Sucha i szorstka skóra dokucza zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jakie mogą być przyczyny takich zmian? Kiedy trzeba skonsultować się z lekarzem? Jak właściwie pielęgnować suchą skórę – wyjaśnia ekspert allecco.pl.
Sucha skóra: jak przywrócić jej piękno
Czy wiesz, że gorąca kąpiel wysusza Twoje ciało, podobnie jak klimatyzacja? Jak dbać o delikatną, przesuszoną skórę, z jakich zabiegów warto skorzystać – radzi ekspert allecco.pl.
- Dlaczego skóra wysycha?
- Jak pielęgnować suchą skórę
- Jakie kremy i zabiegi dla suchej skóry
Kłopoty z suchą skórą mogą się nasilać szczególnie w porze jesienno-zimowej. Ogrzewanie pomieszczeń, co wiąże się z niską wilgotnością powietrza, niskie temperatury na zewnątrz oraz nieodpowiednio dobrane ubrania z syntetycznych materiałów – to wszystko nie sprzyja skórze.
Dlaczego skóra wysycha?
Nieprawidłowe nawilżenie skóry może wynikać również z częstych gorących kąpieli oraz odczuwania mniejszego pragnienia, co wiąże się z niewielką ochotą na picie wody. Funkcjonowanie skóry może być także zaburzone w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji: stosowania nieodpowiednio dobranych kosmetyków, odtłuszczającego mydła i silnych detergentów. Duże znaczenie przypisuje się również diecie i stylowi życia oraz środowisku zawodowemu (klimatyzacja, światło, narażenie na substancje alergizujące i toksyny).
Sucha skóra może stanowić problem nie tylko kosmetyczny, ale również medyczny. Jest ona częstym objawem towarzyszącym przy trądziku, atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, rybiej łusce, keratodermii dłoni i stóp. Występuje też w następstwie różnego rodzaju zaburzeń hormonalnych oraz w wyniku innych procesów chorobowych.
Jak pielęgnować suchą skórę
Skóra sucha wymaga odpowiednio dobranej pielęgnacji. Z uwagi na występujące podrażnienia, zaczerwienienia i nadwrażliwość, jest ona bardziej podatna na zanieczyszczenia oraz konserwanty, barwniki i aromaty zawarte w kosmetykach. Przyczyną jest zwiększona przepuszczalność skóry i wzmożone wchłanianie tych składników w głębsze warstwy.
Oprócz eliminacji czynników sprzyjających zaburzeniom funkcjonowania skóry, kluczowa będzie systematyczna pielęgnacja. Celem jest regeneracja uszkodzonej bariery naskórkowej, a także zmniejszenie utraty wody z powierzchni skóry oraz zapobieganie wszelkim powikłaniom.
Przy pielęgnacji pomocne może być nawilżanie powietrza, ograniczenie nadmiernego kontaktu z wodą i kąpiele z dodatkiem olejków. Dodatkowo, raz czy dwa razy w tygodniu można wykonywać peelingi ziarniste lub enzymatyczne, które usuną martwy naskórek i przyczynią się do pobudzenia skóry oraz lepszego wchłaniania później nałożonych preparatów.
Bezpośrednio po kąpieli warto przywrócić prawidłowe pH skóry za pomocą toników w formie mgiełki. Podstawą pielęgnacji jest regularne stosowanie emolientów (preparaty nawilżająco-natłuszczające) oraz kosmetyków ze składnikami przeznaczonymi do skóry suchej. Wykazują one reakcje wiążące wodę oraz nawilżające, jak również działanie okluzyjne (uniemożliwiające odparowanie wody z naskórka) i uszczelniające barierę hydrolipidową skóry.
Jakie kremy i zabiegi dla suchej skóry
W kremach, balsamach i masłach do ciała należy zwrócić uwagę na występowanie składników takich jak mocznik, gliceryna, kwas hialuronowy, kwas mlekowy i kwas pirolidynokarboksylowy. Niezbędne będą również fizjologiczne lipidy takie jak ceramidy, skwalen, trójglicerydy, fosfolipidy i kwasy tłuszczowe. Oprócz nich, korzystne działanie wykazują także woski i oleje.
Idealnym uzupełnieniem podstawowej higieny i pielęgnacji skóry suchej mogą być profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetologicznych. Do najbardziej podstawowych będą należały nawilżające masaże całego ciała i wieloetapowe rytuały. Skuteczne będą również zabiegi oparte na wprowadzaniu ampułek lub gliceryny przy pomocy fal radiowych i ultradźwięków. Do bardziej zaawansowanych metod zaliczana będzie mezoterapia igłowa ciała (w czasie której odpowiednio dobrane substancje podajemy bezpośrednio w głąb skóry oraz karboksyterapia (czyli dotlenienie skóry przy użyciu dwutlenku węgla wstrzykiwanego w tkanki podskórne). Rodzaj zabiegu powinien być dostosowany indywidualnie do stanu skóry i dobrany przez specjalistę w czasie konsultacji.
Pokarmy powinny być bogate w witaminy i składniki mineralne oraz antyoksydanty, aminokwasy, a także wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Pomocna może być suplementacja witamin A, E i C oraz kwasów omega-3, a także kwasu hialuronowego, które wspomogą nawilżenie skóry. Ważne jest również ograniczenie żywności przetworzonej, nadmiaru soli i cukru oraz napojów przyczyniających się do odwodnienia organizmu. W przypadku suchej skóry należy także zadbać o skład mikroflory jelitowej i spożywać produkty bogate w naturalne probiotyki oraz prebiotyki lub rozważyć ich suplementację.
Powodzenia w pielęgnacji!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.