Spis treści
- Opis
- Działanie
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania
- Skład
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
Opis
Recigar stosuje się w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Stosowanie leku Recigar pozwala na stopniowe zmniejszenie uzależnienia od nikotyny bez objawów odstawienia (np. obniżony nastrój, drażliwość, lęk, trudności z koncentracją, bezsenność, zwiększony apetyt). Końcowym celem stosowania leku Recigar jest trwałe zaprzestanie używania produktów takich jak papierosy tradycyjne i elektroniczne, systemy podgrzewające tytoń oraz innych produktów zawierających nikotynę.
Działanie
Cytyzyna jest alkaloidem, który oddziałuje na receptory nikotynowe. Cytyzyna konkuruje z nikotyną o te same receptory, wiąże się silniej, stopniowo wypiera z nich nikotynę. Pozwala to na uzyskanie stopniowego zmniejszenia zależności organizmu od nikotyny i odzwyczajenie się od palenia tytoniu bez objawów abstynencji.
Dawkowanie
- Od 1. do 3. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 2 godziny (6 tabletek na dobę).
- Od 4. do 12. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 2,5 godziny (5 tabletek na dobę).
- Od 13. do 16. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 3 godziny (4 tabletki na dobę).
- Od 17. do 20. dnia należy przyjmować 1 tabletkę co 5 godzin (3 tabletki na dobę).
- Od 21. do 25. dnia należy przyjmować 1-2 tabletki na dobę.
Jedno opakowanie leku Recigar (100 tabletek) wystarcza na pełną terapię. Czas leczenia to 25 dni.
Przeciwwskazania
- Jeśli pacjent ma uczulenie na cytyzynę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- W przypadku niestabilnej dławicy piersiowej.
- W przypadku przebytego niedawno zawału mięśnia sercowego.
- W przypadku klinicznie istotnych zaburzeń rytmu serca.
- W przypadku niedawno przebytego udaru mózgu.
- W okresie ciąży i karmienia piersią.
Skład
Zawartość substancji czynnej: Każda tabletka powlekana zawiera 1,5 mg cytyzyny, Każda tabletka powlekana zawiera aspartam (E 951), Dalsze informacje - patrz ulotka
Działania niepożądane
Bardzo często (występują u więcej niż 1 osoby na 10): zmiana apetytu (głównie zwiększenie), przyrost masy ciała, bóle głowy, rozdrażnienie, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary), zmiany nastroju, lęk, przyspieszenie akcji serca, suchość w jamie ustnej, bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu), nudności, bóle mięśniowe.
Często (występują u nie więcej niż 1 osoby na 10): zawroty głowy, trudności w koncentracji, zwolnienie akcji serca, zwyżki ciśnienia tętniczego, wymioty, zmiany smaku, zaparcie, biegunka, wzdęcia, pieczenie języka, zgaga, wysypka, męczliwość, złe samopoczucie.
Niezbyt często (występują u nie więcej niż 1 osoby na 100): uczucie ciężkości głowy, osłabienie popędu płciowego, łzawienie, duszność, wzmożone odkrztuszanie, nadmierne ślinienie, wzmożona potliwość, zmniejszenie elastyczności skóry, zmęczenie, wzrost aktywności aminotransferaz (enzymów wątrobowych).
Interakcje
- Z lekami przeciwgruźliczymi.
- Z lekami zawierającymi teofilinę (stosowana w astmie), takrynę (stosowana w chorobie Alzheimera), klozapinę (stosowana w schizofrenii), ropinirol (stosowany w chorobie Parkinsona).
Adres producenta
Adamed Pharma S.A.
Pieńków,
ul. M. Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów
Podmiot odpowiedzialny
Adamed Pharma S.A.
Pieńków,
ul. M. Adamkiewicza 6A
05-152 Czosnów
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.