Tylko co dziesiąte postanowienie noworoczne udaje się zrealizować. Dlaczego to takie trudne? Jak sprawić, aby plany nie były tylko nieosiągalnymi marzeniami – podpowiada ekspert allecco.pl.
Nałogi: jak rzucić nikotynę?
Często wśród noworocznych postanowień pojawia się chęć rzucenia palenia. Jakie kroki podjąć, aby wygrać walkę z nałogiem? Ekspert allecco.pl podpowiada, co pomoże zwalczyć uzależnienie od nikotyny.
- Nikotyna - wpływ na organizm
- Jak rzucić palenie papierosów?
- Uzależnienie od nikotyny
- Leki na rzucenie palenia
Nikotyna - wpływ na organizm
Mimo rosnącej świadomości na temat szkodliwości nikotyny i substancji smolistych, zawartych w dymie tytoniowym, papierosy pali regularnie nieco ponad 20 proc. polskiego społeczeństwa. Długoletnie sięganie po tego typu używkę prowadzi do uzależnienia zarówno psychicznego jak i fizycznego, a składniki dymu papierosowego są nie tylko rakotwórcze, ale wywołują również szereg schorzeń w obrębie układu krążenia, przewodu pokarmowego, a także zaburzenia podczas przebiegu ciąży i niepłodność.
Nie jest łatwo skończyć z nałogiem z dnia na dzień. Jedni potrzebują wsparcia ze strony najbliższych, a inni silnego impulsu, aby podjąć i kontynuować walkę z paleniem. Jak zatem rozważnie podejść do tej kwestii i jakie preparaty pomogą w wygrać z nałogiem?
Jak rzucić palenie papierosów?
Zanim podejmiemy próbę rzucenia palenia, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Niekiedy właściwe podejście pozwoli osiągnąć znacznie więcej niż sięganie jedynie po tabletki na niepalenie czy środki związane z nikotynową terapią zastępczą. O czym należy pamiętać?
- Zapisz na kartce powody, dla których chcesz rozpocząć walkę z nałogiem i regularnie czytaj utworzoną listę. Podczas całego procesu czeka cię mnóstwo wyrzeczeń, dlatego warto pamiętać o argumentach, które zapoczątkowały taką decyzję.
- Dobrze zaplanuj rozpoczęcie całego procesu. Nie będzie dobrym pomysłem kiedy zaczniesz rezygnować z papierosów podczas miesiączki czy stresującego okresu w pracy. Dlatego niekiedy lepiej przesunąć ten termin na późniejszy okres, np. urlopu.
- Zadbaj, aby w czasie walki z nałogiem otaczali cię ludzie niepalący oraz tacy, którzy będą utwierdzać cię w słuszności podjętych działań.
- Powiedz jak największej liczbie osób o swojej próbie walki z nałogiem, ponieważ znacznie trudniej jest okazać słabość w oczach innych.
- Pamiętaj o aktywności fizycznej, odpowiedniej ilości snu oraz nawodnieniu. Higieniczny tryb życia pozwoli nie tylko poprawić ogólną kondycję organizmu, ale także odwróci uwagę od chęci zapalenia na co dzień.
- Miej zawsze zajęte ręce, a wokół siebie rzeczy, które będą w stanie zastąpić papierosa.
- Nie bój się skorzystać z pomocy farmaceuty lub lekarza, którzy doradzą Ci, po jakie preparaty łagodzące głód nikotynowy można sięgnąć.
Uzależnienie od nikotyny
Nikotyna to substancja psychoaktywna, która oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, a przez to powoduje powstanie uzależnienia fizycznego. Organizm nie jest w stanie radzić sobie bez regularnego drażnienia receptorów nikotynowych, co oznacza, że aby osiągnąć poziom koncentracji i pobudzenia podobny jak u osób niepalących, należy po prostu sięgnąć po papierosa. Ponadto wraz z upływem lat dawki nikotyny muszą być regularnie zwiększane, aby utrzymać podobny poziom stymulacji.
Właśnie w związku z brakiem określonej stymulacji, czyli z zaprzestaniem palenia, pojawia się szereg nieprzyjemnych objawów związanych z zespołem abstynencyjnym. Mogą zacząć się one już nawet po kilku godzinach od wypalenia ostatniego papierosa:
- ogromna chęć sięgnięcia po papierosa (głód nikotynowy),
- irytacja,
- niepokój,
- rozdrażnienie,
- zmęczenie,
- bezsenność,
- problemy ze skupieniem uwagi,
- zwiększenie apetytu.
