Kategorie
Bolesność w okolicy dużych stawów wiąże się zazwyczaj z nieodpowiednią ilością chrząstki, bądź mazi stanowej, a także z przeciążeniem struktur budujących staw, jak torebka stawowa, czy więzadła. Doraźnie można sięgać po leki przeciwbólowe, czy maści na stawy, ale najlepiej podejść do problemu kompleksowo i zastosować suplement na stawy, który wzmocni i odżywi struktury stawowe, a dzięki temu po kilku miesiącach regularnej kuracji zniknął dolegliwości bólowe.
Ubytki w strukturze kości związane są z wiekiem i dotyczą głównie kobiet. Dla zachowania ich odpowiedniej funkcjonalności i w celu zapobiegania złamaniom warto sięgać po preparaty z witaminą D3, K2 oraz z wapniem. Takie połączenie pozwoli na wbudowywanie się wapnia bezpośrednio w kości i zabezpieczy przed jego odkładaniem się na obwodzie, np. w naczyniach krwionośnych.
Reumatyzm niewątpliwie wymaga leczenia pod okiem specjalisty i odpowiedniej diagnostyki. To bardzo bolesna choroba dotycząca osób starszych. Zawsze jednak można wspomagać się ziołami na reumatyzm w postaci maści lub lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty.
Ból kości i stawów miewa różne podłoże. Jego wystąpieniu czasem można zapobiec, ale pewne procesy ściśle wiążą się z wiekiem. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się:
Każdy lek na bóle kości i stawów powinien być przyjmowany pod kontrolą lekarza, ponieważ nawet paracetamol stosowany długotrwale niesie ze sobą skutki uboczne. Utrzymujące się dolegliwości należy skonsultować ze specjalistą. Przeprowadzi on szczegółowe badania i ustali ich przyczynę. Znając ją, dobierze odpowiednie leki przeciwzapalne na stawy. Niekiedy ich ból wynika z chorób takich jak reumatyzm czy dna moczanowa, wymaga wówczas wsparcia ze strony reumatologa. Doraźnie pomóc mogą produkty, które opisano poniżej.
Maść na stawy stanowi rozwiązanie godne uwagi, gdy ból pojawia się znienacka. Można ją nabyć bez okazania recepty. Nakłada się ją bezpośrednio w miejscu, w którym występują nieprzyjemne dolegliwości. Maść na stawy i kości stosunkowo szybko uśmierza ból, pozwala tym samym na normalne funkcjonowanie. Warto pamiętać o tym, że nie niesie tyle potencjalnych skutków ubocznych co tabletki, ponieważ nie działa ogólnoustrojowo.
Maści na zapalenie stawów czasem zawierają niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen. Wnikają one przez skórę, redukując stan zapalny, który wywołuje ból.
Ponadto niektóre tego typu produkty bazują na właściwościach rozgrzewających. Maści przeciwbólowe na stawy z kapsaicyną, którą pozyskuje się z pikantnych papryczek, charakteryzują się wysoką skutecznością działania w przypadku drobnych urazów i kontuzji. Warto podkreślić, że substancje rozgrzewające mogą podrażniać skórę, a nawet wywoływać objawy alergii, dlatego należy obserwować reakcje organizmu. Kiedy maść na zapalenie stawów daje objawy niepożądane, trzeba z niej zrezygnować.
Nadmierna aktywność fizyczna nadwyręża mięśnie i stawy, przez co w ich obrębie powstaje obrzęk i stan zapalny. W rezultacie pojawia się nieprzyjemny ból, który obniża jakość życia. Można go zredukować, sięgając po odpowiednie produkty. Zaleca się, aby nie stosować leków, gdy nie jest to konieczne. Dobrym rozwiązanie wydają się żele przeciwbólowe na stawy. Posiadają one nieco lżejszą konsystencję niż maści, przez co ich aplikacja nie nastręcza trudności.
Chłodzący żel na ból stawów przynosi natychmiastową ulgę, a swoje działanie często opiera na mentolu. Choć wspomniany składnik występuje w wielu wyrobach medycznych, kosmetykach i artykułach spożywczych, należy zachować ostrożność. Niektóre osoby wykazują nadwrażliwość na mentol. Nie brakuje też ludzi uczulonych na tę substancję.
