Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Informacje dodatkowe
OpisTantum Verde to bezpieczny i skuteczny lek dla dzieci i dorosłych, który ma szerokie zastosowanie w chorobach zapalnych jamy ustnej i gardła (m.in. w leczeniu infekcji jamy ustnej, zapalenia dziąseł, zapalenia gardła i zapalenia migdałków), przy zabiegach stomatologicznych oraz w leczeniu urazów w jamie ustnej związanych ze stosowaniem protez lub aparatów ortodontycznych.
Substancją czynną leku Tantum Verde jest benzydamina należąca do indolowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) o szerokim i kompleksowym spektrum działania w leczeniu dolegliwości i objawów związanych ze stanami zapalnymi jamy ustnej i gardła. Ze względu na mechanizm działania, lek może być stosowany razem z innymi lekami należącymi do NLPZ, m.in. tymi zawierającymi ibuprofen lub pochodne kwasu salicylowego.
Cechy:
- BEZPIECZNY – działa miejscowo. Roztwór do płukania Tantum Verde to lek dla pacjentów w każdym wieku – dorosłych i dzieci, warunkiem do stosowania leku jest umiejętność prawidłowego płukania jamy ustnej i gardła. Jest bezpieczny, bo działa miejscowo, osiągając duże stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym.
- Ten lek z benzydaminą NIE ZAWIERA CUKRU, dzięki czemu może być stosowane przez osoby chore na cukrzycę.
- Ma przyjemny, słodko-miętowy smak.
- Do leku dołączona jest miarka pozwalająca na łatwe odmierzenie roztworu do płukania.
Lek Tantum Verde w płynie stosuje się nie tylko do leczenia objawów związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła tj. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych (np. na ból gardła), ale także w zapaleniu błon śluzowych po radioterapii i w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii, a także po intubacji.
DziałanieLek jest przeznaczony do stosowania na śluzówkę jamy ustnej i gardła. Dzięki zawartości benzydaminy, roztwór do płukania Tantum Verde działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyseptycznie, zmniejsza przekrwienie i obrzęk w jamie ustnej i gardle, a dzięki miejscowemu działaniu znieczulającemu przynosi szybką ulgę oraz ułatwia przełykanie.
DawkowanieTen lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecany sposób dawkowania to płukanie jamy ustnej i gardła od 2 do 3 razy na dobę.
Jednorazowo należy użyć ok. 15 ml, stężonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody, roztworu Tantum Verde i płukać jamę ustną i gardło przez 20 do 30 sekund.
Nie stosować dawki większej niż zalecana. Leczenie ciągłe nie powinno być dłuższe niż 7 dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz.
Nie zaleca się stosowania roztworu Tantum Verde u osób, które mają trudności z prawidłowym płukaniem jamy ustnej i gardła.
W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe należy zwrócić się do lekarza.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieLeku Tantum Verde w postaci roztworu do płukania nie należy stosować jeśli pacjent ma uczulenie na benzydaminę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Środki ostrożnościPrzed rozpoczęciem stosowania Tantum Verde należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, leków o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję uczuleniową. W takim przypadku lek należy odstawić i zgłosić się do lekarza, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Przypadkowe połknięcie niewielkich ilości roztworu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Lek Tantum Verde a inne lekiNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie są znane oddziaływania leku Tantum Verde z innymi lekami.
Ciąża i karmienie piersiąW ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Lekarz zadecyduje o możliwości stosowania leku u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszynLek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Tantum Verde zawiera metylu parahydroksybenzoesan. Lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe są reakcje typu późnego).
Skład- Substancja czynna: benzydaminy chlorowodorek. 100 ml roztworu zawiera 0,15 g benzydaminy chlorowodorku.
- Pozostałe składniki to: glicerol, etanol 96%, metylu parahydroksybenzoesan, kompozycja smakowo-zapachowa miętowa, sacharyna, sodu wodorowęglan, polisorbat 20, żółcień chinolinowa 70% (E104), błękit patentowy V 85% (E131), woda oczyszczona.
Działania niepożądaneJak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób) i
częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- reakcja alergiczna (nadwrażliwość),
- ciężka reakcja alergiczna (wstrząs anafilaktyczny), której objawy mogą obejmować trudności w oddychaniu, ból lub ucisk w klatce piersiowej i (lub) uczucie zawrotów głowy/omdlenia, silny świąd skóry lub uniesione guzki na skórze, obrzęk twarzy, warg, języka i (lub) gardła, oraz która może potencjalnie zagrażać życiu,
- uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie ustnej, nudności oraz wymioty, zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty i bóle głowy, wysypka.
Miejscowe objawy są związane z działaniem farmakodynamicznym benzydaminy, która między innymi wykazuje działanie miejscowo znieczulające.
Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj przemijające, ustępują samoistnie i rzadko wymagają dodatkowego leczenia.
Benzydamina stosowana miejscowo wchłania się w niewielkiej ilości do krążenia, w związku z tym ogólne działania niepożądane występują bardzo rzadko.
Rozcieńczenie leku zwykle usuwa te objawy.
Informacje dodatkoweLek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.