Wpływ noszenia maseczki na skórę twarzy
Wielogodzinne chodzenie w masce ochronnej może prowadzić do trądziku nazywanego maskne. Jak pielęgnować skórę twarzy, aby zminimalizować negatywny wpływ noszenia maseczek ochronnych?
- Skutki noszenia maseczki
- Maskne, czyli trądzik
- Pielęgnacja skóry po zdjęciu maseczki
Noszenie maseczki przez kilka godzin dziennie może doprowadzić do podrażnień, zaczerwienienia i suchości skóry, ale także do swędzenia, ucisku i trądziku (tzw. maskne). Może także uszkadzać naturalną barierę skóry i zaostrzać choroby już istniejące, takie jak AZS, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, trądzik.
Skutki noszenia maseczki
Pod maseczką zwiększa się wilgotność skóry. Utrudniony jest także przepływ powietrza, wzrasta produkcja sebum. Poza tym pory się rozszerzają, a bakterie mogą wnikać do organizmu. Im wyższa temperatura na zewnątrz, tym negatywne skutki dla skóry są większe.
Warto wiedzieć, że skóra reaktywna, czyli wrażliwa, jest szczególnie narażona na podrażnienia spowodowane noszeniem maseczki. Materiał, z którego wykonana jest maseczka, może wywoływać alergie kontaktowe. Maska może również podrażniać skórę mechanicznie. Jeśli zbyt mocno przylega, to powoduje otarcia, ucisk.
Maskne, czyli trądzik
Noszenie maseczek spowodowało pojawienie się nowej jednostki chorobowej – maskne. To rodzaj trądziku wywołanego noszeniem maseczki. Są to wypryski na brodzie, w dolnej części żuchwy, a czasami na nosie.
Objawy maskne to: swędzenie, nadmierne przetłuszczanie skóry, zaskórniki lub wykwity grudkowo-krostkowe. Kluczową rolę w walce z tymi zmianami odgrywa właściwa pielęgnacja skóry twarzy oraz prawidłowe postępowanie z maseczką.
Pielęgnacja skóry po zdjęciu maseczki
Niezbędne jest - po zdjęciu maseczki - umycie skóry twarzy kosmetykiem dobranym do rodzaju cery. Po umyciu twarzy nakładamy krem ochronny lub odbudowujący barierę hydro-lipidową skóry. Do skóry mieszanej, trądzikowej i tłustej stosujemy krem nawilżający, redukujący sebum i niedoskonałości skóry. Do skóry suchej i normalnej stosujemy krem nawilżający lub regenerujący. Szczególną uwagę musimy poświęcić pielęgnacji skóry wrażliwej.
Osoby noszące makijaż powinny pamiętać o tym, że powinien on być lekki, a po powrocie do domu trzeba go zmyć i zastosować emolient lub preparat gojący (w przypadku problemów ze skórą). Pędzle, gąbki i inne aplikatory używane do makijażu należy myć i często dezynfekować.
Musimy dbać także o maseczki. Przed jej założeniem i zdjęciem należy umyć ręce w ciepłej wodzie z mydłem lub je odkazić. Jeżeli używamy maseczki jednorazowej, to w momencie zawilgocenia maseczki należy ją wyrzucić. Maseczki wielokrotnego użytku (wykonane z bawełny, jedwabiu, satyny, lnu, flaneli) należy prac w temp 60 stopni, środkami niedrażniącymi. Lepiej nie używać płynów do płukania. Maseczki należy dobrze wypłukać, a po wysuszeniu wyprasować.
Problemy z cerą, trądzik, zaostrzenie zmian już istniejących powodują obniżenie samooceny i jakości życia, dlatego tak ważna jest wiedza na temat tego, jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach. Jeżeli wystąpi zaostrzenie zmian już istniejących lub pojawi się maskne, nie powinniśmy leczyć się sami, tylko poszukać porady u specjalisty. Nieleczone maskne może prowadzić do powstania blizn i przebarwień.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.