza sprawność ruchowa, ale także samopoczucie.
Aktywność fizyczna i obciążenie organizmu
Jeśli do tej pory większość wolnego czasu spędzaliśmy na kanapie przed telewizorem, nie ma się co dziwić, że nie będziemy w stanie od razu biegać po kilka kilometrów dziennie. Ważne, aby rozważnie podejść do tematu i początkowo wybrać np. szybki marsz czy ćwiczenia rozciągające. Gdy nie dostosujemy wysiłku fizycznego do naszych możliwości oraz będziemy pomijać rozgrzewkę, narażamy się na kontuzję, która nie pozwoli na kontynuowanie treningów.
Początkowo entuzjazm do ćwiczeń mobilizuje do treningów i przestrzegania odpowiedniej diety. Niestety, z upływem kolejnych tygodni odczuwamy większe zmęczenie, a nasze wizyty na siłowni przestają być tak efektywne jak wcześniej. Aby nie dopuścić do spadku formy, potrzebujemy zbilansowanego odżywiania i odpowiednio dobranych suplementów diety dla sportowców, a wtedy chęć rezygnacji z treningów będzie nas dopadać znacznie rzadziej.
Stosowanie tego typu preparatów zarówno przed, jak i po treningu, pozwoli:
- szybciej zregenerować mięśnie i zapobiec powstawaniu zakwasów,
- uniknąć utraty elektrolitów oraz minerałów, co może prowadzić do skurczy i zwiększać uczucie zmęczenia,
- poprawić wydolność podczas treningu, dzięki czemu będzie on efektywniejszy,
- szybciej osiągnąć zamierzony cel treningowy,
- uzupełnić niezbędne w diecie składniki, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi w odpowiednich ilościach w związku ze zwiększoną aktywnością fizyczną.
Regeneracja po treningu
Dlaczego regeneracja organizmu i odpowiednie składniki odżywcze są szczególnie ważne zaraz po zakończonych ćwiczeniach? Ponieważ do dwóch godzin po zakończonej aktywności nasz metabolizm pracuje na wyższych obrotach. Właśnie dlatego organizm zgłasza w tym czasie zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które najlepiej dostarczyć mu do 15 minut po zakończonej aktywności fizycznej. Jest to szczególnie ważne, kiedy naszym celem treningowym jest budowa tkanki mięśniowej, ale odpowiednio dobrane składniki pozwolą nam uniknąć także zakwasów i osłabienia, np. kreatyna czy elektrolity.
Suplementy i witaminy dla sportowców
Według powszechnej opinii, kiedy ktoś wypija białko po treningu lub połyka kapsułki z kreatyną, to z pewnością chce budować pokaźną masę mięśniową. Nie jest to jednak prawda, ponieważ odpowiednio dobrane aminokwasy oraz kreatyna pomagają pozbyć się tkanki tłuszczowej oraz zapobiec procesom degeneracyjnym w mięśniach, które zachodzą po zakończonych ćwiczeniach. Dlatego bez obaw mogą sięgać po nie również osoby, chcące pozbyć się krągłości i wymodelować sylwetkę. Oczywiście niczego nie da się osiągnąć bez odpowiednio dobranej aktywności fizycznej i zbilansowanej diety, ale sięgając, po zakończonych ćwiczeniach, także po suplementy dla sportowców, warto wiedzieć jakie zawierają one składniki i jak działają.
1. Aminokwasy rozgałęzione
Chodzi tutaj głównie o izoleucynę, leucynę i walinę (BCAA), których organizm nie jest w stanie sam sobie wytworzyć, a stanowią one podstawowy element budulcowy komórek mięśniowych, pozwalając tym samym na zwiększanie siły i redukcję tkanki tłuszczowej. Warto zatem sięgać po tego typu preparaty po treningu i łączyć je z węglowodanami, w celu osiągnięcia lepszej regeneracji, np. Carbo Multi Max.
2. Białko dla sportowców
Odżywka białkowa jest niewątpliwie najpopularniejsza wśród panów trenujących na siłowni. Nic dziwnego, ponieważ wspomaga ona procesy anaboliczne i sprzyja rozbudowie masy mięśniowej. Może być spożywana w ciągu dnia, a także przed czy bezpośrednio po treningu.
