Spis treści
Opis Dawkowanie Działanie Działania niepożądane Przeciwwskazania Skład
Opis Smecta saszetki 30 szt. to lek bez recepty, którego składnikiem czynnym jest diosmektyt. Diosmektyt jest naturalną glinką, która pomaga w zahamowaniu i leczeniu biegunki.
Smecta lek na biegunkę stosuje się:
w leczeniu ostrej biegunki u dzieci w wieku powyżej 2 lat w połączeniu ze stosowaniem doustnego płynu nawadniającego oraz ostrej biegunki u dorosłych; w leczeniu objawowym przewlekłej biegunki czynnościowej u dorosłych. Dawkowanie Leczenie ostrej biegunki: U dzieci w wieku powyżej 2 lat: 2 saszetki na dobę
Na początku epizodu ostrej biegunki można podwoić dawkę (tj. podać do 4 saszetek na dobę).
U dorosłych: Zazwyczaj stosuje się 3 saszetki na dobę
Na początku epizodu ostrej biegunki można podwoić dawkę (tj. podać do 6 saszetek na dobę).
Leczenie objawowe przewlekłej biegunki czynnościowej: U dorosłych: Zazwyczaj stosuje się 3 saszetki na dobę.
Sposób podania:
Podanie doustne.
Bezpośrednio przed podaniem zawartość saszetki należy rozpuścić w płynie aż do uzyskania zawiesiny.
U dzieci w wieku powyżej 2 lat: Zawartość saszetki można rozpuścić w butelce z 50 ml wody i podawać małymi porcjami w ciągu dnia, można ją również wymieszać z pokarmami półpłynnymi: bulionem, gotowanymi owocami, przecierami, gotowymi daniami dla dzieci.
U dorosłych: Zawartość saszetki można rozpuścić w połowie szklanki wody.
Działanie Ze względu na swoją strukturę i dużą lepkość, lek Smecta na biegunkę wykazuje silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego wzmacniając barierę chroniącą go przed czynnikami drażniącymi oraz patogenami.
Działania niepożądane W przypadku zauważenia, któregokolwiek z następujących objawów, należy przerwać stosowanie leku Smecta i natychmiast zwrócić się do lekarza:
reakcji alergicznej (nadwrażliwości) – objawami mogą być: zaczerwienienie skóry, świąd, obrzęk,
ciężkiej reakcji alergicznej powodującej obrzęk twarzy i gardła, trudności w oddychaniu, omdlenia lub zapaść (obrzęk naczynioruchowy).
Częstość występowania wyżej wymienionych działań niepożądanych jest nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Pozostałe działania niepożądane to:
Często (mogą wystąpić nie częściej niż u jednego na 10 pacjentów):
• Zaparcia
Niezbyt często (mogą wystąpić nie częściej niż u jednego na 100 pacjentów):
• Wysypka
Rzadko (mogą wystąpić nie częściej niż u jednego na 1000 pacjentów)
• Pokrzywka (swędząca wysypka)
Przeciwwskazania Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (glukoza jednowodna, sacharynian sodu, aromat pomarańczowy, aromat waniliowy).
Skład Substancja czynna: diosmektyt (glinokrzemian). Jedna saszetka zawiera 3 g diosmektytu w postaci glinokrzemianu. Pozostałe substancje pomocnicze to: glukoza jednowodna, sacharynian sodu, aromat pomarańczowy, aromat waniliowy. To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jak mam podawać rocznemu dziecku smecte? Mały ma biegunkę i już dostaje probiotyki i elektrolity.
Dawka dobowa Smecty dla rocznego dziecka to 1, maksymalnie 2 saszetki leku na dobę. Nie należy jednak podawać maluchowi wszystkiego naraz. Najlepiej podzielić saszetkę na pół i taką porcję zawiesić w przegotowanej, przestudzonej wodzie (około 50 ml) i podać dziecku do wypicia. Smecta ma dodatek aromatu waniliowego, dlatego jest chętnie pita przez dzieci.
Czy smecta pomaga też na wymioty, czy tylko na biegunkę?
Wskazaniem do stosowania Smecty zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych jest biegunka. Glinokrzemian zawarty w preparacie Smecta wyściela jednak ściany całego przewodu pokarmowego, tj. jelit i żołądka, zwiększając tym samym wytrzymałość mechaniczną śluzu na czynniki drażniące. Dlatego niekiedy Smecta stosowana jest przez pacjentów podczas wymiotów. Nie jest ona w stanie jednak zatrzymać wymiotów i nie działa jako lek przeciwwymiotny. Podstawą postępowania podczas wymiotów jest odpowiednie nawodnienie pacjenta.
Czy na biegunkę lepiej podawać smecte czy nifuroksazyd?
Nifuroksazdy jest lekiem o aktywności przeciwbakteryjnej, sprawdzającym się w leczeniu ostrych biegunek, o takim też podłożu. Dlatego słusznością jego stosowania jest tylko i wyłącznie infekcja bakteryjna. Smecta wyściela natomiast śluzówkę przewodu pokarmowego i blokuje przyleganie do niej patogenów wywołujących zakażenie, tak samo bakterii, jak i wirusów. Dlatego saszetki Smecta możemy użyć w każdym wypadku, nie zastanawiając się nad przyczyną wywołującą nieżyt przewodu pokarmowego.