Suplementy? Tak, ale rozsądnie!
Kto może przyjmować suplementy diety i jakie? Które choroby mogą być efektem zbyt ubogiej diety? Specjalnie dla allecco.pl radzi Wanda Baltaza, dietetyczka.
– Kochani, na pewno wiecie, że suplementy diety są powszechnie dostępnymi produktami, które – dzięki zawartości składników o działaniu odżywczym lub innym fizjologicznym – mogą uzupełnić nieprawidłową dietę, w szczególności o witaminy i składniki mineralne. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tzw. chorób dietozależnych.
Pamiętajcie, że przewlekłe niedobory poszczególnych składników mogą być przyczyną pogorszenia zdrowia. Najpowszechniejszymi chorobami są w tym przypadku: wole endemiczne spowodowane niewystarczającym spożyciem jodu, niedokrwistość związana z niedoborem żelaza, zmiany krzywicze z powodu niedoborów witaminy D, czy też wady cewy nerwowej wynikające z niedoboru kwasu foliowego.
W krajach rozwiniętych, również w Polsce, coraz bardziej popularne jest indywidualne stosowanie suplementów diety, co może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Tymczasem rodzaj i dawka suplementu powinny być dostosowane do płci, wieku, masy ciała, codziennej diety, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, a także oczekiwanych celów. Dlatego stosowanie suplementów diety należy konsultować z lekarzem lub dietetykiem.:
Kiedy zatem korzystać z suplementów? Na podstawie obecnego stanu wiedzy zaleca się przyjmowanie suplementów diety m.in. w następujących przypadkach:
– u osób dorosłych spożywających poniżej 1600 kcal/dobę, ponieważ ciężko wówczas zrealizować zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne;
– u kobiet w wieku rozrodczym czy też planującym ciążę zaleca się przede wszystkim przyjmowanie kwasu foliowego;
– u kobiet w ciąży - zaleca się suplementację diety kwasem foliowym, jodem i witaminą D, a w niektórych przypadkach dodatkowo żelazem i DHA;
– u osób starszych, zwłaszcza gdy ich dieta jest nieprawidłowa i poniżej 1500 kcal/dobę;
– u osób stosujących diety z ograniczeniami lub takich, które eliminują niektóre składniki pokarmowe, np. u wegan konieczna jest suplementacja witaminą B12;
– u kobiet po menopauzie, u których zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy;ia osteoporozy;
Warto też pamiętać, że ze względu na znaczne ryzyko niedoboru witaminy D, zaleca się suplementację od października do kwietnia u osób unikających nasłonecznienia oraz u wszystkich osób powyżej 65. roku życia – i to przez cały rok.
Moi Drodzy, celem stosowania suplementów diety powinno być jej uzupełnianie w rożne składniki dające efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, a nie wykorzystywanie ich jako substytut prawidłowego żywienia. Pamiętajcie o tym.
Pozdrawiam Czytelników allecco.pl – Wanda Baltaza, dietetyczka
Ekspert allecco.pl o sobie:
Nazywam się Wanda Baltaza. Jestem dietetykiem klinicznym, doktorantką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowcą na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia. Zawodowo pracuję z osobami chorymi, otyłymi oraz sportowcami i dziećmi. Naukowo zajmuję się przede wszystkim zanieczyszczeniami wody i pożywienia.
Uprawiam sport (bardzo lubię koszykówkę i pływanie). Moją pasją są podróże (szczególnie po Włoszech). Jestem fanką kuchni włoskiej i tajskiej.
Może Ci się przydać, a to mamy na allecco.pl:
- suplementy diety, gdy planujesz ciążę: https://www.allecco.pl/filter/category,99,suplementy
- suplementy diety dla diabetyków: https://www.allecco.pl/filter/category,230,leki-suplementy
- wzmocnienie dla seniorów: https://www.allecco.pl/filter/category,213,dla-seniora