Spis treści
- Opis
- Dawkowanie
- Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwie
- Skład
- Działania niepożądane
- Przechowywanie
- Adres producenta
- Podmiot odpowiedzialny
OpisXylometazolin Fortis 0,1% jest miejscowo działającym lekiem, który poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz ilość wydzieliny. Pacjentom z uczuciem zatkanego nosa ułatwia oddychanie przez nos. Działanie leku Xylometazolin Fortis rozpoczyna się w ciągu 2 minut i utrzymuje się do 12 godzin.
Substancją czynną leku Xylometazolin Fortis jest ksylometazoliny chlorowodorek.
Aerozol do nosa Xylometazolin Fortis jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.
DawkowanieXylometazolin Fortis należy stosować wyłącznie do nosa (również w zapaleniu ucha środkowego).
W celu uniknięcia szerzenia się zakażenia jedno opakowanie leku powinno być stosowane tylko przez jednego pacjenta.
Zalecana dawka:Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego, 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi podaniami powinna nastąpić 8-10 godzinna przerwa.
Nie należy podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę.
Przeciwwskazania / Informacje o bezpieczeństwieLeku nie należy stosować:- jeśli pacjent ma uczulenie na ksylometazoliny chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku,
- jeśli pacjent przebył operację wykonywaną przez nos, usunięcie przysadki lub operację przebiegającą z odsłonięciem opony twardej (operacja mózgu wykonywana przez nos lub usta),
- jeśli pacjent ma jaskrę z wąskim kątem przesączania (podwyższone ciśnienie w oku),
- jeśli u pacjenta błona śluzowa nosa jest bardzo sucha (wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa),
- u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Środki ostrożnościLeku Xylometazolin Fortis nie należy stosować dłużej niż przez 7 kolejnych dni. Jeśli objawy nadal utrzymują się, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie leku przez okres dłuższy niż 7 dni lub w dawkach większych niż zalecane może spowodować nasilenie objawów lub ich nawrót.
Leku Xylometazolin na zatkany nos nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek zawiera 0,1 mg benzalkoniowego chlorku w każdym mililitrze aerozolu do nosa. Benzalkoniowy chlorek może powodować podrażnienie lub obrzęk wewnątrz nosa, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas.
Skład- Substancją czynną leku jest ksylometazoliny chlorowodorek. 1 ml roztworu zawiera 1 mg ksylometazoliny chlorowodorku.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: benzalkoniowy chlorek, roztwór, disodu edetynian, sodu diwodorofosforan dwuwodny, disodu fosforan dwunastowodny, sodu chlorek, woda oczyszczona.
Działania niepożądaneNależy PRZERWAĆ stosowanie leku Xylometazolin Fortis i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną, jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych objawów niepożądanych, które mogą być objawami reakcji alergicznej:- trudności w oddychaniu lub przełykaniu,
- opuchnięcie twarzy, ust, języka lub gardła,
- silny świąd z czerwoną wysypką lub pęcherzami (pokrzywka).
Objawy te występują bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 osób stosujących lek).
PrzechowywanieLek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.
Adres producentaBasic Pharma Manufacturing B.V.
Burgemeester Lemmensstraat 352
6163 JT Geleen
Holandia
Podmiot odpowiedzialnyFortis Pharmaceuticals Sp. z o.o.
ul. Mickiewicza 29,
40-085 Katowice.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.