Kiedy ból stawów staje się uciążliwy, uniemożliwia zasypianie, poruszanie się czy logiczne myślenie, warto rozważyć leki przeciwzapalne. Celują one w źródło nieprzyjemnych dolegliwości, czyli stan zapalny, który pojawił się wskutek choroby, urazu czy kontuzji. Tabletki na ból stawów dostępne bez recepty to produkty, które zawierają ibuprofen. Wspomniany składnik aktywny łączy w sobie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Osoby, które mają pod ręką paracetamol, mogą go zażyć. Warto pamiętać, że przyniesie on chwilową ulgę od bólu, ale nie złagodzi stanu zapalnego. Paracetamol uchodzi jednak za lek stosunkowo bezpieczny, dlatego podaje się go małym dzieciom. Ponadto tabletki na ból stawów o działaniu przeciwzapalnym bazują na naproksenie oraz kwasie acetylosalicylowym.
Na bóle stawów stosuje się także suplementy diety, dostarczają one składniki niezbędne do zachowania sprawności tej ważnej części ciała. Niestety, z wiekiem obserwuje się wzrost zapotrzebowania na niektóre z nich, dlatego muszą one pochodzić z pożywienia. Organizm wprawdzie syntetyzuje kolagen, ale z wiekiem jego wytwarzanie maleje. Tymczasem to ważne białko wchodzi w skład chrząstek, ścięgien i więzadeł, czyli elementów, które tworzą stawy. Dla zachowania ich prawidłowych funkcji najważniejszy jest kolagen typu II. Wspomniana proteina powstaje z wykorzystaniem wyjątkowych aminokwasów takich hydroksyprolina i hydroksylizyna. Należy dostarczyć je z zewnątrz, sięgając po suplementy diety z kolagenem, np. 4Flex.
Zauważono, że suplementy z kwasem hialuronowym pomagają na bóle kości i stawów, ponieważ wspierają produkcję mazi stawowej. Z wiekiem synteza tego naturalnego humektantu spada, co zwiększa tarcie między elementami układu ruchu. Pojawia się ból i trudności z poruszaniem się. Suplementy z kwasem hialuronowym przynoszą rezultaty po 3 miesiącach regularnego przyjmowania.
Tabletki na ból stawów, które mają status suplementów diety, często bazują na chondroitynie. Jej optymalna ilość jest bardzo ważna, ponieważ od niej zależy elastyczność tkanek oraz odżywienie chrząstek. Niedostateczna podaż chondroityny skutkuje natomiast zesztywnieniem i bólem stawów. W celu pokrycia zapotrzebowania organizmu na ten związek chemiczny, warto rozważyć suplementację. Występuje on m.in. w Arthron Complex.
Glukozamina to kolejny składnik, bez którego stawy nie funkcjonują prawidłowo. Organizm młodych ludzi syntetyzuje go efektywnie, ale z wiekiem wydajność tego procesu wyraźnie spada. Wpływa to negatywnie na układ ruchu, ponieważ glukozamina posiada właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Ponadto wspiera wytwarzanie kolagenu, który wchodzi w skład chrząstek, ścięgien i więzadeł. Glukozaminę, z której produkuje się suplementy diety, pozyskuje się ze skorupiaków. Osoby, które zmagają się z alergią na owoce morza, powinny szczególnie uważać na tego typu produkty.
Choć bóle kości i stawów są niezwykle dokuczliwe, to istnieje możliwość wdrożenia działań profilaktycznych. W celu ich uniknięcia zaleca się:
Leki przeciwzapalne na stawy z ibuprofenem czy kwasem acetylosalicylowym są dostępne bez recepty. Podobnie jak Dexak, który zawiera deksketoprofen. Ich przyjmowanie powinno mieć charakter doraźny. Kiedy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem, aby pomógł on ustalić ich źródło. Niekiedy ból stawów stanowi jeden z objawów reumatyzmu lub dny moczanowej.
Obie choroby są poważne i wymagają specjalistycznego leczenia. Jednocześnie nadużywanie ibuprofenu czy kwasu acetylosalicylowego wpływa negatywnie na organizm, w tym układ pokarmowy i wątrobę. Leki na reumatyzm dobiera się starannie po przeprowadzeniu szczegółowych badań. Mają one za zadanie przynieść choremu wyraźną ulgę i zapobiec nawrotom choroby. Niestety, nie jest ona całkowicie uleczalna. Reumatoidalne zapalenie stawów czasem niespodziewanie przypomina o sobie po latach, obniżając jakość życia. W takiej sytuacji lekarz ponownie przepisuje leki na bóle stawów na receptę.
Niekiedy lek na bóle stawów przyjmuje dość niecodzienną postać. Zastrzyk z kwasem hialuronowym wpływa korzystnie na układ ruchu, ale zazwyczaj należy go powtarzać w celu podtrzymania efektu.