Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Przeciwwskazania
- Działania niepożądane
Opis
Dolgit jest wskazany do miejscowego leczenia reumatyzmu mięśniowego, chorób zwyrodnieniowych i zapalnych stawów i kręgosłupa, stanów zapalnych tkanek miękkich stawów, np. kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, więzadeł i torebki stawowej), w sztywności barku, bólach krzyża, w następstwie zranień i urazów, np. zmiażdżeń, wylewów, zwichnięć, nadwyrężeń mięśni.
Dawkowanie
Do stosowania miejscowego. Pasek kremu (długości 4-10 cm) nakłada się i wciera 3-4 razy dziennie w miejsca chorobowo zmienione. W przypadku dużych krwiaków skręceń można rozpocząć stosowanie kremu pod opatrunkiem okluzyjnym.W chorobach reumatycznych preparat stosuje się najczęściej przez 4 tyg., przy urazach powstałych na skutek uprawiania sportu - przez 2 tyg.
Działanie
Niesteroidowy lek przeciwzapalny, pochodna kwasu propionowego, o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Hamuje aktywność cyklooksygenazy prostaglandynowej (hamowanie syntezy eikozanoidów, zmniejszanie zawartości kwasu arachidonowego w granulocytach). Działa przeciwagregacyjnie na płytki krwi. Zastosowany miejscowo łagodzi ból, zmniejsza obrzęk i odczyn zapalny. Podany na skórę szybko wchłania się, dzięki czemu akumulacja układowa leku jest minimalna. Wykazuje dobrą penetrację do stawów, gdzie wywołuje silny efekt przeciwzapalny po około 30 min.
Skład
1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu.
Przeciwwskazania
Nie stosować w nadwrażliwości na ibuprofen oraz inne składniki preparatu (glikol propylenowy, środki konserwujące) lub na kwas acetylosalicylowy. Preparatu Dolgit nie należy stosować na błony śluzowe oraz otwarte rany.
Krem nie jest przeznaczony do leczenia dzieci poniżej 14 lat. Nie stosować w trzecim trymestrze ciąży.
Działania niepożądane
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: niespecyficzne reakcje alergiczne i anafilaktyczne, wstrząs, zaburzenia skóry
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: astma, pogorszenie stanu astmatycznego, skurcz oskrzeli, duszność
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypki różnego typu, świąd pokrzywka, obrzęk naczyniowy, plamica, choroby pęcherzowe skóry,
Zaburzenia nerek i dróg moczowych niewydolność nerek u pacjentów z chorobami nerek
Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: ból brzucha, niestrawność.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.