Co zrobić, aby zdrowiej żyć? Wiele osób o to pyta, ale wiele też nie jest gotowych na rewolucję, bo się jej obawia. Dlatego proponuję zmianę kilku nawyków, co na pewno pójdzie na zdrowie, a nie będzie kłopotliwe – radzi ekspert allecco.pl.
Plany na nowy rok: działaj z głową
Tylko co dziesiąte postanowienie noworoczne udaje się zrealizować. Dlaczego to takie trudne? Jak sprawić, aby plany nie były tylko nieosiągalnymi marzeniami – podpowiada ekspert allecco.pl.
- Zastanów się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć
- Skonkretyzuj postanowienia z użyciem metody S.M.A.R.T.
- Zapisz swoje noworoczne postanowienia
- Ciesz się z małych kroków
- Przygotuj się do zmian
Początek roku jest zwykłe doskonałym momentem do wyznaczania nowych celów i tworzenia planów. Postanowienia noworoczne początkowo wydają się łatwe do zrealizowania. Niestety, z upływem kolejnych dni nasz zapał maleje, plany przestają mieć tak duże znaczenie jak wcześniej, a po naszej motywacji i marzeniach pozostaje jedynie rozczarowanie. Nie musi jednak tak być. Przygotowaliśmy kilka podstawowych zasad, które są pomocne w określeniu planu na Nowy Rok oraz ułatwiają przy nim wytrwać.
Zastanów się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć
Przemyśl dobrze, na jakich zmianach zależy ci najbardziej w nowym roku kalendarzowym. Warto poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu. Wyrabianie nowych nawyków i wprowadzanie mniejszych lub większych zmian w swoim życiu, zwykle wymaga determinacji, zaangażowania i konsekwencji. Jeśli założymy sobie cele, które są jedynie chwilową zachcianką, istnieje duża szansa, że porzucimy je w ciągu kilku najbliższych dni.
Skonkretyzuj postanowienia z użyciem metody S.M.A.R.T.
Aby zwiększyć szansę na to, że postanowienia noworoczne nie będą tylko chwilowym pomysłem, warto bardzo dokładnie sprecyzować cele. Można skorzystać z metody S.M.A.R.T., która zakłada, że określone postanowienie powinno być:
- S – szczegółowe
- M – mierzalne
- A – atrakcyjne
- R – realistyczne
- T – terminowe
Przykładowo, zamiast zakładać, że w następnym roku schudnę, znacznie lepszym pomysłem będzie to doprecyzować: zrzucę pięć kilogramów do końca maja dzięki regularnym ćwiczeniom trzy razy w tygodniu i wyeliminowaniu słodyczy.
Im bardziej precyzyjny będzie cel, tym większa szansa że przy nim wytrwamy. Dzięki temu, że jest on mierzalny, łatwo możemy śledzić postępy, a tym samym nie tracimy motywacji. Postanowienie musi stanowić atrakcyjne wyzwanie, bo inaczej nie będzie nam na nim zależeć i szybko je porzucimy.
Ważne, aby nie wyznaczać sobie nieosiągalnych celów, bo w takim wypadku szybko się do nich zniechęcimy. Oczywiście mechanizm ten działa w obie strony, ponieważ zbyt łatwe postanowienie nie da nam oczekiwanej satysfakcji. Istotna jest także doprecyzowana terminowość. Warto przemyśleć ile dokładnie potrzeba czasu na wprowadzenie danej zmiany, bo inaczej doprowadzi to do przeciągania realizacji określonego postanowienia w nieskończoność.
Zapisz swoje noworoczne postanowienia
Już samo spisanie swoich postanowień noworocznych znacznie zwiększa szanse na sukces. Oznacza to bowiem, że podchodzimy do sprawy poważnie i rzeczywiście chcemy, aby w tym roku udało się zrealizować dane cele. Pamiętajmy również, że pamięć bywa ulotna. Natomiast zapisanie tego wszystkiego, a dodatkowo wydrukowanie i powieszenie w widocznym miejscu, nie pozwali łatwo zapomnieć o tym, co uznaliśmy za ważne i warte zmiany.
Ciesz się z małych kroków
Jeśli jest to możliwe, podziel swoje postanowienie na kolejne etapy. Chcąc schudnąć 10 kg, warto założyć, aby regularnie tracić 2 kg wagi na miesiąc. 10 kg wydaje się dość dużym wyzwaniem, jednak 2 kg na miesiąc jest zdecydowanie łatwiejsze do zaakceptowania i osiągnięcia. Takie myślenie zawsze bardziej motywuje i zachęca do trwania przy swoim postanowieniu.
Dodatkowo nagradzaj się za zrealizowanie kolejnych etapów planu. Oczywiście, znacznie lepiej, żeby nagrodą nie była duża tabliczka czekolady ani całe opakowanie lodów, w przypadku gdy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów, ale już np. wypad do kina lub zakup ubrania, może być przyjemnością, która da odpowiednią satysfakcję i zachęci do dalszej realizacji celu.
Przygotuj się do zmian
Aby móc realizować swoje postanowienia, należy się do nich przygotować zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Dlatego należy podjąć wcześniej stosowne działania, np. jeśli nie chcemy jeść słodyczy, pozbądźmy się ich z domu. Nie kładźmy sobie od razu kłód pod nogi i nie wystawiajmy naszego samozaparcia na próbę, szczególnie na początku, kiedy takie pokusy są trudne do przezwyciężenia. Z czasem wyrobimy w sobie nowe nawyki i nie będziemy tak podatni na tego typu przeszkody.
Jeśli chcemy zacząć biegać lub uprawiać inny sport, zastanówmy się, czy mamy do tego odpowiedni strój oraz sprzęt. Jeśli nie, postarajmy się to zmienić jeszcze przed nadejściem nowego roku. Później może być to idealna wymówka, aby przekładać założony cel nawet w nieskończoność.
Postanowienia noworoczne są jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Stosując się do powyższych rad i postępując konsekwentnie, możemy znacznie zwiększyć szanse na osiągnięcie pełnego sukcesu. Jak powiedział Antoine de Saint-Exupéry – „Cel bez planu jest tylko życzeniem”. Mądrze określając cele i trwając przy nich, możemy sprawić, że postanowienia noworoczne nie będą tylko pustymi obietnicami, a realnymi zmianami na lepsze.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.