Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Działanie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przeciwwskazania
Opis
Lek stosuje się w przypadku dolegliwości bólowych o lekkim i średnim nasileniu, np. ból głowy, bóle mięśni, bóle miesiączkowe i gorączka.
Dawkowanie
Jednorazowo, dorośli 1 do 2 tabletek, młodzież powyżej 12 lat od 1/2 do 1 tabletki. W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana, lecz nie częściej niż co 4 do 8 godzin. Nie należ przyjmować więcej niż 6 tabletek na dobę-dorośli i 3 tabletki-młodzież powyżej 12 lat. Tabletki należy przyjmować doustnie, po posiłku, popijając dużą ilością wody.
Działanie
Kwas acetylosalicylowy oraz kofeina to dwie czynne substancje leku Dampiryna. Działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe kwasu acetylosalicylowego zostało wzmocnione kofeiną, która oddziałuje bezpośrednio na naczynia mózgowe, wspomagając tym samym działanie kwasu acetylosalicylowego w przypadku bólów głowy.
Skład
Acidum acetylsalicum 400 mg, Coffeinum 50 mg; celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana.
Działania niepożądane
Stosowanie leku Dampiryna może powodować niepożądane objawy, w tym: bóle żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, niestrawność, zwiększone ryzyko krwawień; zapalenie przewodu pokarmowego, potencjalnie zagrażające życiu krwawienia z przewodu pokarmowego: jawne (fusowate wymioty, smoliste stolce) lub utajone; choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacja, przemijające zaburzenia czynności wątroby, zawroty głowy i szumy uszne, będące zazwyczaj objawami przedawkowania, bóle głowy, bezsenność, niepokój, krwotoki (pooperacyjne, z nosa, z dziąseł, z układu moczowopłciowego), krwiaki, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia. Skutkiem krwawień może być wystąpienie ostrej lub przewlekłej niedokrwistości z niedoboru żelaza albo ostrej niedokrwistości pokrwotocznej objawiające się astenią, bladością, hypoperfuzją, a także nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych, wylew krwi do mózgu (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i/lub jednocześnie stosujących inne leki przeciwzakrzepowe) potencjalnie zagrażający życiu. Kołatanie serca, uderzenia gorąca do twarzy, nierówna praca serca, nadciśnienie tętnicze, przyspieszone bicie serca, reakcje nadwrażliwości z objawami klinicznymi i nieprawidłowymi wynikami odpowiednich badań laboratoryjnych, takie jak: astma, łagodne do umiarkowanych reakcje obejmujące skórę, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy z objawami takimi jak: wysypka, pokrzywka, obrzęk (w tym naczynioruchowy), zaburzenia oddychania i pracy serca, astma oskrzelowa; po długotrwałym stosowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego zanotowano martwicę brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek, ciężkie reakcje, w tym wstrząs anafilaktyczny.
Przeciwwskazania
Uczulenie na substancje czynne; nadwrażliwość na salicylany lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, skaza krwotoczna; ciężka niewydolność serca lub ciężka niewydolność wątroby lub ciężka niewydolność nerek; dna moczanowa; choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy; ciężka choroba układu krążenia lub ciężkie nadciśnienie tętnicze krwi, które nie może być opanowane za pomocą leków przeciwnadciśnieniowych; napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych; dzieci w wieku poniżej 12 lat w przebiegu infekcji wirusowych ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a – rzadkiej, ale poważnej choroby, powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu; trzeci trymestr ciąży i karmienie piersią; stosowanie jednocześnie leku metotreksat (stosowany m.in. w chorobach nowotworowych) w dawkach 15 mg na tydzień lub większych.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.