3. Kreatyna
Warto ją stosować zarówno wtedy, kiedy chcemy rozbudowywać masę mięśniową, ale także gdy naszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, czyli podczas odchudzania. Ponadto jest to składnik poprawiający procesy energetyczne w tkankach i komórkach oraz zmniejszający stan zapalny czy buforujący kwas mlekowy, co zapewnia zmniejszenie zakwasów i zmęczenia mięśni po ćwiczeniach. Kreatyna powinna być przyjmowana po treningu, ponieważ transportowana jest wraz z krwią, której przepływ znacznie zwiększa się po wysiłku fizycznym.
4. Elektrolity i woda
Właściwe nawodnienie organizmu i uzupełnienie utraconych podczas ćwiczeń elektrolitów pozwoli zachować odpowiednie napięcie i przewodnictwo nerwowo – mięśniowe, a także zabezpieczy przed utratą energii. Dlatego podczas treningu można sięgać po napoje izotoniczne, zawierające chlorek sodu bądź chlorek potasu, a po treningu po wysokozmineralizowane preparaty albo w postaci do picia albo do połknięcia w tabletkach czy kapsułkach. Grunt, aby były one bogate w jony magnezu, potasu, wapnia i sodu, np. Oryal max.
Wymienione wyżej grupy preparatów stanowią podstawę, która uzupełniona o węglowodany, nadaje się do zastosowania po każdym treningu. Nie są to jednak wszystkie preparaty po jakie mogą sięgać sportowcy. O czym powinniśmy pamiętać podczas zwiększonej aktywności fizycznej?
1. Preparaty wspomagające odchudzanie
Dla osób, których celem jest redukcja masy ciała i maksymalne pozbycie się tkanki tłuszczowej z pomocą przychodzą składniki przyspieszające metabolizm komórkowy, np. kofeina, zielona herbata, kapsaicyna lub preparaty błonnikowe, ograniczające apetyt, czy też L – karnityna, która nie tylko pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, ale także zmniejsza zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Preparaty te warto jednak stosować przed treningiem, ponieważ zwiększą jego efektywność oraz dodają energii podczas ćwiczeń, np. Olimp Therm line forte lub Olimp CLA z zieloną herbatą + L – karnityna.
2. Minerały i witaminy dla sportowców
Pozwolą one wzmocnić organizm w okresie zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze, kiedy nie jesteśmy w stanie zapewnić 100 procent dziennego zapotrzebowania, pochodzącego jedynie z diety. Ma to miejsce właśnie w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego. Dodatkowo pozwolą poprawić odporność i wytrzymałość organizmu oraz dodadzą energii do ćwiczeń, np. Bodymax sport. Bardzo ważnym minerałem dla zachowania prawidłowej pracy mięśni jest magnez, dlatego warto w tym czasie stosować także magnez dla aktywnych, np. Magne B6 max z wysoką dawką jonów magnezowych w dobrze przyswajalnej postaci lub zawierający dodatkowo jony potasu – Potazek Mag.
3. Preparaty na stawy dla sportowców
W zasadzie podczas każdej aktywności ruchowej to właśnie stawy są najbardziej obciążonymi elementami naszego ciała. Wielokrotnie powtarzane ruchy, ćwiczenia z obciążeniem czy narażenie na wstrząsy to zagrożenia, jakie mogą prowadzić do poważnych dysfunkcji w obrębie struktur stawowych. Dlatego oprócz preparatów wspomagających nasz metabolizm, warto pomyśleć o suplementach na stawy. Dzięki ich regularnemu stosowaniu nie tylko zabezpieczymy nasze stawy przed uszkodzeniami, ale także zregenerujemy uszkodzone elementy czy pozbędziemy się rozwijających się ognisk zapalnych.
Odpowiednia dieta, regularne treningi oraz właściwe wspomaganie organizmu za pomocą odżywek i suplementów to idealny sposób na osiągnięcie wymarzonej sylwetki i zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Nie zapominajmy, że zwiększając aktywność fizyczną. zapotrzebowanie naszego organizmu na składniki odżywcze ulega zmianie i jeśli mu ich nie dostarczymy, mogą nas czekać poważne konsekwencje zdrowotne oraz znaczny spadek formy.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.