Egzema to grupa schorzeń dermatologicznych, które dotykają coraz szerszej grupy pacjentów. Objawia się ona stanem zapalnym na powierzchni skóry. Co wywołuje tego typu zmiany skórne i jak sobie z nimi radzić? Oprócz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące egzemy nasz Ekspert podpowie jak pielęgnować skórę skłonną do egzemy.
Emolienty: kiedy je stosować?
Emolienty to preparaty silnie natłuszczające skórę. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdzają się przy wielu chorobach, w tym także atopowym zapalaniu skóry. Kiedy warto sięgnąć po emolienty dla dzieci? Jakich składników szukać w emolientach dla dorosłych – radzi ekspert allecco.pl.
- Emolienty - czym są
- Kiedy sięgnąć po emolienty?
- Emolienty dla niemowląt i starszych dzieci
- Emolienty dla dzieci do pielęgnacji ciała
- Emolienty dla dorosłych
Emolienty - czym są
Emolienty to specjalne dermokosmetyki stworzone na potrzeby skóry szczególnie wymagającej. Silnie natłuszczają i odżywiają skórę. Łagodzą przebieg wielu chorób skórnych, a niektóre preparaty regulują również florę bakteryjną na powierzchni skóry.
Działanie emolientów jest wielokierunkowe:
- Zatrzymują wodę w naskórku, dzięki czemu zapobiegają jej utracie i w konsekwencji przesuszeniu skóry;
- Dostarczają składniki wchodzące w skład skóry, m.in. białka i lipidy, przez co odbudowują barierę naskórka;
- Natłuszczają i uelastyczniają skórę;
- Łagodzą objawy suchej skóry, takie jak pieczenie, zaczerwienienie i swędzenie;
- Działają przeciwzapalnie.
Kiedy sięgnąć po emolienty?
Ostatnio coraz bardziej popularne jest stosowanie emolientów u noworodków. Wynika to ze specyficznych cech skóry u takiego malucha. Jest ona zacznie cieńsza, a także wrażliwsza i bardziej skłonna do przesuszenia. Emolienty zastosowane przy takiej skórze nawilżą ją i dostarczą substancji niezbędnych do wytworzenia potrzebnej bariery naskórka. Dlatego właśnie emolienty dla niemowląt i noworodków są produktami idealnie odpowiadającymi na potrzeby dopiero rozwijającej się skóry.
Takie dermokosmetyki można również stosować u starszych dzieci. Szczególnie wskazane są, jeśli skóra jest wrażliwa, sucha, łatwo ulega zaczerwienieniu i podrażnieniu, a także w przypadku chorób skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS) czy łojotokowe zapalenie skóry. Skóra u dzieci zdrowych, która określana jest potocznie jako normalna, nie wymaga tak szczególnej pielęgnacji. Sama wytwarza potrzebne substancje, które ją nawilżają, odżywiają i chronią. Nie jest jednak błędem zastosowanie emolientów też w tym przypadku.
W aptece dostępne są również emolienty dla dorosłych. Są zalecane głównie przy chorobach skórnych. Ci, którzy chorują na atopowe zapalenie skóry, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo uciążliwa jest ta choroba. Nie stosuje się przy niej zwykłych, drogeryjnych kosmetyków, ponieważ nie tylko nie pomogą one w łagodzeniu objawów, ale mogą je też nasilać. Emolienty do kąpieli i do pielęgnacji ciała mogą być stosowane również przez osoby, zmagające się z suchą lub bardzo suchą skórę, a także ze skórą wrażliwą, przy której typowe kosmetyki wywołują uczulenie.
Emolienty dla niemowląt i starszych dzieci
Obecnie odchodzi się od używania oliwki przy kąpaniu niemowląt. Za lepszą alternatywę uważa się właśnie emolienty do kąpieli. Przykładem jest Dermedic Linum Emolient Kremowy żel do mycia. Jest to preparat bogaty w składniki naturalnego pochodzenia, takie jak olej lniany z wysoką zawartością kwasów omega 3, 6 i 9. Może być stosowany już od pierwszych dni życia. Warto pamiętać, aby po zastosowaniu emolientów dla dzieci i ich spłukaniu, delikatnie osuszać skórę ręcznikiem, bez zbędnego tarcia. Dzięki temu, warstwa ochronna na powierzchni skóry, utworzona przez emolienty do kąpieli, dłużej na niej pozostanie.
