Wysuszone, bez koloru, splątane – często po lecie włosy wyglądają gorzej. Jak naturalnie zadbać o skórę głowy i włosy, aby odzyskały blask, aby przestały wypadać? Radzi ekspert allecco.pl.
Jakie zioła na dolegliwości skórne? Przepisy na ziołowe maseczki
Wiecie, jakie zioła pomagają na dolegliwości skórne? Pijecie ziołowe napary, by poprawić cerę? A czy umiecie zastosować zioła jako składniki maseczek? Eksperci allecco.pl podpowiadają, w jaki sposób wykorzystać popularne zioła w domowym SPA.
- Zioła na problemy skórne
- Ziołowe maseczki na twarz, czyli domowe sposoby na piękną cerę
Zioła na problemy skórne
Problemy skórne typu podrażnienia, nadwrażliwość czy alergie zdarzają się coraz częściej. Bardzo trudno dobrać odpowiednie kosmetyki, które pomogą. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie wracamy do naturalnych składników, bez konserwantów, bez barwników oraz innych nieobojętnych dla naszej skóry związków chemicznych. Do takich najbardziej naturalnych należą niewątpliwie zioła. Ich drogocenne właściwości są znane od lat, a teraz odkrywane na nowo.
W kosmetyce najczęściej wykorzystywane są ziołowe ekstrakty lub olejki eteryczne, jednak coraz bardziej popularne są domowe maseczki, wykorzystujące jako składniki sypkie zioła.
Jest kilka kluczowych ziół, które likwidują problemy skórne, ale także świetnie nawilżają, rozświetlają i regenerują cerę. Oto kilka z nich.
1. Aloes na twarz
Silne właściwości regeneracyjne liści aloesu są znane każdemu, dlatego jest on nakładany na skaleczenia, czy oparzenia. Aloes to także cenny składnik kremów oraz toników, bo pozwala wprowadzać ich inne składniki w głębsze warstwy skóry. Sok z aloesu wykazuje ponadto właściwości antybakteryjne.
2. Nagietek na trądzik i suchą skórę
Dla podrażnionej i przesuszonej skóry świetnie sprawdza się olejek eteryczny z kwiatów i koszyczków nagietka lekarskiego. Wykazuje on działanie przeciwzapalne, zmiękczające, a także nawilżające, co świetnie sprawdza się w leczeniu zmian na twarzy po kuracji przeciwtrądzikowej. Tym bardziej, że nagietek, jako zioło o działaniu przeciwbakteryjnym, znalazł zastosowanie jako dodatek do preparatów używanych w leczeniu trądziku.
3. Rumianek na twarz
Nie ma chyba drugiego takiego zioła o tak silnym działaniu przeciwzapalnym i ściągającym na skórę. Warto przemywać naparem z rumianku twarz z problemami trądzikowymi, a także podrażnione, zmęczone, czy zainfekowane oczy.
4. Bratek na trądzik
Bratek polny należy do grupy ziół, które oczyszczające organizm z toksyn, dlatego jego picie pozwala zniwelować problemy trądzikowe. Nie należy jednak zapominać, że tak samo cenne jest używanie bratka zewnętrznie, czy to w postaci naparu do przemywania, czy składnika maseczek.
5. Szałwia na stany zapalne skóry
Szałwia wykazuje działanie przeciwzapalne i ściągające, dlatego tak dobrze łagodzi stany zapalne, czy zmiany bakteryjne.
6. Arnika na naczynka
Arnika nie tylko sprawdza się przy siniakach i stłuczeniach, ale dzięki swym właściwościom poprawiającym elastyczność naczyń włosowatych, zapobiega ich pękaniu. Dlatego tak powszechnie używana jest do pielęgnacji skóry naczynkowej.
7. Łopian na trądzik, łojotok i łuszczycę
Łopian sprawdza się jako środek łagodzący wszelkie podrażnienia. Potrafi nawet hamować zmiany łuszczycowe na skórze podczas fazy aktywnej choroby. Stosowanie zewnętrzne można uzupełnić kurację doustną z łopianu.
