Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Przeciwwskazania
- Interakcje
Opis
Wskazania:
- Zapobieganie krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych.
- Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, w ciąży i karmiących piersią w porozumieniu z lekarzem.
- Zapobieganie niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych.
- Leczenie wspomagające osteoporozy u dorosłych.
Dawka 2 000 IU wskazana jest dla zdrowych osób dorosłych do 75 roku życiaDawka 4 000 IU wskazana jest dla zdrowych osób dorosłych od 75 roku życia.
Dawkowanie
Zalecane dawkowanie dla dzieci powyżej 6 roku życia wynosi 1000 IU na dobę.
Młodzieży w weku 11-18 lat, w celu zapobiegania niedoborom należy podawać 1000-2000 IU na dzień. Aby zapobiegać krzywicy i osteomalacji w tej grupie wiekowej dawka dobowa powinna wynosić 2000 IU.
Osobom dorosłym zaleca się przyjmowanie 1000-2000 IU w ciągu doby, aby przeciwdziałać powstawianiu niedoborów witaminy D3 lub 2000 IU dziennie w celu zapobiegania krzywicy i osteomalacji.
W trakcie leczenia wspomagającego osteoporozy u osób dorosłych zaleca się przyjmowanie 2000-4000 IU na dobę.
Tabletkę należy podawać doustnie, popijając ją wodą. Bez nadzoru lekarza nie należy przyjmować produktu dłużej niż przez 3 miesiące lub w dawkach większych niż zalecane.
Działanie
Witamina D wpływa korzystnie na:
- utrzymanie zdrowych kości i zębów,
- prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu,
- prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego,
- prawidłowe funkcjonowanie mięśni.
Skład
Jedna tabletka zawiera 50 mikrogramów cholekalcyferolu, co odpowiada 2000 IU witaminy D3.
Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna (typ 102), wapnia wodorofosforan dwuwodny, skrobia żelowana, kukurydziana, krospowidon (typ A), sacharoza, magnezu stearynian, sodu askorbinian, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, krzemionka koloidalna bezwodna, all-rac-α-Tokoferol.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria.
Kamica nerkowa i (lub) ciężka niewydolność nerek.
Rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może być obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do przedawkowania). W tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania.
Interakcje
Stosowanie produktów zobojętniających zawierających glin razem z produktem Vigalex Bio lub Vigalex Forte może prowadzić do zwiększenia stężenia glinu w krwi, nasilając ryzyko toksycznego działania glinu na kości.
Produkty zobojętniające, zawierające magnez, podawane równocześnie z witaminą D, mogą zwiększać stężenie magnezu we krwi.
Fenytoina i barbiturany mogą obniżać skuteczność działania witaminy D. Stężenia 25-hydroksywitaminy D mogą się zmniejszyć, a metabolizm do nieaktywnych metabolitów może ulec nasileniu.
Tiazydowe leki moczopędne mogą prowadzić do hiperkalcemii wywołanej zmniejszonym wydalaniem
wapnia przez nerki. Podczas długotrwałego leczenia należy kontrolować stężenie wapnia w surowicy i
w moczu.
Jednoczesne podawanie glikokortykosteroidów może znosić działanie cholekalcyferolu.
Naparstnica (glikozydy nasercowe): doustne podawanie witaminy D może nasilać działanie i toksyczność naparstnicy.
Podczas terapii witaminą D toksyczność glikozydów nasercowych może ulec nasileniu w wyniku zwiększonego stężenia wapnia (ryzyko rozwoju arytmii). Należy kontrolować stężenie wapnia w surowicy i w moczu pacjentów oraz przeprowadzać okresowe badania EKG.
Metabolity lub analogi witaminy D (np. kalcytriol): jednoczesne stosowanie z produktem Vigalex Bio lub Vigalex Forte zaleca się tylko w wyjątkowych przypadkach i pod warunkiem kontroli stężeń wapnia w surowicy.
Ryfampicyna i izoniazyd: mogą nasilać metabolizm witaminy D i zmniejszać jej skuteczność.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.