Kategorie
Nikotyna zawarta w papierosach bardzo mocno uzależnia, dlatego rzucenie palenia jest tak trudne. Nie ma co się dziwić, że na 20 osób podejmujących próbę, udaje się zaledwie 1. Bardzo ważne jest indywidualne podejście do sprawy i przekonanie samego siebie o słuszności podjętej decyzji. Psycholodzy przestrzegają, że jeśli robimy to dla kogoś, to próba zapewne zakończy się niepowodzeniem. Tak naprawdę nie ma łatwego sposobu na rzucenie palenia. Warto jednak połączyć silną wolę z preparatami na rzucenie palenia.
W tym momencie na rynku istnieją 2 grupy produktów dla osób rzucających palenie. Pierwsza z nich to produkty z nikotyną, stanowiące bazę, tzw. nikotynowej terapii zastępczej. Zawierają one różne dawki nikotyny, w różnych, przystępnych formach – gumy, plastry, spraye, tabletki do ssania. Dzięki temu pacjent może odzwyczaić się od palenia papierosów i zmniejszając dawkę nikotyny, również od niej samej. Druga grupa to kapsułki i tabletki z cytyzyną, które wypierają nikotynę z układu nerwowego i niwelują też objawy związane z jej odstawianiem. Bez wątpienia jednak to każdy zainteresowany powinien znaleźć swój własny sposób na skuteczne rzucanie palenia.
Rzucanie palenia to proces, który w głównej mierze zależy od motywacji osoby uzależnionej. Kiedy jest ona wysoka, łatwiej zerwać z nałogiem. Choć na rynku występują środki na rzucenie palenia, to nie rozwiązują problemu całkowicie. Nie zastąpią silnej woli, która powstrzymuje przed wyjściem na dymka. Preparaty na rzucenie palenia tylko wspierają proces wychodzenia z nałogu.
Istnieją naturalne preparaty na rzucenie palenia. Opierają się na ziołach, które poprawiają samopoczucie osoby uzależnionej podczas zrywania z nałogiem. Środki na rzucenie palenia z ekstraktem z Kudzu wspomagają wydzielanie endorfin. Pod tym terminem kryją się słynne hormony szczęścia. Omawiając preparaty na niepalenie, warto zwrócić uwagę na wyciąg z rooibos. Ostrokrzew paragwajski słynie z tego, że wykazuje aktywność wyciszającą i uspokajającą. Niweluje zatem ogólne rozdrażnienie, które cechuje zespół abstynencyjny.
Decydując się na rzucenie palenia, należy otoczyć się siecią wsparcia społecznego. Przyjaciele i krewni wspomogą rozmową i podtrzymają motywację, gdy ta ulegnie osłabieniu. Warto zadzwonić do nich w chwilach kryzysu i zwątpienia, gdy pojawia się chęć sięgnięcia po papierosa.
Niekiedy rzucanie palenia idzie w parze z psychoterapią. Specjalista pomaga dotrzeć do myśli automatycznych i przekonań kluczowych, które przyczyniają się do sięgania po papierosa. Zastępując dysfunkcyjne założenia ich bardziej wspierającymi odpowiednikami, udaje się pokonać nałóg.
Środki na rzucanie palenia są dziś bardzo różnorodne. Nikotynowa terapia zastępcza zostanie bardziej szczegółowo omówiona w dalszej części wpisu. Warto zaznaczyć, że preparaty na rzucenie palenia obejmują: gumy, pastylki, plastry i drażetki. Zawierają one niewielką dawkę nikotyny, czyli alkaloidu odpowiedzialnego za uzależnienie. Środki na rzucenie palenia wspomagają proces wychodzenia z nałogu. Są wolne od rakotwórczych substancji smolistych, które występują w dymie tytoniowym. Preparaty na rzucenie palenia można kupić bez recepty.
Rzucanie palenia to wymagający proces, podczas jego realizacji często pojawia się pokusa sięgnięcia po papierosa. Nie zawsze udaje się ją zwalczyć, dlatego wiele osób powraca do nałogu. Z pomocą przychodzą leki na rzucenie palenia. Najlepsze rezultaty przynoszą u zmotywowanych pacjentów, którzy dysponują siecią wsparcia społecznego. Nawet sprawdzony lek na rzucenie palenia nie pomoże, gdy za papierosami idą nieuświadomione przekonania i potrzeby. Warto rozpoznać, co stoi za uzależnieniem, czy nie wynika ono z chęci rozładowania stresu lub uczestniczenia w interakcjach społecznych. Kiedy potrzeby zostaną zidentyfikowane, środki na rzucenie palenia mogą okazać się nieocenionym wsparciem.
Ogólne rozdrażnienie, niepokój, zaburzenia snu, problemy z koncentracją, zwiększenie apetytu, bóle głowy i gorączka – to tylko niektóre z symptomów, na które skarżą się ludzie zrywający z nałogiem. Głód nikotynowy pomagają zaspokoić środki na rzucenie palenia takie jak:
Dobry środek na niepalenie można rozpoznać po tym, że skutecznie zastępuje chęć sięgnięcia po wyrób tytoniowy. Z czasem trzeba nauczyć się funkcjonować bez niego. Choć środki na rzucenie palenia zawierają niewielką dawkę nikotyny, to nawet ona jest szkodliwa dla organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem układu krążenia.
Rzucanie palenia to proces, którego skuteczność w głównej mierze zależy od motywacji danej osoby. Niektórym udaje się stosunkowo łatwo zerwać z nałogiem, wpływają na to cechy osobnicze. Warto pamiętać, że rzucanie palenia okazuje się trudniejsze, gdy nałóg trwa kilkadziesiąt lat. Występuje wówczas nie tylko silne uzależnienie chemiczne, ale też do głosu dochodzą utrwalone połączenia synaptyczne, które odpowiadają za uzależnienie behawioralne. Warto sięgnąć po środki na rzucenie palenia, gdy nałóg rozpoczął się przed laty. Dobrym rozwiązaniem wydaje się także psychoterapia, bo samemu ciężko pożegnać się z uzależnieniem.
Preparaty na rzucenie palenia zawsze warto mieć przy sobie. Przydadzą się, gdy pojawi się nagła chęć sięgnięcia po papierosa.