Reumatoidalne zapalenie stawów inaczej nazywane gośćcem to schorzenie o charakterze zapalnym, które dotyka głównie stawów, ale także innych narządów. Związane jest z dysfunkcją układu immunologicznego, ale nie jest znana dokładna przyczyna choroby. Jak rozpoznać RZS, kogo najczęściej dotyka i jak wygląda leczenie?
Bóle stawów
- Bóle stawów – przyczyny
- Preparaty na bóle stawów
- Wpływ diety i aktywności fizycznej na stawy
Bóle stawów – przyczyny
Stawy to ruchome połączenia między składnikami szkieletu, w których dochodzi do tarcia między nimi. Mimo iż, powierzchnie stawowe kości pokryte są odporną na ścieranie chrząstką szklistą zbyt duże ich obciążenie może prowadzić do bóli i zwyrodnień stawowych. Bóle stawowe mogą mieć podłoże niezapalne czyli wywołane przez uszkodzenia mechaniczne oraz podłoże zapalne czyli związane z stanami zapalnymi w tkankach stawowych i okołostawowych. Czasami bóle stawowe przechodzą samoistnie po kilku dniach, natomiast zdarza się również, że ich przyczyną zwłaszcza u osób starszych jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Bóle stawowe mogą świadczyć także o wielu chorobach np. dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, borelioza.
Preparaty na bóle stawów
Przy pierwszych objawach należy szukać przyczyny i próbować je zwalczać. Preparaty zawierające w składzie kolagen, glukozaminę i chondroitynę np. Collaflex, Orton Flex, 4 Flex, Flexagen będą pomagać w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej oraz kości, jak również wspomagają produkcję naturalnego kolagenu w organizmie. Ponadto glukozamina jest naturalnym budulcem chrząstki stawowej i innych tkanek łącznych, kości, wiązadeł i ścięgien. W sytuacjach bólowych doraźnie można stosować doustne leki przeciwbólowe min. niesteroidowe leki przeciwzapalne lub zawierające paracetamol np. Opokan, Nurofen Ultima, Ibuprom, Apap. Dodatkowo wsparciem mogą okazać się maści i plastry przeciwbólowe np. Olfen żel, Voltaren emulgel, DipRilif żel, PasoCare Termo plaster rozgrzewający, Apap Termal plaster rozgrzewający.
Wpływ diety i aktywności fizycznej na stawy
Korzystne mogą okazać się codzienne ćwiczenia rozciągające stawów oraz aktywności takie jak pływanie czy jazda na rowerze. Nie bez znaczenia może okazać się zmiana codziennej diety, która powinna być bogata w składniki naturalnie budujące kości i stawy. Bardzo ważne jest pełnowartościowe białko stanowiące podstawowy budulec tkanki stawowej występujące przede wszystkim w nabiale np. kefir, jogurt, twaróg, mleko. Nie mniej ważny wpływ mają zboża i warzywa strączkowe np. groch, fasola, bób, soczewica przyczyniające się do produkcji mazi stawowej, która jest substancją zmniejszającą tarcie w stawach. W leczeniu stanów zapalnych oraz poprawie ich elastyczności warto włączyć na stałe do diety tłuste ryby np. makrela, tuńczyk, śledź stanowiące bogate źródło kwasów tłuszczowych omega 3, których obecność poprawia ruchomość stawów oraz łagodzi stany zapalne. Opóźniająco na starzenie się stawów będą wpływać także takie produkty jak: marchewka, pietruszka, kapusta, jagody, truskawki, żurawina.
Czego unikać? Przede wszystkim produktów utrudniających wchłaniane się białka do których można zaliczyć alkohol, mocna kawa, tłuszcze zwierzęce.
Na co dzień unikaj obciążania stawów, noś wygodne obuwie, nie dźwigaj, nie nadwyrężaj się i utrzymuj wagę w normie.
Uwaga, artykuł nie stanowi porady medycznej, ani opinii farmaceuty lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pytającego. Uzyskane informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.