Wiosna to czas, kiedy chcemy poprawić swoją formę przed latem. Angażujemy się w ćwiczenia, aby po długiej, leniwej zimie wrócić do formy. Jak mądrze podejść do kwestii, aby chęć zmiany stylu życia nie zakończyła się kontuzją i by szybko nie brakło nam energii do uprawiania sportu?
Jak wybrać witaminy dla starszej osoby?
Seniorzy, częściej niż osoby młode lub w średnim wieku, są narażeni na brak witamin oraz makro- i mikroelementów. Jest to spowodowane m. in. utratą apetytu, wieloma schorzeniami towarzyszącymi, spadkiem funkcjonalności układu trawiennego czy nieodpowiednim nawodnieniem. Rodzina, chcąc wzmocnić babcię i dziadka, często udaje się do apteki w celu nabycia preparatu zawierającego witaminy dla seniorów. Jak umiejętnie wybrać suplement, który nie zaszkodzi i nie będzie kolidował z danymi schorzeniami czy lekami? Oto kilka wskazówek.
- Suplementy dla seniorów
- Cenne składniki, czyli czego powinniśmy szukać w preparatach dla seniorów:
- Postać preparatu
- Schorzenia towarzyszące
Suplementy dla seniorów
Jednymi z głównych klientów w polskich aptekach są seniorzy. Osoby starsze zazwyczaj przyjmują bardzo dużo leków, ale i suplementów diety, zażywając „cudowną” pigułkę na każde schorzenie. Ważna jest wiedza na temat tego, jakich składników odżywczych naprawdę potrzebuje starszy człowiek i na podstawie tego dobrać preparat wzmacniający.
Oto 3 ważne aspekty na które należy zwrócić uwagę podczas dobierania produktu dla seniora.
Cenne składniki, czyli czego powinniśmy szukać w preparatach dla seniorów:
- Witaminy z grupy B – pozytywnie wpływają na funkcje poznawcze oraz układ nerwowy i krwionośny, a także odpowiadają za utrzymanie metabolizmu białek, tłuszczy i węglowodanów na właściwym poziomie.
- Kwasy Omega – 3 – mają istotne znaczenie w profilaktyce chorób sercowo – naczyniowych i w odżywieniu plamki żółtej, ale również przyspieszają odbudowę mięśni i poprawiają kondycję skóry.
- Witamina D3, K, wapń – wspomagają utrzymanie narządu ruchu w dobrym stanie i przeciwdziałają tworzeniu się blaszki miażdżycowej.
- Witamina C – wspomaga nie tylko układ odpornościowy, ale też przyspiesza gojenie się ran i pomaga utrzymać cukier na właściwym poziomie, ponieważ uczestniczy w licznych procesach biochemicznych.
- Witamina E – spowalnia procesy starzenia się komórek, przez co ma ważne znaczenie w profilaktyce miażdżycy i chorób nowotworowych.
- Kwas foliowy, żelazo – wspierają układ krwiotwórczy i poprawiają jakość krwi.
- Cynk i magnez – oprócz wspomagania układu nerwowego, korzystnie działają na funkcje obronne organizmu.
- Luteina – jako naturalny barwnik odżywiający plamkę żółtą, ale też poprawia wygląd skóry.
- Żeń – szeń – działa aktywizująco i pobudzająco.
- Miłorząb japoński – poprawia przepływ krwi w mózgu, przez co poprawia pamięć, koncentrację oraz słuch.
- Lecytyna – poprawia pamięć i koncentrację, chroni wątrobę i obniża poziom cholesterolu.
Postać preparatu
Suplementy diety dla starszej osoby są dostępne w postaci płynnej lub w formie tabletek. Kiedy senior połyka po kilka kapsułek dziennie, alternatywą jest płyn, który jako preparat wzmacniający często jest preferowany przez babcie i dziadków. Syropy te zazwyczaj są słodkie i dodawany jest do nich alkohol, a wtedy w przypadków osób starszych, np. z cukrzycą lepiej zrezygnować z takiego produktu, na rzecz tabletek.
Schorzenia towarzyszące
Seniorom bardzo często towarzyszą dysfunkcje zdrowotne związane z wiekiem, jak np. nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca. Dlatego nie wszystkie preparaty witaminowe nadają się dla każdego z nich.
- W przypadku osób starszych z cukrzycą musimy unikać płynów słodzonych sacharozą i fruktozą.
- Dla chorych na nadciśnienie, czy zaburzenia rytmu serca złym pomysłem będzie wybór preparatu z żeń – szeniem.
- Osoby mające problem z krzepliwością krwi lub stosujące leki przeciwzakrzepowe powinny unikać zażywania Miłorzębu japońskiego.
- Płynne witaminy dla seniorów często jako dodatek zawierają alkohol, który nie jest wskazany dla pacjentów ze schorzeniami wątroby lub stosujących dużo leków (w tym leki przeciwzakrzepowe).
Suplementem diety dla seniora działającym tonizująco, uspokajająco, wspomagającym układ krążenia, który nie zawierającym alkoholu oraz cukru, a także jest bogatym w wyciąg z głogu i resweratrol jest DoppelHerz Vital tonik. Wysokiej jakości preparatem wzmacniającym dla osób po 50. roku życia jest niewątpliwie Geriavit Pharmaton, który zawiera oprócz precyzyjnie dobranych składników witaminowych oraz makro- i mikroelementów wyciąg z żeń – szenia. O ile jest to świetny produkt dla osób osłabionych, czy intensywnie pracujących, ale dojrzałych, to dla osób po 70. roku życia raczej warto sięgnąć po coś tonizującego.
Niewątpliwie jednym z najważniejszych makroelementów, o jakim powinien pamiętać każdy senior, jest magnez. Jako składnik wspomagający układ nerwowy pomaga na wiele dolegliwości związanych z wiekiem, jak problemy z zasypaniem, koncentracją i pamięcią czy drżenia kończyn. Jaki magnez dla starszej osoby jest odpowiedni? Taki z dużą zawartością jonów magnezowych dodatkowo zawierający witaminę B6, w dobrze przyswajalnej postaci, np. Magvit B6 lub Magne B6 Cardio, działający wspomagająco na układ sercowo – naczyniowy.
Seniorzy to bardzo wymagająca grupa pacjentów, dlatego zawsze warto się zastanowić jakie suplementy diety dla starszej osoby są najlepsze, żeby niepotrzebnie nie zwiększać i tak już dużej ilości przyjmowanych przez nich leków. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do słuszności stosowania danego preparatu, należy skonsultować się z osobą wykwalifikowaną, czyli farmaceutą lub lekarzem. Zawsze należy pamiętać, że przyjmowanie witamin, może zaszkodzić i zaburzyć leczenie podstawowe pacjenta geriatrycznego.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.