Natomiast zależność psychiczna jest wynikiem powtarzalnego rytuału związanego z paleniem papierosów. Dzieje się tak ze względu na to, że palimy w sytuacjach stresowych lub kiedy czujemy się niekomfortowo. Nikotyna działa pobudzająco, więc wcale nie pomaga rozładować napięcia, ale jednak sama czynność palenia odwraca uwagę od problemu i daje złudne poczucie jego rozwiązania. Poza tym niektórzy łączą palenie papierosów z codziennie wykonywanymi czynnościami, np. piciem kawy, czytaniem gazety czy rozmową przez telefon, więc rzucając palenie bardzo ciężko odmówić sobie papierosa szczególnie podczas tych rytualnych czynności.
Więcej informacji o rzucaniu palenia możesz znaleźć w artykule – Rzucanie palenia – prawdy i mity >>
Leki na rzucenie palenia
1. Nikotynowa terapia zastępcza
Dzięki środkom zawierającym jedynie nikotynę można ograniczyć szkodliwe działanie dymu tytoniowego i stopniowo zmniejszyć ilości dostarczanego do organizmu narkotyku, co z upływem czasu pozwala całkowicie uwolnić się od nikotyny, a przede wszystkim złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego. Preparaty stosowane w nikotynowej terapii zastępczej są dostępne w następujących postaciach:
- gumy z nikotyną - dostępne w różnych wariantach smakowych, zawierające 4 mg (dla osób rozpoczynających walkę z nałogiem) bądź 2 mg czystej nikotyny; należy zastosować 1 gumę w momencie gdy odczuwa się potrzebę sięgnięcia po papierosa, np. Nicorette classic 2 mg lub Nicorette freshfruit bez cukru 4 mg;
- plastry z nikotyną – 3 - stopniowa kuracja plastrami trwa około 10 - ciu tygodni i polega na ich codziennej zmianie oraz naklejaniu w nieco innym miejscu; dawki nikotyny należy dostosowywać do zaleceń producenta;
- spraye z nikotyną – spray do stosowania w jamie ustnej należy zastosować kiedy pojawia się chęć na papierosa, maksymalnie można zaaplikować 64 dawki w ciągu 16 – tu godzin, jednak z każdym kolejnym dniem najlepiej jest zmniejszać ich liczbę;
- tabletki do ssania z nikotyną – dostępne są różne dawki tego typu produktów, zazwyczaj o miętowym smaku.
2. Tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną
Na rynku dostępne są bez recepty tabletki zawierające cytyzynę. Substancja ta działa podobnie do nikotyny, stanowiąc dla niej konkurencję. Pozwala to na stopniowe oczyszczenie organizmu z nikotyny, zmniejszenie zależności organizmu, a także odzwyczajenie się od palenia i ograniczenie objawów abstynencji. Przez pierwsze 3 dni kuracji można zastosować nawet 6 dawek leku, a następnie stopniowo je zmniejszać, ograniczając jednocześnie liczbę wypalanych papierosów. Całość takiej terapii trwa 4 tygodnie. Oczywiście jak w każdym przypadku najważniejsza i tutaj jest silna wola i determinacja pacjenta, dlatego nie ma co liczyć, że jest to kolejny cudowny i łatwy sposób na rzucenie palenia. Leki tego typu to: Tabex oraz Desmoxan.
Więcej preparatów pomagających w rzucaniu palenia znajdziesz tutaj >>
Niewątpliwie rzucenie palenia niesie za sobą wiele korzyści, zarówno zdrowotnych, jak i finansowych. Nie jest to jednak proste, szczególnie dla osób, które sięgają po papierosa regularnie od wielu lat. Może Nowy Rok będzie dla niektórych impulsem do wprowadzenia korzystnych zmian w swoim życiu i zapoczątkowania niepalenia. Warto również pamiętać, że pomocne w przetrwaniu tego trudnego okresu będą środki farmakologiczne, łagodzące objawy abstynencji, które to w połączeniu z odpowiednim podejściem pacjenta ułatwią drogę do wygrania walki z nałogiem.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.