Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Przechowywanie
Opis
Paduden Express Forte 400 mg jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat w celu łagodzenia objawów w postaci bólu o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego, takich jak:
- ból głowy,
- ból zębów,
- ból menstruacyjny/bolesne miesiączkowanie,
- bóle mięśniowe (przykurcze),
- ból pleców.
W walce z bólem liczy się szybkość i precyzja. PADUDEN EXPRESS FORTE 400 mg to lek OTC zawierający 400 mg Ibuprofenu w 1 kapsułce miękkiej. Dzięki temu lek jest skuteczny w gorączce i bólach różnego typu. A płynna postać Ibuprofenu, od razu gotowa do wchłonięcia, zawarta w łatwej do połknięcia kapsułce powoduje, że Paduden Express Forte (ibuoprofen kapsułki) działa prawie 3 razy szybciej niż zwykły Ibuprofen w tabletce.
Działanie
Paduden Express Forte 400 mg to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Substancją czynną leku jest
ibuprofen.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (młodzież o masie ciała ≥ 40 kg): dawka 400 mg (1 kapsułka), powinna być przyjmowana co 6-8 godzin w razie konieczności.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Nie należy stosować dawki większej niż 1200 mg na dobę.
Jeśli u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat ten produkt leczniczy jest stosowany przez ponad 3 dni lub w przypadku nasilenia objawów, należy skonsultować się z lekarzem.
Jeśli u osób dorosłych po upływie 5 dni w przypadku leczenia bólu lub 3 dni w przypadku leczenia gorączki nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, bądź gdy pojawią się inne objawy, należy skontaktować się z lekarzem.
Pacjenci w wieku powyżej 65 lat: Należy ocenić dawkowanie, ponieważ może być konieczne zmniejszenie zazwyczaj stosowanej dawki.
Sposób stosowania:Kapsułki ibuprofen 400 mg przeznaczone są do podawania doustnego. Nie należy żuć kapsułek miękkich.
Zaleca się, aby pacjenci z wrażliwym żołądkiem przyjmowali produkt leczniczy wraz z posiłkiem. W przypadku przyjęcia ibuprofenu krótko po spożyciu posiłku rozpoczęcie działania produktu może być opóźnione. W celu uniknięcia uszkodzenia żołądka nie zaleca się przyjmowania ibuprofenu z alkoholem.
Przeciwwskazania
Leku nie należy stosować:- w przypadku nadwrażliwości na ibuprofen, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) (np. kwas acetylosalicylowy, naproksen itp.) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli u pacjenta wystąpiło kiedykolwiek owrzodzenie żołądka i (lub) dwunastnicy, krwawienie lub perforacja przewodu pokarmowego,
- jeśli u pacjenta występują krwawe wymioty,
- jeśli pacjent cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna (przewlekła choroba w której przebiegu system immunologiczny atakuje jelita, powodując stan zapalny co zwykle prowadzi do krwawych biegunek) lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ponieważ ibuprofen może powodować zaostrzenie przebiegu tych chorób,
- jeśli u pacjenta występują smoliste stolce lub krwawe biegunki,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba wątroby lub nerek,
- jeśli u pacjenta występuje krwawienie, zaburzenia krzepnięcia krwi lub pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe (stosowane w celu „rozrzedzenia” krwi). W przypadku konieczności stosowania leków przeciwzakrzepowych w tym samym czasie lekarz zleci badania krzepliwości krwi,
- w przypadku ciężkiej niewydolności serca,
- jeśli pacjentka jest w trzecim trymestrze ciąży.
Środki ostrożnościProdukt leczniczy nie jest odpowiedni do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Przyjmowanie produktu leczniczego w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Leki z grupy NLPZ należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą przewodu pokarmowego w wywiadzie (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna), ponieważ stany te mogą ulec zaostrzeniu.
W celu uniknięcia problemów sercowo-naczyniowych nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 1200 mg.
Badania kliniczne wskazują, że stosowanie ibuprofenu, zwłaszcza w dużej dawce (2400 mg/dobę), może być związane z niewielkim wzrostem ryzyka wystąpienia tętniczych incydentów zatorowozakrzepowych (na przykład zawału mięśnia sercowego lub udaru).
Podobnie jak inne leki z grupy NLPZ, ibuprofen może powodować nieznaczne przejściowe podwyższenie niektórych parametrów czynności wątroby, a także istotne podwyższenie aktywności transaminaz (SGOT i SGPT). W przypadku istotnego wzrostu wartości tych parametrów należy przerwać leczenie.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ibuprofen i jego metabolity mogą przenikać do mleka kobiet karmiących piersią w bardzo małych ilościach. Dotychczas nie są znane szkodliwe skutki działania u niemowląt, więc po krótkotrwałym stosowaniu w zalecanych dawkach, w celach przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych, przerwa w karmieniu piersią nie jest konieczna.
Skład
- Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każda kapsułka miękka zawiera 400 mg ibuprofenu.
- Pozostałe składniki to:
Rdzeń kapsułki: makrogol 600, potasu wodorotlenek, krzemionka koloidalna bezwodna i woda oczyszczona.
Otoczka kapsułki: żelatyna, sorbitol ciekły, częściowo odwodniony (E 420) i triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w temperaturze pokojowej.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.