Tylko co dziesiąte postanowienie noworoczne udaje się zrealizować. Dlaczego to takie trudne? Jak sprawić, aby plany nie były tylko nieosiągalnymi marzeniami – podpowiada ekspert allecco.pl.
Rzucanie palenia – prawdy i mity
- Jak przestać palić?
Jak trudne jest rzucenie palenia wiedzą ci, którzy nie raz próbowali rozstać się z nałogiem. Niepodważalną prawdą jest fakt, że palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia i uzależnia, przez co organizm bardzo trudno się od tego nałogu odzwyczaja. Jednak jakie jeszcze informacje krążą o rzucaniu palenia? Co jest prawdą, a co mitem?
Palenie papierosów to zgubny nałóg – nie tylko bardzo szybko uzależnia, ale także bardzo trudno się go pozbyć. A konsekwencje zdrowotne tego nałogu są ogromne, począwszy od ziemistej cery aż po śmiertelne nowotwory. Dlatego warto spróbować rzucić palenie. Chcąc pozbyć się nałogu, warto jednak opierać się na faktach, które pomogą pozbyć się uzależniania. I wiedzieć, co jest mitem.
Jak przestać palić?
Rzucanie palenia to zwykle proces trudny i wieloetapowy (obejmuje przygotowanie do rzucenia palenia, rzucanie palenia, czasem nawroty i w końcu upragniona abstynencja). Rzucanie palenia nie odbywa się z dnia na dzień, należy wyleczyć nie tylko fizyczne uzależnienie organizmu od nikotyny, ale także psychicznie pozbyć się nałogu.
Oto krótka lista faktów i mitów na temat palenia:
MIT: Papierosy „light” są mniej szkodliwe dla zdrowia
Może i zawierają mniej nikotyny, ale mają tyle samo szkodliwych substancji toksycznych, co „mocne” papierosy. Tak samo uzależniają i tak samo trudno z nich zrezygnować.
MIT: Palenie odchudza
Przez lata słyszało się opinie, że palenie pobudza metabolizm i ułatwia odchudzanie. A rzucenie palenia wiąże się z tyciem. Najnowsze badania pokazują, że dym tytoniowy może powodować zwiększenie masy ciała, a tyjemy po rzuceniu palenia, niejako na własne życzenie, papierosy zastępując tuczącymi przekąskami.
PRAWDA: Można rzucić palenie z dnia na dzień
Są tacy palacze, którzy postanowili wypalić ostatniego papierosa z ostatniej paczki i pożegnać się z nałogiem. I im się to udaje. Jak? Nie jest to proste, bo organizm domaga się kolejnej dawki nikotyny. Jednak najważniejsze jest silne postanowienie zerwania z nałogiem i silna wola, aby nie sięgnąć po papierosa. To może się udać!
MIT: Akupunktura „uzdrawia” z nałogu papierosowego
Nie ma naukowych dowodów, które potwierdziłyby tę teorię. W konkretnych przypadkach akupunktura może pomóc w rzuceniu palenia, jednak podejrzewa się, że bardziej ma to związek z psychicznym nastawieniem palacza.
PRAWDA: E-papieros pomaga rzucić palenie
Tak, ale pod warunkiem, że wybierzemy płyny o bardzo niskiej lub zerowej zawartości nikotyny. E-papieros pomaga radzić sobie z nawykiem palenia, a palacz łatwiej nauczy się, co „zrobić z rękami”, kiedy nie ma w nich prawdziwego papierosa.
MIT: Zażywanie środków uspakajających pomaga rzucić palenie
Stosowanie takich substancji zamiast papierosa daje jedynie efekt „zamiennika”, czyli nasz mózg dostaje informacje, że czymś zaspokoiliśmy potrzebę zapalenia. Ale ani nie jest to skuteczna metoda leczenia nałogu, ani zażywanie środków uspokajających bez konsultacji z lekarzem nie wyjdzie nam na zdrowie.
MIT: „Za pierwszym razem nie udało mi się rzucić palenia, to nie będę próbować kolejny raz”
To częsta wymówka wśród palaczy, która ma niewiele wspólnego z prawdą. To, że pierwsza próba była nieskuteczna, nie znaczy, że nie warto ponownie próbować. Czasami dopiero „nasta” próba rzucenia palenia pozwala pozbyć się uzależnienia.
PRAWDA: Stopniowe ograniczanie liczby dziennie wypalanych papierosów pozwala powoli wychodzić z nałogu
Tak, organizm „przyzwyczaja się” do coraz mniejszych dawek nikotyny. Kiedy już znacznie ograniczymy liczbę wypalanych papierosów, wówczas łatwiej całkiem odstawić palenie. Na podobnej zasadzie działają preparaty z apteki pomagające uwolnić się z nałogu. Zawierają one w swoim składzie nikotynę (lub jej odpowiedniki), czyli to czego najbardziej palaczowi brakuje, gdy zaczyna proces detoksykacji. Wszystkie te preparaty mają odpowiednią dawkę nikotyny, co pozwala na zmniejszenie jej w miarę upływu czasu aż do całkowitego pozbycia się nałogu.
Wśród preparatów pomagających rzucić palenie są: plastry (Niquitin), tabletki i kapsułki (np. Desmoxan), gumy do żucia (np. Nicorette) czy kapsułki do ssania.
Podsumowując, chcąc zmierzyć się z nałogiem powinniśmy przede wszystkim nastawić się psychicznie, by podjąć walkę z głodem nikotynowym, który niestety przez 3-4 dni będzie bardzo się dopominał o nikotynę, ale potem osłabnie. Po udanym procesie rzucenia palenia będziemy mogli triumfować jako niepalący, szczęśliwi i zdrowi ludzie.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.