8. Skrzyp na skórę
Tabletki ze skrzypem, bogate w związki krzemu znalazły szerokie zastosowanie jako preparaty wzmacniające włosy, paznokcie oraz skórę. Niewątpliwie skrzyp polny sprawdza się w pielęgnacji cery tłustej oraz naczynkowej, dzięki zawartości flawonoidów o wysokiej aktywności antyoksydacyjnej.
9. Pokrzywa na cerę
Liście pokrzywy są niezwykle bogate, jeśli chodzi o zawartość drogocennych witamin, soli mineralnych, karotenoidów, flawonoidów, a nawet nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ta cała kompozycja sprawia, że pokrzywa zabezpiecza skórę przed nadmiernym rogowaceniem, utrzymuje gładką skórę oraz zatrzymuje zmiany łuszczycowe.
Ziołowe maseczki na twarz, czyli domowe sposoby na piękną cerę
Skoro znamy już najpopularniejsze zioła pozwalające zachować zdrową i gładką skórę, warto zastanowić się jak je wykorzystać. Oto kilka przepisów na maseczki ziołowe z wykorzystaniem ziół dostępnych w aptece. Uwaga, do wykonania maseczek w domu konieczne są mocno rozdrobnione składniki, dlatego warto wykorzystać do tego celu nawet zwykły młynek do kawy, bądź zakupić zioła w saszetkach do parzenia.
Maseczka nawilżająca do twarzy
Przygotowujemy po 1 łyżce dobrze zmielonych ziół szałwii i rumianku oraz również odpowiednio rozdrobnionych płatków owsianych. Mieszamy ze sobą sypkie składniki, dodajemy łyżeczkę miodu i oliwy z oliwek. Gdy papka jest nadal za gęsta można rozcieńczyć ją niewielką ilością przestudzonej, przegotowanej wody. Całość nakładamy na twarz na około 20 minut, a następnie zmywamy pod bieżącą wodą. Po zmyciu takiej ziołowej maseczki cera powinna być gładka, odżywiona i nawilżona. Będzie towarzyszyć nam uczucie ukojenia nawet przez kilka kolejnych dni.
Ziołowa maseczka do cery naczynkowej
Dla wzmocnienia kruchych naczynek potrzebujemy ziół, które poprawią ich elastyczność i dobrze je uszczelnią, do takich należy niewątpliwie skrzyp polny i arnika. Dlatego do wykonania maseczki do cery naczynkowej można wykorzystać łyżkę jednego z nich, ważne aby były odpowiednio rozdrobnione. Dodać należy do takiej maseczki również zmielone siemię lniane i całość zalać niewielką ilością wrzątku, zostawiając pod przykryciem, w celu zaparzenia. Początkowa zawiesina zgęstnieje po wystygnięcia i w takiej formie nanosimy ją na twarz na około 20 minut. Następnie zmywamy pod bieżącą wodą i nanosimy krem do cery naczynkowej. Zabieg możemy powtarzać nawet codziennie przez kilka tygodni.
Zioła na trądzik – maseczka oczyszczająca
Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Z jednej strony musimy borykać się z mało estetycznymi wypryskami, a z drugiej z tłustą skórą, zmęczoną kosmetykami na trądzik. Dlatego warto wykorzystać jako kosmetyki zioła, które oczyszczą zatkane pory, pomogą zniwelować wypryski na twarzy i zapewnią jej odpowiedni stopień nawilżenia. Wystarczy połączyć jedną łyżkę zmielonego ziela skrzypu z łyżką drożdży, niewielką ilością letniej wody i kilkoma kroplami soku z cytryny. Gdy skóra jest jednak miejscami przesuszona, np. po kremach na trądzik, warto do maseczki dodać kilka kropli naturalnego olejku nagietkowego, który możemy przygotować samodzielnie w domu podgrzewając garść kwiatów nagietka z olejem roślinnym przez około dwie godziny, przez kolejne trzy dni. Gotową maseczkę nakładamy na twarz aż całość wyschnie i wszystkie cenne składniki się wchłoną. Może to być 20 minut, ale jeśli maseczka będzie rzadka, wtedy trzeba będzie potrzymać ją nieco dłużej.
Wszystkie zioła niezbędne do przygotowania tych i innych maseczek w warunkach domowych znaleźć można na allecco.pl w zakładce „Zioła” oraz „Herbaty i soki”.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.