Co zrobić, gdy po kolejnej świątecznej biesiadzie dopadnie nas niestrawność? Ekspert allecco.pl przedstawia 5 sprawdzonych sposobów na problemy trawienne.
DIETA: Jak walczyć z łakomstwem
- Co jeść i pić na co dzień
- Jak zdrowo przeżyć święta?
W okresie jesienno-zimowym łatwo ulegamy pokusom podjadania i wybierania tłustszego jedzenia. Tłumaczymy to sobie potrzebą rozgrzania i zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej, która ma nas chronić przed zimnem. W efekcie kończy się to dodatkowymi kilogramami. Jak sobie z tym poradzić – podpowiada Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny, ekspert allecco.pl.
Zdecydowanie lepszy efekt rozgrzewający niż tłuste posiłki będzie miało regularne jedzenie i częstsze sięganie po ciepłe dania. Na śniadanie i kolację możemy przygotować na przykład: kanapki na ciepło, omlet, jajecznicę, jajka w koszulkach lub sadzone, ciepłą owsiankę czy też pieczone warzywa. Natomiast w ramach przekąsek możemy jeść zupy, które łatwo będzie podgrzać nawet w pracy.
Co jeść i pić na co dzień
Dobrym rozwiązaniem jest również sięganie po ciepłe napoje, zwłaszcza po herbaty: zieloną lub czerwoną. Warto też pić napary z ziół takich jak rumianek albo melisa, czy też kakao (np. przygotowane z surowych ziaren z dodatkiem cynamonu i kardamonu). Polecam również dodawanie do potraw przypraw korzennych – zwłaszcza cynamonu, kardamonu i imbiru, a także ostrych przypraw – papryki czy pieprz cayenne.
Należy jednak pamiętać, że ostrych przypraw powinny unikać – a najlepiej całkiem wykluczyć je z diety – osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego lub trawiennego. Wyeliminować je powinni zwłaszcza pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, ze stanami zapalnymi błony śluzowej przewodu pokarmowego i z chorobą refluksową. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących używanie ostrych przypraw jest kwestią indywidualną i zależy od tego, jak czuje się po nich kobieta.
Jak zdrowo przeżyć święta?
Święta Bożego Narodzenia w naszej kulturze obchodzone są przy stołach suto zastawionych rozmaitymi potrawami. O ile poszczególne tradycyjne dania jedzone osobno nie zaszkodzą, o tyle spożyte jednocześnie nie należą do najlżejszych. Jak uniknąć przejedzenia i kłopotów z nim związanych?
Do wigilijnej kolacji nie powinniśmy siadać głodni. Nawet, gdy chcemy przestrzegać postu tego dnia, dobrze jest jednak zjeść małe, proste posiłki co 3-4 godziny, aby utrzymać prawidłową pracę przewodu pokarmowego. Dzięki temu szybciej poradzi on sobie z dużą ilością jedzenia.
W składzie tradycyjnych potraw wigilijnych znajduje się m.in.: kapusta, grzyby, smażona ryba. Tymczasem wszystkie te produkty są ciężkostrawne i obciążają pracę wątroby. Dlatego warto ograniczyć ich ilość, zwłaszcza gdy mamy jeść je łącznie, w krótkim odstępie czasu. Najlepiej zrezygnować też z panierowania ryby.
I jeszcze jedno: w trakcie Wigilii oraz pozostałych świątecznych dni musimy zwracać uwagę na to, co pijemy. Warto unikać słodkich gazowanych napojów i soków, a także ograniczyć mocny alkohol. Dobrze sięgać po wodę, ale również kompot z suszu, który jest źródłem rozpuszczalnego błonnika, więc stymuluje pracę jelit i przyspiesza procesy trawienne.
Świętujcie na zdrowie!
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.