Koronawirus z Chin zbiera śmiertelne żniwo. Liczba zakażonych, a także śmiertelnych ofiar, z dnia na dzień rośnie. Z uwagi na szybkość, z jaką wirus się rozprzestrzenia, eksperci mówią o realnym zagrożeniu i niebezpieczeństwie międzynarodowej epidemii. Co powinniśmy wiedzieć o koronawirusie z Chin? Jak zapobiec ewentualnemu zakażeniu?
Koronawirus – jak się chronić? Higiena to podstawa!
Stosowanie się do powszechnie znanych zasad higieny to podstawowe zachowanie chroniące przed wirusami - w tym także przed koronawirusem. Jak podaje Instytut Polska Akademia Nauk, koronawirusy są wrażliwe na podstawowe środki dezynfekcyjne i wysoką temperaturę.
- Podstawowe zasady higieny:
- Mycie rąk – pierwsza z zasad higieny
- Jak myć ręce w prawidłowy sposób?
- Kiedy myć ręce?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Przypominamy zasady higieny, które stanowią podstawowe sposoby zapobiegania zakażeniu.
Podstawowe zasady higieny:
- Częste mycie rąk (koniecznie wodą z mydłem).
- Unikanie dotykania rękami twarzy (oczu, nosa, ust). Warto na to zwrócić uwagę - często robimy to mimowolnie, nieświadomie.
- Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu wykorzystaj płyn lub żel antybakteryjny do rąk na bazie alkoholu (min. 60%).
- Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Mycie rąk – pierwsza z zasad higieny
Nie bez powodu mycie rąk wymieniliśmy jako pierwszy z punktów. Mycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusów. Tak prosta czynność jak mycie rąk zapobiega także rozprzestrzenianiu się koronawirusa COVID-19 (polecamy artykuł: Koronawirus w Polsce. Co powinniśmy o nim wiedzieć?) Dowiedz się, jak skutecznie myć ręce i kiedy należy to robić.
Jak myć ręce w prawidłowy sposób?
- Po pierwsze zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w zagłębienie dłoni.
- Porządnie namydl obydwie, wewnętrzne powierzchnie dłoni.
- Spleć ze sobą palce obu dłoni, tak by mydło znalazło się między wszystkimi palcami. Pamiętaj, by dokładnie umyć przestrzeń pomiędzy wszystkimi palcami.
- Namydl kciuk jednej dłoni, pocierając wokół niego palcami drugiej dłoni. Czynność powtórz na drugi kciuk.
- Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni. Czynność powtórz na drugą dłoń.
- Porządnie namydl oba nadgarstki (nie zapominaj o nich!)
- Dokładnie spłucz całe mydło z dłoni.
Kiedy myć ręce?
Dłonie należny myć nie tylko po skorzystaniu z toalety i przed posiłkiem. Pamiętaj, by myć dłonie:
- Po skorzystaniu z toalety
- Przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków
- Po głaskaniu zwierząt
- Przed zabiegami pielęgnacyjnymi twarzy
Nigdy o tym nie zapominaj! Toaleta to miejsce, w którym gromadzą się drobnoustroje. Występują one nie tylko w publicznych toaletach, ale także w naszych, domowych.
Nigdy nie rozpoczynaj przygotowywania posiłku bez uprzedniego, dokładnego umycia rąk. W ten sposób unikniesz przenoszenia się drobnoustrojów.
Na sierści naszych milusińskich także gromadzą się wszelkie grzyby, wirusy i bakterie. Myj dłonie , ale nie zapominaj także, by regularnie kąpać swojego pupila odpowiednimi szamponami dla zwierząt.
Zanim zaczniesz zmywać makijaż lub wykonywać inną czynność z zakresu pielęgnacji - wcześniej dokładnie umyj ręce.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Masz pytania? Napisz po bezpłatną poradę: farmaceuta@allecco.pl