Emulsja Allerco to kolejny emolient do kąpieli, który może być stosowany już u noworodków. Zawiera on m.in. olej macadamia, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, glicerynę i witaminę E. Można go stosować podczas każdej kąpieli w ilości równej 1 zakrętce. Pamiętajmy przy tym, aby dzieci, szczególnie tych z chorobami skórnymi, nie kąpać częściej niż raz dziennie, gdyż nie wpływa to korzystnie na stan ich skóry.
Takimi cechami odznacza się Latopic Emulsja do kąpieli. Zawiera ona m.in. metabolity bakterii kwasu mlekowego, olej z nasion bawełny i masło Shea. Dzięki tym składnikom, preparat ten silnie odżywia, regeneruje i odbudowuje naskórek.
Wyżej wymienione preparaty mogą być też stosowane jako emolienty na AZS. Nie tylko nawilżą i natłuszczą skórę, ale również usuną z jej powierzchni alergeny, łuski i zanieczyszczenia. Przy tej chorobie, kąpiel dziecka powinna trwać tylko kilka minut w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. U maluchów z takimi problemami nie zaleca się stosowania zwykłych mydeł, ponieważ mogą one uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry i nasilać nieprzyjemne objawy choroby.
Emolienty dla dzieci do pielęgnacji ciała
Emolienty na AZS należy stosować nie tylko podczas kąpieli. U dzieci zmagających się z tą chorobą, zaleca się używanie emolientów do ciała przynajmniej 2-3 razy dziennie. Regularne korzystanie z odżywek emolientowych zmniejszy suchość skóry, wzmocni uszkodzoną barierę naskórka, zmniejszy uporczywe swędzenie, a także ryzyko zaostrzeń, charakterystycznych dla atopowego zapalenia skóry.
Już od pierwszych dni życia można stosować Balsam Emolient Mustela Stelatopia. Jest to silnie odżywczy preparat, wskazany dla osób ze skłonnościami do atopii. Zawiera np. ekstrakt z avocado, olej słonecznikowy i wosk carnauba. Nie klei się do ciała ani odzieży, dlatego bezpośrednio po aplikacji można założyć dziecku ubranie. Długotrwale nawilża skórę, daje uczucie ukojenia i odżywia.
Podobnie działa Dermedic Linum Emolient Ochronny krem specjalny. Nadaje się on również do wykorzystania podczas chłodniejszych dni. Po 3-cim miesiącu życia można stosować również Oillan med+ Balsam intensywnie natłuszczający. Emolienty dla dzieci z tej serii zalecane są szczególnie przy łuszczycy, AZS i egzemie. Należy z nich korzystać nie tylko w okresie zaostrzeń choroby, ale także podczas remisji.
Emolienty dla dorosłych
Jako emolienty dla dorosłych można stosować wszystkie wyżej wymienione preparaty. Regularnie stosowane emolienty nie tylko złagodzą objawy ewentualnych chorób skórnych, ale także wpłyną korzystnie na kondycję skóry suchej, wrażliwej, narażonej na zanieczyszczenia środowiska czy niskie temperatury.
Do kąpieli można wykorzystać Emolium Dermocare Kremowy żel do mycia. Zawiera on m.in. olej macadamia, masło Shea, olej z kukurydzy, bateinę i alantoinę. Tworzy warstwę ochronną na powierzchni skóry, zabezpieczającą ją przed odwodnieniem i podrażnieniem. W przypadku osób dorosłych, podobnie jak u dzieci, również należy pamiętać o tym, aby po kąpieli nie wycierać intensywnie ciała ręcznikiem, lecz delikatnie je osuszać.
Jako odżywki emolientowej można użyć Dermedic Linum Emolient Lotion do ciała. Zawarty w tym produkcie olej lniany, ekstrakt z jęczmienia, olej arganowy, alantoina i masło Shea intensywnie i długotrwale nawilżą skórę, złagodzą uczucie ściągnięcia i dyskomfort. Preparat ten można również wykorzystać jako emolient dla dzieci powyżej 3-ego roku życia.
Osoby zmagające się ze zmianami kontaktowymi na ciele, pochodzenia alergicznego lub niealergicznego, mogą zastosować Emolium Dermocare Krem barierowy. Nanosi się go na zmienione miejsca przynajmniej 2 razy dziennie. Może być on również używany przez mających częsty kontakt z detergentami, oraz przez osoby spędzające sporo czasu na mrozie.
Emolienty wyciszają nadwrażliwość skóry, intensywnie ją natłuszczają i odżywiają, a dodatkowo wzmacniają jej mechanizmy obronne. Warto więc pamiętać o tych produktach, jeśli pragniemy, aby nasza skóra była delikatna, przyjemna w dotyku i zdrowa.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.