Kategorie
Skóra pełni rolę naturalnej bariery ochronnej, posiada też wiele receptorów, które odpowiadają za odbiór bólu, temperatury i ułożenia ciała. Dość szybko się regeneruje, aby zastępować stare komórki nowymi. Obumarły naskórek należy regularnie usuwać, ponieważ w połączeniu z sebum i zanieczyszczeniem powietrza, może blokować ujścia gruczołów łojowych. Skutkuje to powstaniem pryszczy, zaskórników i stanów zapalnych. Cera nabiera nieestetycznego, szarego odcienia. Sprawia wrażenie zmęczonej.
Niektóre osoby chętnie sięgają po peeling do twarzy, gdyż szybko i znacząco poprawia stan skóry. Należy zaznaczyć, że codzienne złuszczanie nie jest wskazane. Pozbawia cerę naturalnej bariery ochronnej, przez co staje się ona podatna na infekcje i podrażnienia. Właściciele skóry tłustej powinni wykonywać go 2-3 razy w tygodniu. Przy cerze suchej, wrażliwej i naczynkowej warto stosować peeling enzymatyczny do twarzy 1 w tygodniu. Jego używanie zgodnie z rekomendacjami przyczynia się do:
Peeling do twarzy to kosmetyk, po który powinien sięgać każdy, niezależnie od rodzaju cery. Usuwanie martwego naskórka warto przełożyć jedynie podczas infekcji skóry, silnego stanu zapalnego i obecności opryszczki. Wiele osób uważa, że peeling nie służy cerze alergicznej, suchej i naczynkowej. Klucz do sukcesu stanowi wybór delikatnego kosmetyku. Jeśli nie podrażnia on i nie wysusza skóry, może przynieść szereg korzyści.
Kosmetolodzy i dermatolodzy rekomendują peeling enzymatyczny. Stanowi on świetne rozwiązanie w przypadku skóry suchej, wrażliwej i naczynkowej, bo nie zawiera drobinek odpowiedzialnych za tarcie. Cera trądzikowa, która posiada aktywne zmiany zapalne, nie powinna stosować peelingów mechanicznych. Obecne w nich granulki mogłyby przyczynić się do przeniesienia bakterii chorobotwórczych na pozostałe obszary twarzy, szyi czy dekoltu. Peeling enzymatyczny do twarzy jest wprawdzie zbyt łagodny dla cery tłustej, ale przy aktywnych zmianach stanowi jedyne rozwiązanie.
Peeling enzymatyczny przypomina lekki krem nawilżający, który aplikuje się na twarz, po czym spłukuje po czasie rekomendowanym przez producenta. Jego działanie bazuje na enzymach proteolitycznych, które pozyskuje się z roślin. Bromelaina i papaina skutecznie rozkładają białka, z których zbudowany jest martwy naskórek, przyczyniając się do jego usunięcia.
Mechaniczny peeling do twarzy cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli cery tłustej, mieszanej i normalnej. Przynosi wyraźną poprawę stanu cery w krótkim czasie. Dogłębnie oczyszcza pory, eliminując zaskórniki. Jednocześnie reguluje aktywność gruczołów łojowych, ograniczając przetłuszczanie strefy T. Gruboziarnisty peeling twarzy najlepiej sprawdzi się przy cerze tłustej, ale bez aktywnych zmian zapalnych. Warto zaznaczyć, że osoba, która walczy z niedoskonałościami, także może posiadać wrażliwą skórę. Lepszym rozwiązaniem okaże się wówczas peeling enzymatyczny.
Scruby różnią się wielkością zatopionych w nich drobinek. Drobnoziarnisty peeling do twarzy posiada je dużo mniejsze, dlatego nie podrażnia skóry. Sprawdzi się przy cerze mieszanej, normalnej i tłustej.
Kupując peeling do twarzy, należy kierować się rodzajem cery. Zbyt ostry scrub może uszkodzić zewnętrzną barierę ochronną ciała. Jego użycie spowoduje nieprzyjemne pieczenie i zaczerwienienie skóry. Peeling enzymatyczny słynie z tego, że jest delikatny, dlatego właściciele cery wrażliwej, suchej i naczynkowej mogą włączyć go do swojej pielęgnacji. Sprawdzi się również przy aktywnych zmianach trądzikowych, których nie wolno rozdrapywać, gdyż grozi to rozprzestrzenieniem infekcji.
Mechaniczny peeling do twarzy zda egzamin przy cerze tłustej, mieszanej i normalnej. Wielkość ziarenek warto dopasować do indywidualnych potrzeb skóry i jej wrażliwości. Cera tłusta czasem wymaga dogłębnego oczyszczenia. Pożądany efekt zapewni peeling gruboziarnisty. Przy bardziej wrażliwej skórze lepszy okaże się drobnoziarnisty.