Spis treści
Opis Dawkowanie Skład Działanie Przeciwwskazania
Opis Lek tradycyjnie stosuje się w niestrawności, dolegliwościach trawiennych związanych z dysfunkcją wątroby (wzdęcia, bóle brzucha, odbijania, nudności, zaparcia), zaburzeniach aktywności skurczowej pęcherzyka żółciowego.
Dawkowanie Dorośli: w niestrawności jednorazowo 1 do 3 tabletek, w innych dolegliwościach trawiennych przeciętnie 3 razy dziennie po 1 do 2 tabletek 30 min. po posiłku. W zaparciach 2 tabletki rano i wieczorem na 1/2 godziny przed jedzeniem.
U dzieci powyżej 10 roku życia: 1 tabletkę drażowaną 3 razy dziennie po posiłku (po konsultacji z lekarzem).
Skład 1 tabletka drażowana
Substancje czynne:
Raphani sativi nigrl radicis extractum siccum cum carbo medicinalis - wyciąg suchy z korzenia rzodkwi czarnej z węglem aktywnym (1:1) - 150 mg,
Cynarae herbae extractum spissum - wyciąg gęsty z ziela karczocha - 47 mg,
Acidum dehydro+cholicum - kwas dehydrocholowy - 40 mg,
Menthae piperitae oleum - olejek miętowy - 15 mg.
Substancje pomocnicze:
skrobia ziemniaczana, sacharoza, żelatyna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, talk, guma arabska, wapnia wodorofosforan, węgiel aktywny.
Działanie Jest lekiem działającym żółciopędnie i żółciotwórczo (wywiera bezpośredni wpływ na wątrobę, pobudza wydzielanie żółci). Regularne przyjmowanie preparatu pobudza wydzielanie żółci co działa ochronnie na miąższ wątroby, przyspiesza eliminację z żółcią szkodliwych substancji i wzmaga ruchy perystaltyczne jelit.
Przeciwwskazania Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, ciężkie choroby wątroby, niedrożność dróg żółciowych i przewodu pokarmowego, ostre i przewlekłe stany zapalne żołądka i jelit.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Raphacholin C a Raphacholin Forte – czym się różnią?
Leki te mimo podobnych nazw, mają inne składy. Raphacholin C zawiera wyciąg z korzenia rzodkwi czarnej, ziela karczocha, kwas dehydrocholowy i olejek z mięty pieprzowej. Raphacholin Forte natomiast ma głównie jeden z tych składników – kwas dehydrocholowy, ale w dużo większej dawce. Kwas ten przede wszystkim zwiększa wydzielanie i ułatwia transport żółci, dlatego polecany jest przy niedostatecznym wydzielaniu żółci przez organizm i związanymi z tym objawami niestrawności. Raphacholin Forte działa też delikatnie przeczyszczająco.
Raphacholin – na co pomaga?
Raphacholin C to skuteczny lek przy problemach z trawieniem. Może być stosowany w niestrawności, zaburzeniach pracy pęcherzyka żółciowego, bólach brzucha, uporczywym odbijaniu, wzdęciach, nudnościach czy zaparciach.
Raphacholin w ciąży – czy można stosować?
Nie przeprowadzano badań tego leku u kobiet w ciąży, dlatego nie wiadomo jaki wpływ wywiera na rozwijający się płód. Z tego względu, dla bezpieczeństwa, nie zaleca się przyjmowania leku Raphacholin w czasie ciąży. O jego ewentualnym wprowadzeniu powinien zadecydować tylko lekarz.
Raphacholin a karmienie piersią – czy to bezpieczne?
Podobnie jak w przypadku kobiet w ciąży, lek Raphacholin C nie był badany u kobiet karmiących piersią. Niektóre ze składników tego preparatu przechodzą do mleka matki. Nie wiadomo jednak jaki może mieć to wpływ na dziecko. Dlatego, ze względu na bezpieczeństwo malucha, nie zaleca się stosowania tego preparatu podczas laktacji na własną rękę.
Jakie są powodowane przez Raphacholin skutki uboczne?
Raphacholin C, jak każdy lek może wywoływać pojawienie się skutków ubocznych. Zdarzają się jednak one sporadycznie i nie są poważne. Najczęściej są to luźne stolce i kolka żółciowa. Jeśli u pacjenta pojawią się skutki uboczne związane ze stosowaniem leku Raphacholin, najlepiej odstawić ten preparat.
Czy mogę zastosować Raphacholin u dzieci?
Raphacholin u dzieci może być stosowany, o ile ukończyły one 10 lat. Wprowadzenie jednak tych tabletek u dzieci powinno odbyć się po konsultacji z lekarzem.