Co zrobić, gdy zjesz zbyt dużo niezdrowych potraw? Jak przywrócić równowagę w organizmie – radzi Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny, ekspert allecco.pl.
Skuteczne sposoby na nadkwaśność i zgagę
Dlaczego doskwiera ci zgaga? Jak szybko można się jej pozbyć? Oto przegląd preparatów na problemy żołądkowe, przygotowany przez eksperta allecco.pl.
- Skąd się bierze zgaga?
- Jak radzić sobie ze zgagą?
- Co na zgagę w ciąży?
- Dieta na nadkwaśność
Zgaga to bardzo nieprzyjemny objaw, który dotyka nawet 20 procent społeczeństwa. Nasila się ona po posiłku, a także sezonowo, wczesną wiosną i jesienią. Podpowiadamy, jak skutecznie zwalczać nadkwaśność, a tym samym nie dopuścić do zgagi.
Skąd się bierze zgaga?
Nieprawidłowa dieta, stres, picie alkoholu i palenie papierosów są głównymi przyczynami nadkwasoty. Schorzenie to polega na zwiększeniu zawartości kwasu solnego w soku żołądkowym. Kiedy śluz wyścielający warstwę wewnętrzną żołądka nie spełnia właściwe swojej roli ochronnej i jest uszkodzony - co ma miejsce w przypadku choroby wrzodowej lub refluksowej - wtedy pacjent odczuwa uciążliwe dolegliwości.
Jak radzić sobie ze zgagą?
Kto chociaż raz borykał się z nieprzyjemnymi dolegliwościami nadkwasoty żołądka, doskonale wie, że utrudniają one normalne funkcjonowanie na co dzień. Jak zatem znaleźć skuteczny sposób na zgagę? W jakie leki na zgagę możemy zaopatrzyć się bez recepty?
1. Tabletki na zgagę
Działanie tych leków na nadkwaśność żołądka opiera się na blokowaniu wydzielania kwasu solnego. Odbywa się to w dwóch nieco odmiennych mechanizmach, klasyfikujących preparaty na dwie grupy:
- Inhibitory pompy protonowej, które najlepiej stosować na czczo, czyli około 30 minut przed śniadaniem lub innym posiłkiem, w wypadkach kiedy lek należy zażywać dwa razy dziennie, bądź na czczo przyjmowane są już inne leki. Niewątpliwie jednak to właśnie rano w żołądku znajduje się najwyższe stężenie enzymu, który ma być przez te substancje blokowany. Popularne leki z tej grupy to: Anesteloc Max, Ortanol Max czy Controloc Control.
- Blokery receptora H2, które to nadają się do stosowania na noc, bezpośrednio przed snem, ale mogą być również używane w ciągu dnia. Znanym lekiem z tej grupy jest niewątpliwie Ranigast Max czy też Raniberl Max.
Jedna i druga grupa leków dość dobrze łagodzi objawy nadkwaśności. Nie należy jednak łączyć na własną rękę preparatów z obu grup. Ponadto dla zniwelowania nadużywania tych środków przez pacjentów oraz unikania przez nich dokładniejszej diagnostyki problemów gastrycznych, preparaty te są sprzedawane bez recepty w mniejszych opakowaniach jednostkowych. Jeśli pacjent potrzebuje leku do długotrwałego stosowania, warto udać się do lekarza po receptę.
2. Zioła na zgagę
Bardzo dobrze sprawdzają się, kiedy objawy nadkwasoty przytrafiają się po posiłku, a dodatkowo towarzyszy im uczucie pełności, gazy czy wzdęcia. Dzięki działaniu przeciwbólowemu, przeciwzapalnemu oraz rozkurczowemu, napar z rumianku świetnie nadaje się do łagodzenia tego typu symptomów. Dla smakoszy ziołowych naparów są na rynku również gotowe mieszanki o wielokierunkowym działaniu, np. Rapacholin fix lub Verdin fix.
3. Mleczka na zgagę, czyli leki neutralizujące kwas solny
Środki zobojętniające kwas solny oraz ochraniające błonę śluzową żołądka występują w postaci popularnych mleczek do picia, np. Gaviscon zawiesina lub Alugastrin zawiesina, ale także tabletek do ssania, np. Rennie.
4. Naturalne sposoby na zgagę
Każdy, kogo stosunkowo często dopada zgaga, ma swoje metody na radzenie sobie z problemem. Dla jednych jest to szklanka mleka, a dla innych garść migdałów na zgagę. Dzięki swojemu powlekającemu działaniu na ściany żołądka, na zgagę dobrze sprawdza się także siemię lniane. Zarówno w postaci zmielonej i odtłuszczonej, które należy jedynie zalać wodą, jak i w ziarenkach, wymagające wcześniejszego gotowania.
Więcej preparatów pomocnych w przypadku nadkwasoty znaleźć można na www.allecco.pl w kategorii – Zgaga/nadkwasota.
Co na zgagę w ciąży?
Niestety, zgaga w ciąży to dość powszechny problem, który najbardziej dokucza przyszłym mamom w trzecim trymestrze. Dzieje się tak, ponieważ progesteron, hormon, którego poziom znacznie wzrasta w ciąży, rozluźnia zwieracz przełyku, a dodatkowo rosnące dziecko naciska na narządy wewnętrzne, w tym również na żołądek. To wszystko bardzo sprzyja powstawaniu nieprzyjemnego pieczenia w przełyku. Aby ulżyć sobie chociaż trochę, można sięgnąć po opisane wyżej naturalne sposoby na zgagę lub też ratować się ziołami o mocno powlekającym działaniu, jak np. kwiatostan lipy. Niekiedy przyszłe mamy sięgają również po lek zobojętniający kwas solny i niezawierający związków glinu – Rennie do ssania.
Dieta na nadkwaśność
Jak bywa w przypadku wielu schorzeń w obrębie przewodu pokarmowego, aby pozbyć się dokuczliwych objawów należy wprowadzić odpowiednią dietę na co dzień, wyeliminować produkty pogłębiające problem i przestrzegać odpowiednich zasad dotyczących spożywania posiłków. Oto kilka podstawowych wskazówek żywieniowych dla osób borykających się ze zgagą:
- jedz małe posiłki, nawet 5 – 6 razy dziennie i spożywaj je w spokoju,
- unikaj smażonych potraw, na rzecz gotowanych, duszonych lub pieczonych,
- właściwie dobieraj składniki posiłków, nie łącz słodyczy z tłuszczami zwierzęcymi oraz nabiału z cytrusami,
- unikaj produktów wieloziarnistych, bogatych w błonnik, ponieważ mogą one długo zalegać w przewodzie pokarmowym, pogłębiając objawy nadkwasoty,
- pij dużo niegazowanej wody, soków owocowych, warzywnych i ziołowych herbat,
- zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów, a także takich produktów jak kawa, czekolada, gazowane napoje oraz pomidory,
- zadbaj, by twoja dieta była bogata w drób, ryby, nabiał, jajka, brokuł, sałatę, ziemniaki, figi, borówki, i inne produkty odkwaszające.
Nadkwasota i związana z nią zgaga to problemy, które nie powinny zostać zbagatelizowane. Utrzymując się długo i nasilając jesienią oraz wiosną mogą świadczyć o chorobie wrzodowej czy refluksie. Schorzenia te wymagają już bardziej skomplikowanego leczenia i monitorowania przez specjalistę. Natomiast kiedy problem związany jest z niewłaściwą dietą, warto ją zmienić i wspomagać się dostępnymi bez recepty lekami na zgagę i nadkwasotę.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.