Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Przeciwwskazania
Opis
Ibument Żel marki Ziaja bez zalecenia lekarza może być stosowany w leczeniu bólu i obrzęków wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręceń stawów) oraz w kontuzjach sportowych. Tylko po konsultacji z lekarzem może być stosowany również w leczeniu: bólów reumatycznych, w tym bólu stawów spowodowanych zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi; bólu pleców, lumbago, bólów mięśniowych, bólów w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach
Dawkowanie
Lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dla pacjenta lub zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Żel należy nałożyć na bolące miejsce i delikatnie wmasować, aż do wchłonięcia leku.
Należy jednorazowo stosować 1 do 4 cm żelu. W razie konieczności powtarzać, maksymalnie do 3 razy na dobę. Nie należy stosować żelu częściej, niż co 4 godziny.
Po użyciu żelu należy umyć ręce, chyba że są one miejscem leczonym.
Maksymalny czas trwania leczenia to dwa tygodnie.
Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Działanie
Ibument Żel to lek o miejscowym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który zawiera w swym składzie substancje czynne ibuprofen (50 mg w 1 g żelu) i lewomentol (30 mg w 1 g żelu).Ibuprofen to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który ogranicza stan zapalny w miejscu zmienionym chorobowo, działa łagodząco na ból i redukuje obrzęk. Z kolei Lewomentol wykazuje miejscowe działanie znieczulające oraz powoduje miejscowe przekrwienie tkanek. Skojarzone działanie obu składników powoduje, że po naniesieniu na skórę żelu następuje bardzo szybkie uśmierzenie bólu, utrzymujące się przez kilka godzin.
Skład
Substancje czynne: ibuprofen i lewomentol.
1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg lewomentolu.
Pozostałe składniki: etanol 96%, karbomer 980, glikol propylenowy, diizopropanolamina 85%, woda oczyszczona.
Przeciwwskazania
Leku Ibument nie należy stosować:
jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, lewomentol, lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
u osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt błony śluzowej nosa po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Żel nie powinien być stosowany na błony śluzowe, na uszkodzoną lub zmienioną zapalnie skórę, na okolice oczu.
Przerwać stosowanie leku, jeśli wystąpi pokrzywka i poradzić się lekarza.
Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.
Ibument należy stosować ostrożnie u kobiet w ciąży ze względu na możliwość opóźnienia wystąpienia spontanicznej akcji porodowej i wydłużenia czasu trwania porodu.
Ibument należy stosować ostrożnie u kobiet w czasie karmienia piersią.
Ryzyko działań niepożądanych oraz przenikania do mleka ludzkiego są niskie.
Produkt należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla dzieci.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.