Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
OpisTraumon żel stosuje się w przypadku:
- tępych urazów, takich jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów,
- chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych,
- reumatyzm pozastawowy (bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych: zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony); zapalenie nadkłykci)
DziałanieEtofenamat (substancja czynna żelu Traumon) należy do grupy leków nazywanej NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Traumon działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zmniejsza również uwalnianie histaminy i stabilizuje błony komórkowe. Prowadzi do zahamowania procesów wysiękowych i zmniejszenia obrzęków.
DawkowanieŻel Traumon nakłada się w postaci paska długości około 5 - 10 cm na bolące miejsce. Żel wciera się w bolące miejsce do momentu wchłonięcia. Czynność powtarza się 3 do 4 razy na dobę.
Leczenie dolegliwości reumatycznych trwa zazwyczaj 3 do 4 tygodni.
Leczenie tępych urazów (np. urazy sportowe) do 2 tygodni.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieNie stosować w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na etofenamat, kwas flufenamowy, inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Nie wolno stosować leku Traumon u kobiet w trzecim trymestrze ciąży.
Nie należy stosować leku Traumon w przypadku uszkodzeń skóry lub wypryskowych zmian zapalnych na skórze oraz na błony śluzowe lub oczy.
Podczas leczenia oraz w okresie dwóch tygodni po leczeniu należy unikać ekspozycji leczonych miejsc na słońce lub solarium.
Nie stosować leku w okolicach piersi.
SkładSubstancją czynną leku jest Etofenamat (Etofenamatum).
Substancje pomocnicze leku to: Karbomer, Eter makrogolu oleinocetylowy (Emulgin M8 Deo), Sodu wodorotlenek, Alkohol izopropylowy, Makrogol 400, Glikol propylenowy, Woda oczyszczona.
Działania niepożądaneNiezbyt często występujące działania niepożądane (rzadziej niż 1 na 100, ale większą niż 1 na 1000 osób):
rumień, pieczenie skóry.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane (rzadziej niż 1 na 10 000 osób):
zapalenie skóry, np. silny świąd, wysypka, obrzęk, wysypka pęcherzowa.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.