Wakacyjne zatrucia pokarmowe najczęściej są spowodowane spożyciem jedzenia lub picia zawierającego szkodliwe dla turysty bakterie. Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na urlopie – radzi ekspert allecco.pl.
Suplementy diety: co trzeba o nich wiedzieć
Rynek suplementów diety rozwija się bardzo dynamicznie. Ciągle przybywa nowych preparatów i automatycznie rośnie liczba reklam, zachwalających kolejne produkty. Jak poznać suplementy dobrej jakości? Jakie suplementy wybierać, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić – radzi ekspert allecco.pl.
- Suplementy diety – czym właściwie są?
- Suplementy a leki – różnice
- Jakie suplementy wybierać?
- Suplementy – kiedy są potrzebne?
- Suplementy – czy warto stosować?
Suplementy diety mają na celu uzupełnianie normalnej diety. Nie mają właściwości leczniczych i nie powinny być traktowane jako leki. Nie wszyscy konsumenci mają jednak świadomość różnic między lekiem a suplementem diety. Większa wiedza na ten temat pozwoli bezpieczniej korzystać z tych produktów i lepiej dobierać je do swoich potrzeb.
Suplementy diety – czym właściwie są?
Zgodnie z definicją, suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnianie normalnej diety. Jest on skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Musi mieć taką postać, która umożliwia odpowiednie, zgodne z zaleceniami, dawkowanie – np. kapsułki, saszetki z proszkiem, płyn.
Zatem według prawa, suplement diety jest żywnością i nie powinien być mylony z produktami leczniczymi. Określona jest też maksymalna zawartość witamin i innych składników, zawartych w dziennej porcji suplementu. Ma to gwarantować, że stosowanie się do zalecanej przez producenta dawki jest bezpieczne dla zdrowia.
Aby suplementacja była bezpieczna, nie należy przekraczać zalecanego dziennego spożycia i przyjmować większych dawek, niż polecane przez producenta. „Więcej” nie oznacza bowiem w tym przypadku „lepiej”. Witaminy i inne składniki można przedawkować i osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.
Suplementy a leki – różnice
Lek posiada właściwości lecznicze – może być stosowany w celu zapobiegania lub leczenia choroby. Ma potwierdzone działanie i bezpieczeństwo w badaniach klinicznych. Również po wprowadzeniu do obrotu, leki są stale monitorowane i nadzorowane pod kątem ewentualnych działań niepożądanych. Leki muszą spełniać rygorystyczne wymogi jakościowe i w związku z tym poddawane są regularnym kontrolom.
Różnic między lekiem a suplementem jest wiele. Przede wszystkim, suplement nie leczy. Jego celem jest jedynie uzupełnianie codziennej diety. Samo wprowadzenie do sprzedaży jest również znacznie łatwiejsze – suplementy nie przechodzą wieloletnich badań, nie jest wymagane potwierdzenie ich jakości, bezpieczeństwa czy opisywanych przez producenta efektów działań. Przy nazwie produktu musi natomiast pojawić się zwrot „suplement diety”. Konsument powinien nie mieć wątpliwości, że kupuje suplement diety, a nie lek.
Łatwość wprowadzenia na rynek suplementu diety, brak restrykcyjnych wymogów, które musiałaby te produkty spełniać, a także bardzo ograniczona kontrola suplementów, które już znajdują się w obrocie powoduje, że nieracjonalne przyjmowanie tych preparatów może nieść ze sobą większe ryzyko niż korzyści. Dodatkowo suplementy są dostępne nie tylko w aptekach, ale również w sklepach, na stacjach czy w Internecie, co wcale nie świadczy o ich bezpieczeństwie.
Jakie suplementy wybierać?
Suplement diety może być wartościowym uzupełnieniem codziennej diety, o ile stosowany jest racjonalnie. Dobrany indywidualnie, w zależności od potrzeb, może dostarczać do organizmu cenne składniki.
Zdecydowana większość społeczeństwa korzysta z suplementów. Najczęściej stosowane są suplementy z witaminami i minerałami, suplementy na odchudzanie, suplementy wspomagające pracę układu odpornościowego, pokarmowego, a także suplementy na poprawę koncentracji i pamięci. Warto wspomnieć, iż są takie grupy osób, którym zaleca się stosowanie suplementów diety, chociażby przez brak preparatów o statusie leków lub ich ubogi wybór. Typowym przykładem są kobiety w ciąży lub kobiety karmiące, dla których prawie wszystkie dostępne produkty są suplementami diety.
Aby ich zażywanie odnosiło pożądany skutek, musimy zwracać uwagę na źródło pochodzenia takiego preparatu. Zdecydowanie najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem, w którym powinniśmy zaopatrywać się w suplementy diety, jest apteka – stacjonarna lub legalna apteka internetowa. Nie znajdziemy tu produktów niewiadomego pochodzenia, co może się zdarzyć, kiedy kupujemy je od przypadkowego sprzedawcy w Internecie.
Suplementy – kiedy są potrzebne?
Suplementy diety mogą być pomocne dla osób, które nie są w stanie dostarczyć wszystkich witamin i minerałów z dietą, tych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Obecny tryb życia, pośpiech i duże spożycie wysokoprzetworzonej żywności, nie działają na korzyść odpowiedniego odżywiania. Uboga dieta może powodować wiele niedoborów, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia. Zanim zaczniemy się jednak zastanawiać, które suplementy brać i które są nam potrzebne, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania. Tylko dzięki temu będziemy wiedzieć, których witamin czy mikroelementów nasz organizm może rzeczywiście dostawać w zbyt małych ilościach.
Racjonalna suplementacja ma sens, jeśli uzupełniamy dietę o konkretne, potrzebne nam składniki. Tylko wtedy możemy spodziewać się oczekiwanych rezultatów. Suplementacja powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb danej osoby. Może stanowić również cenne uzupełnienie leczenia, o ile dobrana jest pod kontrolą specjalisty.
Suplementy – czy warto stosować?
Na pytanie czy warto stosować suplementy diety, myślę że dałabym odpowiedź twierdzącą, o ile taka suplementacja opiera się na mocnych przesłankach, takich jak wyniki badań, a dodatkowo jest dobrana indywidualnie pod okiem lekarza lub farmaceuty.
Pamiętajmy, że podstawą jest zdrowa, zbilansowana dieta. Jest ona niejako fundamentem naszego zdrowia i samopoczucia. I to od niej powinniśmy zacząć. Dopiero jeśli nie jesteśmy w stanie, z różnych powodów, dostarczyć potrzebnych składników z jedzeniem, powinniśmy rozważyć wprowadzenie suplementów i uzupełnienie diety w określone składniki.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.