Kategorie
Ból mięśni po intensywnych ćwiczeniach spowodowany jest powstaniem tzw. zakwasów. Dzieje się tak na skutek braku odpowiedniej ilości tlenu w mięśniach, przez co tworzą się inne produkty przemiany energii wywołujące dolegliwości bólowe. Natomiast w przypadku rozwijającej się infekcji wirusowej to właśnie ból, związany z zapaleniem mięśni o charakterze ogólnym, może być jej pierwszym objawem. Oczywiście tego typu dolegliwość wiąże się z wysoką gorączką, suchym kaszlem, czy katarem i złym samopoczuciem. Ból mięśni może być również związany z infekcją bakteryjną, w przypadku ran w których rozwija się zakażenie, a nawet pasożytniczą.
W przypadku bólu po treningu można wspomóc się maściami o działaniu rozgrzewającym, które pozwolą rozluźnić spięte i obolałe mięśnie. Bywa, że tego typu dolegliwość przechodzi samoistnie, ale kiedy ból jest nie do zniesienia można także posmarować obolałe partie żelem na ból mięśni. Kiedy jednak miejsce miał uraz, lepiej zastosować żel lub spray chłodzący i maść na ból mięśni. Infekcja wirusowa wywołuje stan zapalny w mięśniach, dlatego w tym wypadku lepiej sprawdzą się doustne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Ból mięśni powstaje w następstwie urazów, infekcji, menstruacji oraz przeciążenia organizmu aktywnością fizyczną. Rodzi spory dyskomfort i utrudnia normalne funkcjonowanie. Można go złagodzić, sięgając po leki na bóle mięśni. Niektóre z nich przyjmuje się doustnie, wykazują one działanie ogólnoustrojowe. Tabletki na ból mięśni zażywa się m.in. podczas menstruacji. Zawarte w nich substancje mają aktywność przeciwbólową. Niestety, preparaty przyjmowane doustnie niosą ze sobą więcej potencjalnych skutków ubocznych. Efekty ich działania pojawiają się również z pewnym opóźnieniem, które wynika z konieczności rozpuszczenia leku, wchłonięcia substancji aktywnej z jelit i jej przeniesienia w miejsce bólu.
Lek na zapalenie mięśni czasem ma postać maści lub plastrów rozgrzewających. Produkt nakłada się w miejsce, z którego promieniuje ból, np. na przeciążony bark. Ulga pojawia się już po chwili. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zazwyczaj obejmuje ewentualne reakcje alergiczne oraz podrażnienie skóry.
Lek na ból mięśni zazwyczaj bazuje na takich substancjach aktywnych jak paracetamol (Apap intense), ibuprofen (Ibuprom Max Rapid), kwas acetylosalicylowy, naproksen i ketoprofen. Wszystkie wyżej wspomniane składniki przynoszą doraźną poprawę. Sprawiają, że znika nieprzyjemny dyskomfort. Nie każda ze wskazanych substancji czynnych uderza jednak w źródło problemu. Dolegliwości bólowe mięśni wynikają z silnego stanu zapalnego. Dopóki nie zostanie on zlikwidowany, dyskomfort będzie powracał. Leki przeciwzapalne na ból mięśni zawierają ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen i ketoprofen.
W przypadku łagodnych i umiarkowanych dolegliwości zazwyczaj pomagają produkty dostępne bez recepty. Niekiedy ból mięśni posiada głębsze podłoże i wiąże się np. z chorobą autoimmunologiczną, vide reumatoidalne zapalenie stawów. Tabletki z ibuprofenem w takiej sytuacji mogą nie wystarczyć. Lekarz po przeprowadzeniu szczegółowych badań czasem przepisuje leki przeciwzapalne na ból mięśni na receptę. Należy przyjmować je pod ścisłą kontrolą specjalisty, aby uniknąć ewentualnych działań niepożądanych.
Maść na ból mięśni bez recepty swoje działanie opiera na substancjach rozgrzewających. Niwelują one dyskomfort powstały m.in. wskutek zakwasów. Osoby, które przeciążyły mięśnie podczas aktywności fizycznej, często stosują maść końską. W skład niektórych produktów wchodzą też substancje znieczulające. Ponadto istnieją maści na bolące mięśnie, które posiadają status leku na receptę. Przepisuje je lekarz, który stwierdza przesłanki do ich stosowania.
Co pomaga na bolące mięśnie? Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się plastry rozgrzewające. Kapsaicyna, która jest pozyskiwana z ostrej papryczki chili, działa przez kilka do kilkunastu godzin. Niektóre plastry na ból mięśni okazują się cennym wsparciem w redukcji stanów zapalnych oraz obrzęków.
Na ból mięśni stosuje się różne produkty, niektóre z nich mają status wyrobów medycznych, inne leków OTC lub na receptę. Kiedy istnieje taka możliwość, warto używać ich miejscowo. Wspomniane rozwiązanie nie tylko redukuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, ale też mniej obciąża organizm. Każda tabletka na ból mięśni musi zostać zmetabolizowana przez ustrój.
Co na ból mięśni? O ile przy menstruacji w grę wchodzą jedynie leki doustne, o tyle w przypadku kończyn dolnych i górnych warto rozważyć produkt do stosowania miejscowego. Żel na bóle mięśni, np. Diklofenak LGO, ma lżejszą konsystencję niż maść, przez co szybciej się wchłania. Zazwyczaj bazuje na substancjach chłodzących takich jak mentol, które zmniejszają odczuwanie nieprzyjemnych dolegliwości.
Choć w przypadku bólu mięśni zaleca się produkty do stosowania miejscowego, to trzeba pamiętać, że niosą one ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Niektóre osoby bardzo mocno reagują na mentol, kapsaicynę czy naturalne substancje z maści końskiej. Powodują one podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie skóry. Niekiedy też wywołują alergię. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych produktu nie należy stosować ponownie, a jego pozostałości najlepiej usunąć z ciała, przemywając skórę.