Niestrawność: mamy na to sposób!
Co zrobić, gdy po kolejnej świątecznej biesiadzie dopadnie nas niestrawność? Ekspert allecco.pl przedstawia 5 sprawdzonych sposobów na problemy trawienne.
- Ziołowe herbatki na trawienie
- Ruch jest ważny również w święta
- Ważne nie tylko co jemy, ale też jak jemy
- Domowe sposoby na zgagę i inne objawy niestrawności
- Lek na niestrawność – zwalczaj dokuczliwe objawy preparatami z apteki
Mnogość potraw, przejadanie się, dużo ciężkostrawnego i tłustego jedzenia, alkohol – to wszystko sprzyja pojawieniu się niestrawności. Ta powszechna dolegliwość, pojawia się zwykle bezpośrednio po posiłku w postaci: zgagi, odbijania, uczucia pełności w nadbrzuszu, gazów, wzdęć, a nawet senności i apatii. Jest jednak kilka prostych sposobów na uniknięcie tych nieprzyjemnych dolegliwości podczas świąt.
Ziołowe herbatki na trawienie
Zwróćmy szczególną uwagę na to, co pijemy po posiłkach lub pomiędzy nimi. Sięganie po kawę oraz gazowane, kolorowe napoje może wywołać wzdęcia i utrudnić procesy trawienne. Dlatego w tym czasie najlepiej wybierać ziołowe napary łagodzące objawy niestrawności.
Jako zioła poprawiające trawienie świetnie sprawdzą się m.in. liść mięty pieprzowej, koszyczek rumianku lub gotowe mieszanki, np. Verdinfix oraz Rapacholin fix, które pobudzają pracę układu trawiennego, a także wspomagają pracę jelit i niwelują tworzenie się gazów. Dla osób nieprzepadających za tego typu herbatami na trawienie, alternatywę może stanowić ciepła woda, pita małymi łykami.
Ruch jest ważny również w święta
Nie musimy od razu po świątecznym objedzie iść biegać, ale nawet krótki spacer czy zabawa na świeżym powietrzu z dziećmi bardzo dobrze pobudzają metabolizm i usprawniają procesy trawienne. Warto pomyśleć, aby świąteczny czas w gronie najbliższych nie polegał jedynie na siedzeniu za stołem.
Ważne nie tylko co jemy, ale też jak jemy
Zwracaj uwagę na technikę jedzenia. Proces trawienia pokarmu rozpoczyna się już w jamie ustnej, dlatego im dokładniej nastąpi jego rozdrobnienie i przerzucie, tym kolejne etapy będą przebiegały sprawniej. Dlatego nie spieszmy się podczas posiłku i co ważne nie sięgajmy po picie pomiędzy kolejnymi kęsami, ponieważ rozcieńczamy przez to soki trawienne. Napić możemy się po skończonym jedzeniu lub między posiłkami.
Należy zwracać uwagę również na to co jemy, ponieważ znając swój organizm doskonale wiemy, że nadmiar ciężkostrawnych i smażonych potraw nie sprzyja naszemu samopoczuciu. Dlatego tłuste dania i słodycze ograniczmy do minimum. Pamiętajmy również, aby ostatni posiłek został spożyty trzy godziny przed snem, w innym wypadku zgaga czy nadkwaśność mogą pojawić się dopiero po zmianie pozycji ciała na poziomą i utrudniać sen.
Domowe sposoby na zgagę i inne objawy niestrawności
Zgaga i nadkwaśność to jedne z najczęściej pojawiających się objawów niestrawności. Dobrym sposobem na zgagę jest zobojętnienie kwasów żołądkowych za pomocą sody oczyszczonej, której łyżeczkę należy rozpuścić w szklance letniej wody i wypić.
Po kolacji wigilijnej można również urządzić sobie ciepłą kąpiel lub położyć na brzuchu termofor, ponieważ podwyższenie temperatury zadziała nie tylko relaksująco, ale także rozkurczowo.
Dla ogólnego usprawnienia procesów trawiennych zaleca się wypicie na czczo roztworu wody z sokiem ze świeżej cytryny, jednak jest to dobra metoda dla osób, które nie mają problemów z nadkwaśnością. Natomiast po świętach niewątpliwie warto zastosować lekkostrawną dietę, co najmniej do Sylwestra.
Lek na niestrawność – zwalczaj dokuczliwe objawy preparatami z apteki
- Tabletki na trawienie
Oprócz ziół na trawienie, które możemy pić w formie herbatek, na rynku znajduje się wiele kapsułek i tabletek, zawierających naturalne wyciągi, wspomagających procesy trawienne. Mowa tutaj m.in. o tabletkach Verdin complexx, zawierających wyciąg z rozmarynu oraz karczocha, który dodatkowo wspomaga funkcjonowanie wątroby oraz Raphacholinie C, który to wspiera aktywność skurczową woreczka żółciowego i ułatwia tym samym trawienie tłuszczy. Alternatywą dla tabletek są krople, np. Iberogast. Przy zaburzeniach trawienia można sięgnąć również po Essentiale forte, ponieważ fosfolipidy zawarte w preparacie oprócz regeneracji i wspomagania funkcjonowania wątroby, odgrywają ważną rolę w procesach metabolizmu tłuszczy.
Więcej o ziołach na wątrobę i trawienie można przeczytać tutaj >>
- Leki na zgagę
Dla osób, które często walczą ze zgagą przeznaczone są leki na zgagę do zażywania na czczo, np. Pantoprazol Teva. Kuracja tego typu środkami powinna trwać dwa tygodnie bez przerwy i dopiero po takim czasie można oceniać ich efektywność. Do stosowania w ciągu dnia oraz na noc, już bardziej okazjonalnie, nadaje się np. Ranigast max, mleczka zobojętniające, np. Gaviscon zawiesina lub tabletki o podobnym mechanizmie działania, np. Alugastrin lub Rennie.
Więcej informacji można znaleźć w artykule – Skuteczne sposoby na nadkwaśność i zgagę.
- Leki na wzdęcia
Zadaniem preparatów na wzdęcia jest zmniejszenie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazów znajdujących się w jelitach i ułatwienie ich pękania. Do tego typu produktów należy np. Espumax.
- Błonnik na zaparcia
Świąteczny czas sprzyja powstawaniu zaparć, ze względu na zwiększoną ilość spożywanych pokarmów oraz małą ilość ruchu. Z pomocą przychodzą preparaty błonnikowe, które warto stosować w tym czasie na czczo, np. Colon C. W przypadku poważniejszych problemów z wypróżnianiem można doraźnie sięgnąć po środki przeczyszczające, na bazie ziołowych ekstraktów, np. Alax lub Radirex.
Świąteczne potrawy sprzyjają powstawaniu problemów trawiennych, szczególnie u osób starszych, u których procesy przemiany materii nie działają już tak sprawnie. Nie pozwólmy jednak, aby problemy gastryczne zepsuły nam wspólny czas w gronie najbliższych. Stosując się do powyższych rad oraz zaopatrując się w odpowiednie tabletki na niestrawność, możemy być spokojni, że nie będą nam dokuczać żadne nieprzyjemne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Zdrowych Świąt!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.